"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2023 Брой 46, 16 - 22.11.2023

Министър Галин Цоков: Данните показват пряка връзка между степента на образование и нивата на доходи на младите хора

„Аз-буки“ by „Аз-буки“
15-11-2023
in Брой 46, 16 - 22.11.2023
A A

Данните показват пряка връзка между степента на образование, авторитета на висшето учебно заведение и нивата на доходи на кадрите на пазара на труда. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на Младежки икономически форум „България в Еврозоната – перспективи и предизвикателства пред младите хора“, съобщи МОН.

Събитието се организира от Студентския съвет на Университета за национално и световно стопанство, а в откриването му взе участие и ректорът на висшето училище проф. д-р Димитър Димитров.

“Преди дни представихме данните от годишния доклад на ОИСР в сферата на образованието, които показват, че все още изоставаме в някои параметри”, посочи министър Цоков. Той даде пример с дела на хората с висше образование. В България 30% от хората на възраст между 25 и 64 години имат висше образование, а в страните членки този дял е съществено по-висок. “С години в общественото пространство се говори, че имаме висок дял на висшистите, но данните показват, че това не е така. Тук е и и вашата роля като млади хора – да заразявате повече ваши връстници с опита ви и успехите, които постигате, за да тръгнат и те по стъпките ви”, обърна се професорът към студентите. Цитирани бяха и данни на ОИСР, които показват, че в България 25-34-годишните работници с бакалавърска степен (или еквивалентна) печелят 81% повече от тези без гимназиално образование, а тези с магистърска или докторска степен (или еквивалентна) получават със 139% повече.

“Днес се учи не професия за цял живот, а как да бъдем успешни на пазара на труда. Трябва да променим и образованието ни по този начин и да формираме много повече меки умения в учениците и студентите, които да им помогнат да са успешни в променящия се свят”, подчерта министър Цоков. Той допълни, че основна задача пред екипа му е да се промени и структурата на образованието, за да отговори на тези изисквания. “Заедно с това е важно и висшето образование да не изостава. Да имаме повече умни университети и внедрени дигитални решения насочени към развитие на компетентностите на младите хора”, каза още проф. Цоков.

В рамките на участието си в конференцията той посочи и някои от плюсовете за младите хора от влизането на България в Еврозоната и отговори на актуални въпроси на студентите. Министър Цоков получи плакет за подкрепата и участието в Младежкия икономически форум.

Your Image Description

Свързани статии:

МОН ще използва световния опит при решенията за дигитализиране на образованието МОН проверява случай на агресия в Перник В подкрепа на талантите Намаляват защитените градини и училища

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Тъмната страна на трибуната

Next article

Уроци по медийна грамотност влизат в „Дигитална раница“

Next article
Уроци по медийна грамотност  влизат в „Дигитална раница“

Уроци по медийна грамотност влизат в „Дигитална раница“

Видяхме и усетихме България

Видяхме и усетихме България

Над 12 000 ученици се обучават на ГИС системи в българските училища

Над 12 000 ученици се обучават на ГИС системи в българските училища

Последни публикации

  • Български проект ще получи финансиране по процедурата за обмен на персонал за 2025 г. от програмата „Мария Склодовска-Кюри“
  • INSAIT очаква кандидати за лятната изследователска програма SURF 2026
  • България и 55. СУ се гордеят с Димитър Кисимов
  • Четенето на глас не трябва да се подценява
  • Майсторски клас: учители споделят модели за повишаване мотивацията на учениците
  • Трима млади учени отиват на Regeneron ISEF
  • Над 1000 ученици откриват ползите от здравословното хранене
  • Непознат клон на живота: 8-метров организъм, живял преди 420 милиона години
  • Специфични диети срещу автоимунни заболявания
  • Преброиха повече водолюбиви птици у нас
  • За смисъла да изучаваш френски език и ползата от обмяната на опит разговаряме с председателя на АПФБ Вяра Любенова
  • „Гугъл“ награди „Инсайт“ с 500 000 долара
  • Глобалното висше образование става все по-многополюсно
  • Практическата работа става водеща в информатиката за VIII и IX клас
  • Домакинството ни на Световното първенство по унивеситетски дебати – кулминация от натрупания опит и успехи
  • Нанси Асенова от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград спечели отличието „Млад медиатор“ за 2025 г.
  • Ученици от ОДК – Кюстендил, по следите на Освобождението
  • „Яворови дни“ в Бургас – среща на поезия, памет и младост
  • Дронове влизат в часовете в село Труд
  • Световните вицешампиони по университетски дебати Велина Андонова и Алек Селвелиев: Младите трябва да се интересуват от случващото се
  • Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ вече е част от европейската база данни ERIH+
  • 5 евро или 5 евра

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"