"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 47, 21 – 27.11.2024 г.

60+ вдъхновяващи истории

Успешно реализирали се възпитаници на СУ „Николай Катранов“ – Свищов, съветват днешните ученици да се вслушват в съветите на преподавателите си

Зина Соколова от Zina Sokolova
22-11-2024
in Брой 47, 21 – 27.11.2024 г.
A A
Колективът на СУ „Николай Катранов“. Снимки СУ „Николай Катранов“

Посрещаме 60-годишнината с гордост и удов­летворение от постигнатото, но не спираме да мечтаем и да се развиваме – казва Генади Иванов, директор на Средно училище „Николай Катранов“ в Свищов. – Това е образователна институция с традиции и висок дух, където винаги знанието е било на почит от учители, ученици и родители. Да си ръководител на такова учебно заведение, е висока чест, но и голяма отговорност.“

Началото е поставено през 1964 г., когато е открито основно училище от I до VIII клас. То се помещава в сградата на свищовс­ката гимназия „Алеко Константинов“ и след нейното закриване през 2009 г. приема архива на гимназията. СУ „Николай Катранов“ се счита за първоприемник на основаното през 1831 г. училище на Христаки Павлович.

През 1980 – 1981 г. са построени двата нови корпуса. През учебната 1983/1984 г. се чества 20-годишнината от създаването му и е избрано за базово към Министерството на народната просвета по осъществяване експеримента на БАН под ръководството на акад. Благовест Сендов. През 2014 г. по проект на Община Свищов е осъществено цялостно обновяване на сградния фонд с цел повишаване на енергийната ефективност.

Генади Иванов, директор

„Нашето училище е

единствено в община Свищов с паралелки с профил „Чужди езици“

– анг­лийски и немски език – казва Генади Иванов. – Първата паралелка с чуждоезиков профил – немски език, се формира през 1998 г., а година по-късно вече имаме и паралелка с английски език. През 2019 г. за първи път е въведен и руски език като втори чужд език. От 2020 г. имаме и нов STEM профил – „Природни науки“, с интензивно изучаване на английски език.“

В Средно училище „Николай Катранов“ се обучават над 700 ученици от I до XII клас, разпределени в 32 паралелки,

в т.ч. една подготвителна група. Персоналът – педагози и администрация, е от близо 100 души.

Училището активно работи по национални и международни програми. Има спечелени и реализирани над 30 международни проекта по програмите „Коменски“, „Сократ“ и „Учене през целия живот“, програми на Европейската комисия и Европейския парламент. СУ „Николай Катранов“ е сред рекордьорите в страната по брой реализирани проекти по програма „Еразъм+“. Активно работи и по програма eTwinning, затова няколко поредни години получава почетен знак „eTwinning училище“. Отличието се дава за лидерство в сферите на дигиталната практика, електронната безопасност, иновативни и креативни подходи в педагoгиката, насърчаване на професионалното развитие на персонала и добрите практики сред учителите и учениците.

В началото на 2024 г. Националната агенция на Европейската комисия по Програма „Еразъм+“ присъди и „Еразъм акредитация“ на училището в сектор „Училищно образование“.

„Подготовката за празника започна още миналата година. Още тогава привлякохме много хора – настоящи и бивши учители, ученици, родители и други хора, свързани с училището ни – в издаването на втория ни юбилеен сборник – разказва Генади Иванов. – През 2019 г., когато училището чества своята 55-а годишнина, излезе първият сборник „55+ вдъхновяващи истории“, събрал спомени на катрановци за любимото училище. Сега подготвихме и отпечатахме втория сборник – „60+ вдъхновяващи истории“. Отново основен двигател и съставител на книгата е Надя Мочкова, бивш служител на училището, която, макар и в пенсионна възраст, е пълна с идеи и енергия.“

Книгата включва споделени истории на възпитаници на гимназията, които вече успешно са се реализирали

професионално у нас и в чужбина. Те разказват с благодарност колко много им е дало СУ „Николай Катранов“, и съветват днешните ученици да бъдат ученолюбиви, да слушат съветите на своите учители и да ги уважават, защото след време в живота ще разберат колко ценни са били техните уроци.

В рамките на празничната програма ще бъде открита музейна експозиция, посветена на живота и делото на патрона Николай Катранов. За него се знае твърде малко. Той е български поет, фолклорист, преводач, революционер. Роден е в Свищов през 1829 г. В училищния двор е била родната му къща. Завършва Историко-филологическия факултет на Московския университет, където се сближава със славянофили. Прототип е на Инсаров от романа на Тургенев „В навечерието“. След завръщането си в България работи като учител, изнася лекции, редактира сборници с народни песни. Умира едва на 24 години вследствие заболяване от туберкулоза. Училището е единствено в България, което носи неговото име.

„Проектът за музейна експозиция, посветена на Николай Катранов, е изцяло идея и реализация на нашия възпитаник Никола Николов, който учи история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – подчертава директорът. – Още в Х клас Никола започва да събира материали за Катранов: стари печатни издания, стихосбирки, множество копия на оригинални документи, свързани с живота и делото му: писма, снимки и др. Част от тази колекция бе дарена на училището още преди две години, но сега е допълнена и подобаващо експонирана в един от най-посещаваните наши интерактивни кабинети. Така ученици, учители, родители и гости ще могат да се запознаят с нея и да научат повече за патрона на училището ни.“

Акценти в празничната прог­рама са училищното състезание „Географията в моя свят“ и образователната игра „По следите на българската история“,

които ще провокират учениците да търсят повече знания и да разширяват кръгозора си. Географс­кото състезание е проведено в партньорство с Асоциацията на професионалните географи и регионалисти в България. Нейният председател проф. Марин Русев е специален гост на събитието. Участват шестокласниците, които показват отлични знания. В историческото състезание се включват по-големите ученици – десетокласниците, които също се представят отлично.

Сега в училището се реализира проектът за изграждане на училищна STEM среда,

финансиран от МОН по Националния план за възстановяване и развитие. Предвижда се изграждането на кабинети в направленията „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Зелени технологии“.

С подкрепата на Община Свищов са подготвени и проекти за цялостно обновяване на големия физкултурен салон и информационните кабинети в училище. Тази есен е открит нов кабинет по обществени науки, създаден по НП „Осигуряване на съв­ременна, сигурна и достъпна образователна среда“, Модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“.

За поредна година възпитаници на гимназията печелят и призови места в олимпиади и състезания по математика, български език, история и география, английски език.

„Особено съм горд с постиженията на нашите ученици в националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити – подчертава директорът. – Традиционно нашето училище заема място сред най-добрите училища в област Велико Търново, а учениците ни демонстрират едни от най-високите резултати.“

Отборът по тенис на маса (от ляво надясно): Мейджан Шабанова – треньор, и състезатели: Иван Бернардов, Мартин Иванов, Пресиян Вачев и Светлозар Димитров

Годината е успешна и в областта на спорта. Младежкият отбор по тенис на маса става национален шампион на финалите на Ученическите игри през 2023 и през 2024 година. С това отборът заслужава правото да участва в Световните ученичес­ки игри през октомври 2024 г. в столицата на Бахрейн – Манама. За всички това е сбъдната мечта – за да участва отборът в Бахрейн, е инициирана благотворителна кампания за набиране на средс­тва. Тя е изключително успешна и само за няколко месеца са съб­рани необходимите малко над

20 000 лева за самолетни билети, такси и престой на отбора.

„Благодарен съм на всички, които ни подкрепиха – казва Генади Иванов. –  Момчетата отидоха в Бахрейн и се представиха дос­тойно, като се класираха на 13-о място от 24 отбора. Любопитен факт е, че точно преди 10 години – през 2014 г., пак изпратихме отбор на Световните ученичес­ки игри – тогава девойките ни станаха шампиони на България по хандбал. Отборът ни участва в световното в Трабзон, Турция, където извоюва 10 място от 23 отбора.

А какво предстои през настоя­щата учебна година?

„В началото на настоящата учебна година осъществихме пътуване до Испания по Програма „Еразъм+“, след като училището ни успешно защити „Еразъм акредитация“, която е валидна до 2027 г. – казва директорът. –  Спечелихме проект за обучение на 20 ученици от гимназиален етап и 7 учители. Обучението бе на тема „3D печат, VR, изкуствен интелект, дронове и роботика“. Сформирани бяха две групи, всяка от които се обучава в продължение на 10 дни в Уелва – града, откъдето Христофор Колумб е започнал своята експедиция и е открил Америка.“

Продължава изпълнението на проекта за иновативно училище, който започва миналата учебна година. В него се предвижда въвеждането на

нов учебен предмет в първи гимназиален етап – „Медийна грамотност и дигитално предприемачество“.

Предметът се изучава един час седмично като факултативен учебен час в VIII, IX и X клас. Включени са теми за социални медии, изкуствен интелект, дигитален маркетинг, аудио-визуални изкуства, дизайн, дигитално предприемачество, бранд, бизнес комуникации, лидерство и др.

„Надявам се, че и тази учебна година ще бъде успешна и ще ни донесе много поводи за радост и гордост – казва Генади Иванов. – Имам честта да съм директор на училище, чиито ученици и учители ме вдъхновяват всеки ден! Считам, че за да е успешна една образователна институция днес, трябва много повече от доб­ри знания и дисциплина. Моята визия за СУ „Николай Катранов“ е за модерно училище с високо качество на образованието, което развива знанията, талантите и уменията на своите ученици и им помага да растат като отговорни и достойни хора.“

Your Image Description

Свързани статии:

Кадри за родния край Преподаваме това, което ще потрябва в живота Когато подкастът стане образователна реалност Отчетът на БАН: повече статии, патенти и пари

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Генади ИвановРегиониСвищовСУ „Николай Катранов“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Специализиран икономически немски език в текстов вид Годишен доклад (Geschäftsbericht)

Next article

Стратегии за прогнозиране в печатните медии в рамките на дискурсно-историческия подход: анализ на новините за фемицид

Next article

Стратегии за прогнозиране в печатните медии в рамките на дискурсно-историческия подход: анализ на новините за фемицид

Сравнение на референтни езикови рамки за различни по типология езици в изпитните системи по италиански и китайски като втори език

В памет на Александър Иванов

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"