Рамковите програми за стимулиране на научните изследвания и иновации в ЕС да бъдат с по-малко технически изисквания към кандидатите и да се подобри достъпът на българските висши училища и научни организации до тях до тях.
За това призова зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова-Ташкова по време на неформално заседание на Съвета по конкурентоспособност (част „Научни изследвания и иновации“) в Брюксел. По думите ѝ е необходимо и
намаляване на иновационното разделение чрез финансиране на проекти в ЕС.
Редица нови инструменти на програмите за разширяване на участието на държавите от Централна и Източна Европа, както и за допълнително включване на нови участници, следва да бъдат по-ясно разписани, за да се даде възможност за участие на повече висши училища и научни организации от държавите в региона.
Белгийското председателство се ангажира да насърчава научните изследвания, като основен инструмент за решаването на глобалните предизвикателства пред ЕС. Държавите членки на ЕС заедно с Исландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство обсъдиха
трансформиращия характер на научните изследвания
и как технологичното развитие може да ускори декарбонизацията на промишлеността и да засили конкурентоспособността на ЕС.
В рамките на Съвета българската делегация проведе двустранни срещи с Европейската комисия, унгарската и румънската делегация.
С комисар Илиана Иванова бяха обсъдени актуални въпроси по европейската политика за научни изследвания и възможности за българските висши училища.
С унгарския държавен министър на културата и иновациите обсъдиха приоритетите в областта на научните изследвания на предстоящото Унгарско председателство на Съвета на ЕС.
С министър Иван Богдан-Гурия бяха коментирани
възможности за укрепване на сътрудничество между България и Румъния.
Неформалното заседание на Съвета бе последвано от министерска конференция на тема „Многостранен диалог относно принципите и ценностите за международно сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите“.
Конференцията събра министрите и техните представители, отговарящи за науката, научните изследвания и иновациите в ЕС, партньорски държави, както и представители на ЮНЕСКО, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Международния съвет за наука.
Проф. Петрова отбеляза водещата роля на принципите и ценностите в международното сътрудничество в областта на науката и иновациите за развитието на съвременните общества в целия свят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg