"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 46, 14 – 20.11.2024 г.

Всяко дете е бъдещ посланик на културата

Проект „Културна София за деца“ възпитава учениците от район „Оборище“ в стил и отношение към изкуството

Петя Николова от Петя Николова
15-11-2024
in Брой 46, 14 – 20.11.2024 г.
A A
Ученици от 112. ОУ в Галерия „Квадрат 500“. Снимки Сдружение „Безопасни детски площадки“

„В съвременния живот дисциплината е трудно нещо. Създава се впечатление, че всеки може да прави каквото си пожелае и ако му направиш забележка, накърняваш правата му. Лично аз не приемам ограничените правомощия на учителите, които поради тази причина трудно коригират учениците си. А учителите са тези, които трябва да обръщат внимание на своите мънички ученици върху факта, че всяка държава се гради на правила и тези правила трябва да се спазват. И ако не се спазват, значи не сме държава, а племе. Нали не сме решили, че ще живеем в анархия?! Често се случва да направим забележка на някой ученик, а той веднага да заяви, че се е почувствал ощетен и стресиран. Не виждам нищо стресиращо в това да кажеш на някого, че има правила“.

Думите са на Изографил Яков, старши учител по български език и култура в 129. ОУ „Антим I“ в столицата. Казва ги по време на разговора ни за проекта „Културна София за деца“.

Преди месец Яков и неговата колежка Милена Инджиева водят 28 шестокласници от 129. ОУ в Софийската опера и балет. Посещението е част от проекта „Културна София за деца“, който се изпълнява от сдружение „Безопасни детски площадки“ в партньорство с район „Оборище“ и с финансовата подкрепа на Столичната община ­­– Програма „Европа 2024“.

Целта на кампанията е да преподаде на децата основните правила и етикета при посещение в културна институция.

Кога се ръкопляска на класически концерт? Можем ли да се храним по време на представление? Защо изключваме мобилните си телефони? Как да се облечем за театър, за концерт? Как да се държим в художествена галерия?

Това са по-важните въпроси, на които децата получават отговори, а сред техните обучители са журналистката Мария Касимова-Моасе и оперната певица Мила Михова. Учениците са от образователни институции в район „Оборище“. В групата са и няколко украински деца, както и деца бежанци от Сирия, Ливан и Йордания. Добре е да се отбележи, че район „Оборище“ в София е дом на много културни институции и не само предоставя интересни маршрути за исторически и артразходки, но инициира и насърчава споделеното преживяване на столицата ни като културен център.

Освен Софийската опера и балет

в програмата на „Културна София за деца“ са включени Националната галерия „Квадрат 500“, Софийската филхармония и зала „България“, Младежкият театър „Николай Бинев“.

Надя Владева – учител по БЕЛ в Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“, споделя за „Аз-буки“, че от посещението си в зала „България“ децата научават много за поведението по време на концерт – кога да ръкопляскат, как да не смущават музикантите, какво е подходящото облекло за такъв род събития. Получават информация за различните видове инструменти и къде се съхраняват, за това какво се случва зад кулисите. Едно от момчетата дори застава на диригентския пулт. В ролята на гид за учениците из залата с най-добрата акустика у нас влизат Петра Атанасова и Мина Такова от Софийската филхармония.

„Разказът беше съобразен с възрастта на децата, които са в VI клас – казва Владева. – Бих предпочела подобен вид мероприятия да се провеждат извън учебно време, а придружаващият учител да е специалист по темата. Но на учениците им хареса, а след проведения тур получиха безплатни билети за концерта „Фортисимо – Вълшебният свят на Гибли“. Предполагам, че целта на този жест е да се популяризира симфоничната музика сред младите.“

По думите на Мая Цанева от „Безопасни детски площадки“, старанието на Сдружението е

да се изведат децата извън класните стаи, за да се обучават в публична среда.

„Децата се чувстваха много на място на урок извън класната стая. Задаваха различни въпроси, усетиха се свободни да изследват пространството, да учат „извън кутията“ – казва Цанева. – За нас е мисия да им предоставяме повече такива възможности.“

Идеята споделя и Изографил Яков от софийското 129. ОУ, за когото най-важната задача на учителя е децата да познават литературата и културата на страната си.

„Културата на един народ е това! – казва Яков. – Ако училището не може да възпитава на култура народа си, да го научи да опознае собствената си литература, това означава, че не си върши добре работата, не функционира като училище. Да, семейството възпитава, но училището е институцията, където трябва да се покаже по-различният начин на живот, да се излезе извън битовизма и да се покаже на учениците, че тяхната държава има култура.“

„Проектът „Културна София за деца“ ще обучи и свои млади посланици

– обяснява Мая Цанева. – Част от обучените младежи ще споделят новите знания със своите съученици и в неформална среда. Освен това ще разпространим видеата от културните турове сред други училища, както и онлайн, за да се ползват в часа на класа, в часове по изобразително изкуство, по гражданско образование. Към проекта присъединяваме и семействата на нашите участници, тъй като те получиха семейни билети за концерти.“

Оперната певица Мила Михова разказва на децата, на които е гид в Софийската опера и балет, че цялото ѝ детство преминава в залата, зад сцената, в гримьорните, в гардеробната, в шивалните и на „петия етаж“ – там, където са репетиционните стаи на певците и корепетиторите.

„Колкото по-рано успеем да накараме децата да се почувстват привлечени и увлечени от сценичните изкуства – казва Михова, – толкова по-рано ще започне тяхната любов към музиката и театъра, а те възпитават богата емоционална и обща култура в човека. Спретнатият и елегантен вид са признак на уважение към събитието, но и към нас самите, които отивайки на концерт/опера/театър, си подаряваме малък празник.“

Проектната идея зад „Културна София за деца“ се базира на националното представително изследване, проведено от социологическа агенция „Маркет линкс“ през януари 2023 г., според което

52% от българите не са посетили нито едно културно събитие през изминалата година.

Според Дарина Йовчева – учител в начален етап в 112. ОУ „Стоян Заимов“ в София, много училища, включително това, в което тя работи, водят децата на културни събития.

„Лично аз за трети път водя децата в Националната галерия „Квадрат 500“ – споделя Йовчева. – Първия път бяха в I клас, след това ходихме и във II, но на тях винаги им е интересно. Харесват им картините, а и всеки път е различен човекът, който им разказва. Срещата им с Мария Касимова-Моасе беше съвсем различна, защото тя им представи нещата от друг ъгъл – как да гледат на картините, как да възприемат изкуството. Преди им обясняваха какво е нарисувано и кой го е нарисувал, докато тя им даде възможност да систематизират вече получените знания и да видят гледната точка на друг човек.“

С искрен пост във фейсбук профила си Мария Касимова-Моасе също изказва задоволство от срещата си с третокласниците на 112. ОУ в София. Докато обяснява как се ходи в галерия и музей, как се гледа изкуство, децата я изненадват.

„Пред портрета на Дора Габе в „Квадрат 500“ всички деца изрецитираха спонтанно в един глас стихотворението ѝ „Обич“ – с възторг разказва Мария. – Цялото! Всички! Идеше ми да ревна, честно ви казвам. А накрая, когато им благодарих за удоволствието, едно момиченце попита: „А тя чува ли ни?“. Надявам се някъде там да е чула, така казах… Прекрасни деца, чудесна учителка!“

Вярваме, че идеята на проекта „Красива София за деца“ ще заживее естествено сред нас. Защото всяко дете е бъдещ посланик на културата на страната си.


Your Image Description

Свързани статии:

Eковаканция в Белене Превенцията е най-добрата терапия Столичното 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“ с две нови спортни площадки В Националния етнографски музей ученици се учат да разпознават фалшификациите в историята

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags законопроектИзвън часоветеКултурна София за децаSofia

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Министър Цоков: Социално-емоционалното учене създава успешни личности

Next article

До Африка и назад

Next article
До Африка и назад

До Африка и назад

Нов антибиотик срещу бактериите

Нов антибиотик срещу бактериите

В центъра са децата

Ученици се грижат за патици и отглеждат зеленчуци

Последни публикации

  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"