От четири години производствената практика на учениците от специалност „Логистика на товари и услуги“ в 94. СУ „Димитър Страшимиров“ в столичния квартал „Христо Ботев“ се провежда в Българския разменно-сортировъчен център (БРСЦ) на „Български пощи“. Сътрудничеството между школото и Дружеството започва по инициатива на Йорданка Велчева – ръководител в „Български пощи“ и ментор на децата, и инж. Клара Илиева – старши учител по практика и теория в 94. СУ. Три класа от два випуска с бъдещи куриери – два XII и един XI клас, имат учебна и производствена практика в БРСЦ.
Гимназистите правят всичко като равни на служителите в Българския разменно-сортировъчен център. Ако надникнете там, може да видите как учениците помагат със сортирането на писмата и пратките и разпределянето им по области, приемат пощата, която е пристигнала от страната или чужбина, или пък описват колетите за представяне пред „Митница“.
А най-важното е, че за изминалите четири години нито един ученик не е допуснал грешка.
В 94. СУ винаги са залагали на професионални паралелки.
„Целта ни е децата да излязат от училище научени на нещо, да бъдат квалифицирани работници на пазара на труда. Те се обучават и за водачи на моторни превозни средства. Това ги стимулира още повече“, споделя инж. Илиева.
Училището не разполага с условия за практическо обучение в кабинети работилници, затова за колектива е важно да подсигури реални работни места за провеждането на задължителната практика от учебния план.
„Искахме да им дадем възможност да усвоят в реална работна обстановка това, което действително се върши във фирмата, а не само това, което пише в учебника и можем да им кажем в училище. Благодарни сме, че „Български пощи“ предоставят тези възможности за нашите възпитаници“, казва учителката.
Още първата година Йорданка Велчева остава впечатлена от уменията на гимназистите по английски език и как разговарят без проблем с международните шофьори. „Децата са много интелигентни и възпитани. Целта е не само да прилагат теорията на практика, но и да свикват да работят в колектив, да усвояват различни умения, да се учат на обноски, как се води разговор с непознати, да усъвършенстват езиците, които изучават“, казва тя.
По време на практиката си поради по-големия си брой учениците са разделени на две смени. Така всеки от тях може да работи спокойно. „
И първата, и втората смяна учат едно и също. Така те подпомагат работата на служителите в „Български пощи“ и научават реално как протича работният процес“, допълва менторът.
Седмичната програма е съобразена с натоварването в Центъра.
XI клас имат по 7 учебни часа и идват всеки четвъртък. Зрелостниците имат занимания два дни в седмицата по 6 часа. Те са два класа, като единият работи в пункта във вторник и петък, а другият – във вторник и сряда. Първата смяна от всеки клас идва в 9 часа, а втората – в 11 часа. „На обяд двете групи се застъпват, тъй като тогава обикновено има най-много работа“, уточнява инж. Илиева. Тя допълва, че миналата година гимназистите помагат усърдно при извънредно големия товаропоток по Коледа. Те получават и коледни подаръци като благодарност.
Учениците работят в различните служби в Центъра, като всеки ден помагат с нещо различно. Понякога се занимават с приемането на пощата. В други дни помагат за сортирането ѝ и разпределянето на писмата и колетите по области в страната.
Учениците работят и в експлоатационната служба за митническо обслужване. Когато пратката вече е освободена, те ѝ поставят печат, че е готова за експедиране към съответната пощенска станция. Младежите могат да манифестират (представят пратката пред „Митница“) под постоянното наблюдение на служител и учител. Учат как да правят и сортировки.
„Това е доста сложна процедура, но те вече са я усвоили. Учениците са научени да работят с всички програми, с които работят и нашите служители“, обяснява Велчева.
Учителите по практика – Клара Илиева, Петя Миланова, Йордан Микюрлов, работят заедно с децата. По думите на Илиева, когато децата виждат, че и преподавателите работят с тях, имат по-голяма мотивация.
