Първият от общо 28 центъра за високи постижения бе открит преди дни във видинската Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“. В него е създадена високотехнологична база, която предоставя възможност за съвременно обучение в областта на електрониката, компютърната техника, електротехниката и енергетиката, туризма и икономиката, отговарящо на технологичните трансформации в XXI век и променящите се изисквания на пазара на труда.
Изграждането на центъра стана възможно с безвъзмездното финансиране по процедура „Изграждане на центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение“ по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз.
„Днес е празник, защото сме инвестирали в нашите ученици. Тук, в тази гимназия, екипът защити успешно проект, който виждаме реализиран. Виждаме как трябва да изглежда едно българско професионално училище – модерно, със съвременна техника, внедряващо най-новите методи в обучението, съвременна социална среда, със зелени кътове за отдих и спорт“, заяви при откриването служебният зам.-министър на образованието и науката Наталия Митева.
Тя отбеляза още, че създаването на мрежа от професионални училища с подобни центрове за високи постижения в страната, които работят в тясно взаимодействие с бизнеса, е посоката на развитие на българското професионално образование.
Най-мащабната дейност, която е изпълнена по проекта, е ремонтирането и обзавеждането на учебната сграда, построена през 1967 г. като производствен цех.
Вътрешният двор е оформен като парково пространство за почивка на учениците. Изградени са модерни кабинети и конферентна зала, оборудвани с най-съвременна компютърна и специализирана техника по изучаваните предмети. Центърът разполага с кабинети по програмиране и приложен софтуер, по проектиране на електронни схеми, операционни системи и др. За нуждите на практическото обучение са доставени преносими компютри, модули, стендове, инструменти, апаратура, фотоволтаичен соларен тренажор, истински робот за часовете по мехатроника.
Новият учебен комплекс ще бъде захранван от фотоволтаична централа, а в него учениците и учителите ще работят съвместно с представители на бизнеса и на различни университети. Изграждането на Центъра започна в края на март тази година.
Стойността на проекта е близо 3,5 млн.лв., от които безвъзмездно финансиране в размер на 2,9 млн.лв. и национално финансиране от 577 000 лв.
Лентата прерязаха зам.-министър Наталия Митева, изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов, кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков и директорът на гимназията Мариета Георгиева. На събитието присъстваха представители на Регионалното управление на образованието, директори на училища от Видинска, Монтанска и Врачанска област.
„Надявам се този иновативен център да бъде основата за изграждането на мощна и иновативна структура в Северозападна България, която да дава огромен шанс за развитие не само на бизнеса, а и на всеки, който има желанието да се реализира в промишлеността или в професионален аспект. С привличането и установяването на все повече фирми инвеститори във Видин, както и във връзка с големия интерес към Южната индустриална зона „Видахим“ много скоро нашите съграждани ще започнат да се връщат в града“, коментира кметът д-р Цветан Ценков.
*По текста работи Борислава БОРИСОВА
Мариета Георгиева, директор: „Неуморно продължаваме да се грижим децата, които влизат в нашето училище, да излизат със самочувствие. Защото може да сме най-малкият регион, може да сме градът и областта, където най-малко от децата завършват в един випуск, но това пък ни дава самочувствието, че завършвайки, те са високоотговорни. Печелят награди, състезания и конкурси. Това, върху което работим, са самочувствието и амбицията на учениците. Грижим се, обучаваме и подкрепяме младите хора, за да бъдат естествени и най-вече да вярват в себе си. И това дава резултати. Център за високи постижения означава неуморен труд, инвестиране на енергията и сърцата на всички учители децата да успяват. Неслучайно 30 на сто от нашите учители са наши бивши ученици.“
Проф. Георги Вайсилов: „Тук, във Видин, на практика виждаме какво се постига с инвестиции от европейски фондове. Идеята е тези центрове за високи постижения да станат двигател за обмяна на опит с останалите професионални гимназии в различните области, за да се мултиплицира ефектът на тази създадена структура. Затова през следващата година се предлагат много възможности на училища, общини и работодатели за кандидатстване по различни програми за финансиране и надграждане на изграденото до момента. Българските училища вървят напред към това да имаме единство между индустрията и националното образование, и видинската професионална гимназия е пример затова.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg