"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 47, 21 – 27.11.2024 г.

Посланици на изкуството от Стара Загора

Диляна Кочева от Диляна Кочева
22-11-2024
in Брой 47, 21 – 27.11.2024 г.
A A
В края на всяка учебна година на Сцената за млади изпълнители възпитаниците им показват какво са научили. Снимки НУМСИ – Стара Загора, Рад Димитров

Цялата 2024 г. за нас е празнична. Започнахме на 16 септемв­ри с тържествено откриване на учебната година“, разказва за „Аз-буки“ директорът на Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ в Стара Загора Красимир Къшев, което отбелязва своята 50-а годишнина.

След това се провежда планираният в продължение на почти две години концерт. Тематично той е отбелязан в Световния ден на музиката – 1 октомври. Участие в него взимат диригенти, певци и музиканти – все бивши и настоящи възпитаници на училището. Диригенти на големия спектакъл са Павел Балев и Георги Белчев.

Красимир Къшев, директор

„На този концерт дойдоха много от нашите изявени и доказани преподаватели в чужбина. Смело мога да кажа, че събитието премина на световно ниво“, споделя директорът Къшев.

И посочва, че една от солистките е проф. Айля Улудере – възпитаничката на училището в момента преподава флейта и свири във Флейтовия ансамбъл на Истанбулската консерватория. Тя довежда у нас целия флейтов ансамбъл, с който работи. Тогава всички заедно изпълняват за първи път в света произведение на млада турска авторка, която също е гост на празника. Поради тази причина посланикът на Турция у нас Н.Пр. Мехмет Саит Уянък лично присъства на концерта.

„През годините от нашето училище са излизали и продължават да излизат невероятни музиканти, с много сериозна кариера“,

обяснява Къшев. И отбелязва, че изключително много се гордее с всеки от тях.

Тържествата продължават и на 1 ноември – Деня на народните будители. Тогава провеждат концерт с настоящи преподаватели на училището. Те взимат участие като солисти на оркестъра на Държавната опера – Стара Загора, под диригентството на Красимир Къшев и Владимир Кираджиев.

„Кулминацията на 50-ата годишнина по естествен път бе в началото на нас­тоящата учебна година, защото точно тогава са емблематичните празници за нашето училище. В началото на май догодина предстои още един по случай рождения ден на нашия патрон – оперната певица Христина Морфова. Това ще бъде събитието, с което ще завършим отбелязването на празника“, казва моят събеседник. Независимо че рождената ѝ дата е 24 април, по традиция всяка година се чества в края на май. В празника участие ще вземат както настоящи възпитаници на гимназията, така и гости.

Преди броени дни, на 19 ноември, се провежда и концертът на учениците от класовете по поп и джаз пеене с преподаватели Павел Цонев и Паолина Малешкова.

„Като ръководител и мениджър на училището, твърдо вярвам, че 50-годишнината не трябва да бъде отбелязана само с едно събитие, а трябва да бъдат много и различни. С всяко от тях запознаваме обществеността с малка част от всичко това, което правим“, разказва Къшев.

В календара от прояви на училището предстои и коледен концерт на 6 декември.

Освен това тази година подновяват и два свои тематични конкурса. След 4-годишно прекъсване заради пандемията през ноември 2024 г. се провежда международният конкурс „Млади тромпетисти“. Освен това през октомври училището в Стара Загора бе домакин и на международния клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

„Обикновено двата конкурса не се провеждат в една и съща година. Но искахме и чрез тях свое­образно да отбележим празника на училището“, казва директорът.

По правило в нечетна година се търсят най-добрите млади тромпетисти, а в четна е конкурсът „Класика и съвременност“. При възстановяването на клавирния конкурс тази година няма международно участие, но при тромпета има. Тогава у нас пристигат деца от Румъния, Словения и Сърбия.

„Надявам се през следващите години да се завърне участието на младежи от цял свят. Тази година се радваме, че успяхме да ги възстановим и те отново да се появят на музикалната карта на света“, споделя той.

През учебната 2024/2025 г. учениците в Националното училище са близо 390, а преподавателите – над 80.

Специалностите, които се изучават там, са в четири основни методически обединения: „Инструментално изкуство“, „Вокално изкуство“, „Актьорско майсторство“ и „Танцово изкуство“. В училището приемат деца и младежи в четири възрастови групи: подготвителна група (5- и 6-годишни), I, V и VIII клас. Поради големия брой желаещи да учат там, миналата учебна година решават да открият по две нови паралелки в V и VIII клас и една – в I клас.

Най-голям е броят на децата, които се приемат с пиано. Причината със сигурност се крие в това, че този инструмент е основата, която дава за работа с всички други видове инструменти. И неслучайно часовете по пиано под една или друга форма са включени в учебната програма на всички ученици в музикалните училища.

„По популярност пианото през годините винаги е било на първо място. Всички деца искат да учат пиано, а както разбирате, това е невъзможно. Затова винаги се опитваме да насочваме в избора им децата и техните родители към друга сфера, стига да видим заложби“, разказва Къшев.

В гимназията учат ученици от цяла България. Имат възпитаници от Кюстендил, Варна, Силистра и Радомир. Училището в Стара Загора е единственото музикално училище в страната, което предлага и общежитие за учениците, които не са от града и областта.

„Благодарение на общежитието може да осигурим на поне 40 деца възможност да получат много добро музикално образование. И не на пос­ледно място – това да не им струва скъпо“, споделя директорът.

От повече от 7 години работят по програмата за мобилност „Еразъм+“. Миналата година учениците посещават Виена. Освен да обменят знания и опит, изнасят и концерт в австрийс­ката столица. Догодина в края на юни предстои екип от техни учители да заминат за португалския остров Мадейра. Предишната им мобилност е била в Порто.

„За нас тези образователни пътувания са изк­лючително важни. Те обогатяват хората със знания и умения, които няма къде другаде да получат. Децата влизат в друг свят и споменът за това остава за цял живот“, споделя моят събеседник.

Посочва, че по време на учителската обмяна на опит посещават различни музикални училища и консерватории:

„Там видяхме как работят колегите. За себе си установих, че европейските училища ни превъзхождат по отношение на материална база, но не и по методика на обучение и качество на преподавателс­кия екип. Лично аз много внимателно наблюдавах материалната база, с която разполагат. Любопитно ми бе с какво и как са го направили. Разхождайки се по коридорите на една от консерваториите, не се чуваше никакъв звук. Учениците бяха в час, но беше тихо. Причината за това са специалните врати, които са монтирани. Видях и нещо, което в България го няма. Заведоха ни в частно музикално училище, което издава диплома за учениците си, която е напълно равнопоставена на тази от държавното училище. Сега ще ме попитате – къде учат децата общообразователните предмети, тъй като в музикалното учат само специализираните. Държавата е разрешила частното училище да се кооперира с държавното. Така в края на годината дипломата на конкретния ученик включва оценките му по специалните предмети от музикалното училище и оценките по другите предмети от държавното. Държавата е решила, че ще признае този метод на оценяване.“

В Националното училище в Стара Загора

учениците показват много добри резултати на националното външно оценяване и на матурите.

„Погрешно е мнението, че в музикалните училища пренебрегваме общообразователната подготовка“, категоричен е Къшев.

Иначе сценичните изяви на учениците им са толкова много, че едва ли бихме могли да ги изброим. Преди всичко всеки от учениците им показва какво е научил на т.нар. Сцена за млади изпълнители. От миналата година тя е възстановена. В серия от три или четири концерта се изявяват абсолютно всички деца.

Първо се представят класовите продукции. Всеки учител изготвя такава и включва всичките си ученици. След това идва ред на индивидуалното представяне. То е в три възрастови групи. Първата е от 6 години до IV клас, втората – V – VII клас, и третата – VIII – XII клас. Най-добрите ученици от всички възрасти показват на какво са способни по време на майския концерт. Тогава те стават солисти на Държавната опера в Стара Загора. „Това е сцената за най-масовото представяне на децата ни“, завършва Къшев.

Красимир Къшев, директор: 

„Привърженик съм на теорията, че добрият мениджър не трябва да влиза в ролята на бог Шива. Ако реши да го направи, много бързо ще се умори. Далеч по-важно е да изградиш екип и да имаш доверие на всеки в него.

Първата стъпка при избора на персонал е внимателният предварителен подбор, като в това число влиза дори и съставянето на психологически портрет. Втората е предварителна проверка на възможнос­тите им, преди да ги натовариш с отговорността на поста. Чак след тези две стъпки се преминава към третата, а именно – назначаването. Цял живот вървя по тези стъпки и винаги съм спокоен и уверен в избора, който съм направил. Когато изграждаш екип, не можеш да играеш на тото или да хвърляш зарове.“


Your Image Description

Свързани статии:

60+ вдъхновяващи истории МОСТ-ът, по който бургаската Руска гимназия преминава Уроци по време на криза Разказ за малкото училище с големите проекти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Красимир КъшевНУМСИ „Христина Морфова“РегиониСтара Загора

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

ChatGPT: Дигитална грамотност или обикновено преписване

Next article

Децата с послания към шофьорите

Next article
Децата с послания към шофьорите

Децата с послания към шофьорите

Заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова

Своге чества 110-години основно образование

Как Пощите се грижат за писмата и пратките

Как Пощите се грижат за писмата и пратките

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"