След всяка сортировка или всяко манифестиране се прави проверка от контрольор. „Всяка служба има изисквания и начин на работа. Минавайки през различните служби, учениците вече знаят къде и какво се прави. Досега не са правили грешка. Децата са внимателни, трудолюбиви и любознателни. Ние сме изключително доволни, че четвърта година тези деца са при нас“, посочва менторът.
Учениците, които не са успели да намерят къде да проведат задължителната производствена практика през лятото, също са добре дошли в Центъра. За XI клас тя се провежда след края юни, а за XII клас – през последните две седмици от учебната година, преди матурите. „През лятото денят им се заверява, ако идват навреме. Това ги учи на дисциплина и работни навици“, посочва инж. Илиева. А Велчева допълва: „Третират се както всеки работник, когато са на стаж. Спазват почивките като всички останали.“
Някои пълнолетни младежи дори започват работа в Центъра още докато учат.
Това са ученици, за които от училището дават препоръки. „Горди сме с тези деца, защото те продължават да учат, а вечер работят в „Български пощи“, подчертава учителката.
Досега главният изпълнителен директор не е отказал на нито едно дете. „Опитваме се да стимулираме учениците да дойдат при нас да работят. Когато някой има желание и е минал на повечето работни места, му се предлага работа“, посочва ръководителят в БРСЦ.
Сред последно постъпилите на работа зрелостници е Райчо Иванов. „Харесва ми работата тук. Идвал съм на практика три поредни години. Харесват ми хората, работното място“, споделя той. Признава, че преди пет години избира специалността заради свидетелството за управление на МПС, но впоследствие му харесва.
Велчева заявява, че е горда с учениците, които са минали през Центъра.
„Две години поред ме канят при дипломирането за средно образование да връчвам свидетелствата за професионална квалификация, и отбелязвам, че броят на свидетелствата расте. Все повече деца завършват. Има и все повече студенти“, казва тя.
Учителката добавя, че има и вече завършили, които не са успели да си вземат матурата, но след време се връщат, за да могат да вземат професия и да започнат работа.
Пешо Пешев е в XII клас и избира паралелката по примера на брат си, който също я е завършил. „Беше ми любопитно да разбера какво е да си куриер. Той ми даде стимул, каза ми, че е доста интересно и забавно, и така избрах тази професия“, казва младежът. Цялото му семейство го подкрепя за избора.
Зрелостникът споделя, че първоначално всичко му се струва трудно, докато се научи и свикне, но „вече няма невъзможни неща благодарение на моите ментори“. Той е сред тези, които искат да продължат висшето си образование, и мисли да кандидатства в Академията на МВР за полицай.
Студенти практиканти „Български пощи“ са работили и с два университета по програмата „Студентски практики“. Практиканти от специалност „Бизнес логистика и верига на доставките“ в Университета за национално и световно стопанство и от „Икономика на транспорта“ във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ имат стаж от 240 часа, по време на които научават какво прави младши експертът по предоставяне на международни услуги и логистика. „Идеята беше да ги обучаваме на тема международна логистика и да им покажем как пощенският оператор залага своите вериги за доставки, как контролираме процеса по приемане и предаване на пощенските пратки“, обяснява Светослава Шапарова, ръководител отдел „Управление на качеството, ISO и технологичен контрол“. Студентите научават как в софтуерите се залагат размяната на пощата, връзките между полетите, какви документи трябва да бъдат подготвени, за да може една експедиция с пощенски пратки да замине, как се подготвя наборът за предаване на пощата на летище на митническите инспектори. Правили са и анализ през коя авиокомпания са изпратени най-много пощенски пратки, какви са разликите в цените на различните оператори. „Беше им интересно да видят на практика това, което са учили на теория. Не можех да ги изгоня, искаха да стоят цял ден. Много си харесахме студените и някои искаха да останат, но имаха да учат още много“, допълва Шапарова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg