"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 20, 16-22.05.2024 г.

Изкуството е страст за учениците в ОУ „Петко Ю. Тодоров“

Младите художници правят кукли с етноелементи, скални рисунки и интерпретации на творби на Майстора

Стела Маринова от Стела Маринова
22-05-2024
in Брой 20, 16-22.05.2024 г.
A A
Младите художници от 126. ОУ „Петко Ю. Тодоров“ представиха две изложби по случай 70-годишнината на своето училище, като едната беше в МОН. Снимка – Олег Попов

126. основно училище „Петко Ю. Тодоров“ е основано през 1953 година и носи името на известния български писател Петко Юрданов Тодоров. Преди 70 години отваря врати като основно училище. През годините за известен период е преобразувано в гимназия, а в края на 80-те отново става основно. От 1994 г. на учениците на 126. ОУ се предлагат допълнителни часовете по изобразително изкуство. В момента те спадат към свободно избираеми учебни часове (ИУЧ), като обучението започва още от първи клас. Занятията се водят от учителите по изобразително изкуство, а не от начални. Децата пък са разделени на групи и по този начин преподавалите могат да им обърнат повече внимание.

Младите художници от 126. ОУ „Петко Ю. Тодоров“ представят своите творби в две изложби по случай 70-годишнината на своето училище. Едната красеше четвъртия и петия етаж в Министерството на образованието и науката, а другата – изложбената зала в Общинския културен институт „Дом на културата „Красно село“.

В МОН изложбата включваше творби, изработени от трите клуба в училището по Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“, а в Дома на културата „Красно село“ – и на ученици от I до VII от паралелки, които изучават изобразително изкуство като свободно избираеми учебни часове.

Един от клубовете– „Българската носия и везба – приемственост и актуалност в съвремието“ е на Силвия Димитрова. В него таланта си развиват ученици от VI клас.

„Много сме доволни от тази инициатива. За първи път участваме по Националната програма. В началото на годината казах на децата, че

математика можеш да учиш на сила, ако се налага, но с изкуствата не е така.

И дойдоха ученици, които в действителност имат желание – споделя учителката. – Имах известни притеснения, защото работим в петък следобед, и си мислех, че децата ще бъдат уморени и шумни, но не беше така.“

Идеята на Димитрова е благодарение на допълнителните занимания учениците да получат повече информация за носията и за везбата, за наследството, което имаме, и как то може да бъде претворено в неща, които използваме в съвремието ни. Затова и шестокласниците изработват екоторбички, фланелки, правят кукли, върху които прилагат етноелементи.

С финансиране по Националната програма учителката успява да осигури и художествени материали, които не се различават от тези на професионалните художници.

„Хубави неща се правят с добри материали. Това, че го усетиха, също допринася за развитието на работата им“, смята учителката.

Интерпретации по картини на известни български художници от края на XIX и началото XX век и творци от модерното изкуство в същия период правят четвъртокласниците от клуб „Българските майстори и модерното изкуство“. Той е под ръководството на Иван Генов. Добре познатите моми на Владимир Димитров – Майстора намират нов живот в изпълнение със смесена техника маслен пастел и акварел. Учениците правят и интерпретации по творби от по-късния период на Златьо Бояджиев, в който художникът работи с лявата си ръка и самите картини са по-експресивни. С темперни бои и акрилни маркери те пресъздават негови пейзажи, които са по-наситени с човешки фигури и обикновено са с характерна българска архитектура. Правят интерпретации и върху творчеството на други български майстори – на Иван Милев, Константин Щъркелов, а от модерните художници обхващат Анри Матис, Густав Климт и Пикасо.

„Децата са в IV клас и за тяхната възрастова група интерпретациите по картини са доста сериозна задача. Аз им преподавам от първи клас и вярвам в  техните възможности, затова и им я поставих. Те успяха да се справят с нея, изпълниха я на ниво. Впечатлен съм от учениците си“, заявява Генов.

В своя клуб „Пътешествие в изкуството на Древния свят“ Антония Табакова се фокусира върху надграждане на материала за V клас върху история на изкуството, и по-специално за изкуството на Древния свят.

„Много ни се искаше да имаме повече време, защото

в училище часовете по изобразително изкуство не са достатъчно.

Затова в рамките на клуба запознавам децата с различни техники. Те правят екипни работи върху праисторическото изкуство, скални рисунки, Месопотамия, Вавилонска кула – разказва учителката. – Обожават тези митове и безкрайно много се забавляват, защото изкуството е страст и трябва да бъде удоволствие.“

В своята работа учениците интерпретират хартията по различен начин – папие маше, обем, колаж, и използват акварел, темпера, акрил и глина.

Росен Димитров, директор

„Учениците ни се представят много добре. Печелят призови места в много изложби и международни участия от Беларус до Египет, изпращаме картини на много места. Имат страшно много награди, не само с изобразително изкуство“, споделя с гордост директорът Росен Димитров.

