"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 48, 30.11 - 6.12.2023

Мишката няма да изяде книжката

В ОУ „Георги Кирков“ в Казанлък знаят, че децата учат не само в час

Диляна Кочева от Диляна Кочева
30-11-2023
in Брой 48, 30.11 - 6.12.2023
A A

Нашата мисия, като учители, е да не позволим „мишката да изяде книжката“. От години учителската общност наблюдава и гласно – споделя впечатлението си, че все по-малко се чете. Затова стимулираме учениците да общуват с книгите, като инициираме и провеждаме разнообразни класни и извънкласни инициативи“, казва директорката на Основно училище „Георги Кирков“ в Казанлък Сребра Касева. Изключително добре си партнират в това отношение с културните институции в града, като Общинската библиотека „Искра“, Литературно-художествения музей „Чудомир“ и Историческия музей „Искра“. Активни са във всяка кампания за насърчаване на четенето, като Ден на четенето, Седмица на детската книга, „Деца четат на деца“ и много други.

 

В часовете по рисуване винаги е забавно, а миналата година ученици са отличени за творбите си на международен конкурс в Китай

В училището редовно организират срещи с писатели, които да привлекат вниманието на учениците и да разкажат за вълшебството на писаното слово от първо лице. Разполагат и с малка училищна библиотека, в която всеки може да открие своята книжка. В школото се опитват да поощрят интереса и любопитството на възпитаниците си по още един начин – правят библиотечни кътове в много от класните стаи. Те се обновяват постоянно от учители и ученици. Между паралелките всяка година се провежда и конкурс за най-добър четец. „Радваме се, когато виждаме, че ентусиаз­мът на четящите деца се предава и на останалите“, допълва моята събеседничка.

През настоящата учебна година в ОУ „Георги Кирков“ в Казанлък се обучават близо 500 ученици. Школото разполага със съвременна и функционална база. Във всяка класна стая има интерактивни екрани и дъски, компютри и мултимедия. „Учителите ни са добре обучени млади специалисти, които изключително внимателно дозират използването на техническите средства. Стремим се да балансираме между утвърдените традиции в образованието и новаторските полезни практики, свързани с дигиталните пространства“, обяснява директорката. Разказва, че благодарение на екипната работа на учителите, споделянето на опит и системното наблюдение на реакцията на учениците са успели да намерят златната среда. „Ценим постиженията на съвременния свят, подготвяме старателно учениците за неговите предизвикателства, но знаем, че човешкият контакт и живото общуване са изключително важни за развитието на учениците ни“, допълва още тя.

И въпреки че разполагат с много добра база, постоянно се опит­ват да я подобряват, като полагат немалко усилия. Най-скорошната им придобивка е актова зала, която предстои да бъде дооборудвана и обзаведена. Очакват одоб­рение и на проекта си за STEM център. „Ако има възможност, бих си пожелала още един етаж на училището, защото кандидатите да учат при нас, с всяка изминала година са все повече“, смее се директорката.

За втора поредна година ОУ „Георги Кирков“ е и базово училище за студентите по педагогика от Тракийския университет в Стара Загора.

Богат е и училищният живот. Постоянно участват в различни инициативи. Сред тях е акцията „Жълти стотинки“ под надслов „Деца помагат на деца“. Благотворителната кампания има за цел да осигури средства за закупуването на медицинско оборудване и подобряване условията за лечение на децата в болничните заведения. Тази година деца от цяла България събират средства за Неонатологията в МБАЛ във Велинград.

По нестандартен и запомнящ се начин отбелязват и най-важ­ните дати в календара. Наскоро отминалия Ден на християнското семейство например всеки клас решава да отбележи по различен начин. И така сред инициативите, които подготвят, са изпълнение и заснемане на песен, илюстриране на членовете на своето семейство, изработване на картичка за празника с персонализирано лично пожелание и кулинарни уроци с помощта на мама и татко. Истината е, че т.нар. часове Master Chef редовно присъстват в извънкласната им програма, защото за децата те са много интересни и полезни.

„Предложенията за събития и богатият училищен живот идват от различни посоки. Понякога се планират от ръководството. Друг път са инициирани от учителската колегия. Нерядко са предложени от родителската общност и самите ученици. Важно е обаче, че целта при всяка инициатива или събитие е да сплотим училищната общност, както и да предложим на учениците си разнообразни възможности за изява – в спорта, в изкуството, в науката“, обяснява моята събеседничка. По думите ѝ,
извънкласните инициативи им предоставят възможност да въздействат на учениците, като откроят силните и слабите им страни и развият техните дарби и заложби. „По този начин ги обучаваме и възпитаваме по нетрадиционен начин – чрез участие в дарителски кампании, организиране на общоучилищни празници, участие в екологични проекти, включване в демонстративни уроци, провеждани от културни и държавни институции от неправителствени организации.

В нашето училище знаем, че децата учат не само в час“, казва още тя.
А за да бъде всичко успешно, със сигурност е необходимо и родителите да се включват активно в тези инициативи и тематични събития. Касева споделя, че в училището винаги са разчитали на доброто партньорство на родителите. Истината е, че тяхното доверие не е получено даром, а е резултат от работата на учителите през годините и успехите на учениците им. „Имаме обща цел – образованието на нашите деца, и вярваме, че това ни прави съюз­ници“, допълва директорката.

В училището функционират активен обществен съвет и неуморни родителски активи по паралелки. Важните решения се съгласуват и обсъждат. Провеждат се анкети, с които да се сондира мнението на родителите. „Достъпът на всеки родител до мен, като директор, както и до учителите е лесен и бърз. Това създава възможност за споделяне на идеи и проблеми, за тяхното бързо решаване“, казва още тя.
Любопитното е, че в училището заниманията по интереси не са формално организирани часове. „За мен, като ръководител, е важно в тези часове срещите на децата с изкуството, спорта и науката да са опосредствани не само от учителите им, но и от външни специалисти, доказали се в града и страната“, казва Касева. Това е причината ръководител на групата по народни танци да бъде доказалият се казанлъшки хорео­граф Цветан Цочев. Спортните танци също са поверени на едни от най-добрите специалисти в града – Николай Тенев и Антония Каярова. Мажоретният състав е под крилото на треньора Гергана Начева, вокалната група е в ръцете на видния вокален педагог Стефка Денева, а театралната им група се подготвя от професионалния актьор Георги Атанасов. Освен тях имат и групи, в които учениците усвояват дигитални умения, ментална аритметика, природни науки, два спортни отбора и секция по тенис на корт. Общо в училище функционират 13 групи за занимания по интереси.

И разбира се, при наличието на толкова разнообразни и интересни клубове няма как възпитаниците им да не се включват активно в състезания и конкурси на областно, национално и световно ниво. Директорката разказва, че това е начин да си „сверят часовника“, затова и стимулират изявите на учениците си не само когато се явяват от името на училището, но и от името на извънучилищните клубове, в които членуват. Постижения имат във всяка област. Последните успехи и добри новини идват съвсем скоро от отбора по баскетбол на училището. Той завоюва купата на общинското първенство по баскетбол във възрастова група V –VII клас за момчета. Освен това възпитаниците им стават шампиони в състезание по ментална аритметика, печелят и бронзова купа в математичес­кото състезание „Будилник“. Традиционно се представят отлично в националното състезание по компютърно моделиране, в състезанието „Ключът на музиката“, в олимпиадите по природни науки, в „Математика без граници“, в състезание по речеви и комуникативни умения на английски език. Миналата година учениците им са отличени и в международен конкурс за рисунка в Китай.

Освен голяма инициативност и активност учениците от Казанлък получават и много добри резултатите на НВО след IV и VII клас. „Резултатите ни на Националното външно оценяване са едни от най-добрите в града и общината. Според статистическите данни те са над средните за областта и страната. Това е изключително добра атестация за работата ни“, посочва директорката. От години нямат отпаднали от системата ученици. Всичките им възпитаници, които завършват VII клас, продължават образованието си. „След няколкогодишна работа желаещите да се запишат в I клас при нас, са повече, отколкото можем да приемем, а четвъртокласниците ни предпочитат да продължат обучението си тук, защото те и техните родители го припознават като едно добро и успешно училище“, разказва моята събеседничка.
Сребра Касева е директор на ОУ „Георги Кирков“ от четири години. Преди това е работила дълги години в Община Казанлък като началник на кабинета на кмета и организатор на всички културни събития в града. С гордост разказва, че организира вече 10 години грандиозния Празник на розата.

„Тази мащабност на работата ми за града се принесе и в училище. За мен беше предизвикателство да започна работа в училище в центъра на града, но нежелано от родителите поради различни обясними причини. Една година ми бе необходима да направя екип, който да работи на моите честоти. А аз съм работохолик! След това ми бе необходимо време, за да покажем на родителите, че трябва да ни имат доверие и че даваме най-доброто от себе си за децата. В нашето училище учим не само уроци, а и човешки добродетели – уважение, доброта, взаимоотношения на приятелство и партньорство и много други, които вплитаме в учебните предмети. Самата аз познавам всяко дете и всички родители. Имаме си и буйни деца, но и за тях сме намерили задачи – имаме училищни патрули, които помагат във всяко отношение на учителите. Така те насочват енергията си в правилната посока“, завършва тя.

Your Image Description

Свързани статии:

„Еразъм“ дава възможност за прилагане на нови идеи Ученици и родители за обучението в клас Освен чужд език – и професия Да вградиш мечтите си в школо

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Млади поети… себе си искат да разберат

Next article

Базата в Антарктида отваря преди Коледа

Next article
Базата в Антарктида отваря преди Коледа

Базата в Антарктида отваря преди Коледа

Родители и учители с нова форма на сътрудничество

Родители и учители с нова форма на сътрудничество

МОН организира форум за дигиталното бъдеще на образованието

МОН организира форум за дигиталното бъдеще на образованието

Последни публикации

  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката
  • Конкурс за диктовки по случай 24 май
  • Скитащият саламандър е изключително ловък
  • Столичната община очаква вота на гражданите за най-добрите детски градини и училища

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"