Децата от 126-о заемат призови места и на състезания и олимпиади по математика и по английски език. А миналата година на Националното външно оценяване се представят добре и се нареждат сред първите 200 училища в страната. „Това е изключително добро постижение, гордея се с децата“, каза директорът. Той допълва, че част от учениците още след IV клас биват приети в училища със засилено изучаване на математика, като СМГ „Паисий Хилендарски“, НМПГ „Акад. Любомир Чакалов“ и други.

Спортът също не е подценен.

В училището се провеждат външни групи по футбол, спортна гимнастика. Възпитаниците на столичното училище печелят първо място в турнира за Купата на кмета на район „Триадица“, ходят на състезания по баскетбол, тенис на маса, шахмат, спортни танци.

Тази учебна година в училището се обучават 700 деца от I до VII клас, като за целия начален етап е осигурено целодневно обучение. Има и предучилищна група за 6-годишни. Тя е до обяд, защото не могат да изпълнят изискванията за средата и да осигурят място за спане.

„Децата в предучилищната група се справят добре. Има сериозен наплив. Преминалите през предучилищна група в първи клас са много напред. Знаят организацията в училище, начина, по който се преподава, обстановката и много бързо напредват – обяснява Росен Димитров. – Колегите се справят добре, смесвайки и сериозните занимания. При тях игровият подход е повече, за да не се уморяват.“

В столичното училище работят 67 преподаватели, както и ресурсни учители, детски психолог, логопед, психологически съветник. Те са със всестранни интереси и така

мотивират децата да участват в различни дейности

– граждански образования, благотворителни акции и базари. Провеждат и интердисциплинарни уроци.

„Поощрявам екипа, с който работя, да бъде деен. Искам да проявяват инициатива, и търся по-млади хора, които да са активни, да се интересуват от различни дейности, да имат идеи и енергия, за да могат да ги прилагат – казва директорът. – Сложно е да си подбереш екип. В наше време младите хора са малко, по-бързо се отказват от работата, не се получава лесно да обновиш колектива с тях, защото търсят по-доходни професии. Това може би е най-голямото предизвикателство, но като го направиш, нещата потръгват. Поне половината от учителите ми са млади преподаватели.“

В училището са обособени и три кабинета по рисуване, които са оборудвани с керамична пещ, интерактивни дъски рисуване и стативи. Разполагат с проектори и лаптопи. С училищния бюджет са осигурени и абонаменти за различни учебни софтуери. По думите на директора, новите технологии трябва да се прилагат внимателно и с баланс:

„Не бива да се хвърляме само върху електрониката и да пренебрегнем книгите и писането“.

Със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост планират да направят STEM и STEAM (наука, технология, инженерство, изкуство и математика) кабинети. По този начин учебните зали по информационни технологии, по химия, по човек и природа ще бъдат изградени по съвременен начин.

Печелят проект за 200 000 лв. за изграждане на модерна спортна площадка в двора.

С общинско финансиране започва и изграждане на малка сграда, в която ще учат най-малките ученици – предучилищната група и първокласниците. Стаите ще бъдат направени по-хубави, ще бъде изграден още един физкултурен салон, ще има актова зала. Ремонтните дейности няма да възпрепятстват учебните часове и училището ще запази едносменния си режим.

Реализацията на тези проекти е една от основните цели пред екипа на училището. Другата е свързана с обучението на децата. „Целите ни са да се подобри още повече представянето ни на външните оценявания и децата да вдигнат успеха си“, казва директорът Росен Димитров.

Your Image Description

Свързани статии:

Лекарство срещу дезинформацията: В 15. СУ „Адам Мицкевич“ в София развиват умения за отсяване на информацията в интернет и рефлекс за проверка на нейната достоверност В СУ „Любен Карaвелов“ в Несебър подготвят учениците си за професиите на бъдещето Ученици от Селскостопанската гимназия в Кюстендил произвеждат хиляди цветя Децата имат нужда да бъдат чути

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags 126. ОУ „Петко Ю. Тодоров“РегиониРосен ДимитровSofia

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

В СУ „Любен Карaвелов“ в Несебър подготвят учениците си за професиите на бъдещето

Next article

История за успеха: От ученичка във Вечерно СУ „Захари Стоянов“ в Бургас Детелина се връща там като преподавател

Next article
История за успеха: От ученичка във Вечерно СУ „Захари Стоянов“ в Бургас Детелина се връща там като преподавател

История за успеха: От ученичка във Вечерно СУ „Захари Стоянов“ в Бургас Детелина се връща там като преподавател

„Възкръсналият ръкопис“ на Петър Богдан бе представен в София

„Възкръсналият ръкопис“ на Петър Богдан бе представен в София

Приемат повече студенти държавна поръчка

Приемат повече студенти държавна поръчка

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"