"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 19, 2023

Копие на Самарското знаме се вее в бургаско школо

Съвместен урок за Бай Ганьо събира седмокласници и дванайсетокласници в ОУ „Любен Каравелов“

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
10-05-2023
in Брой 19, 2023
A A
С учителя по история Димитър Митев

Донка ТЪНКОШИЕВА

Копие на единствения флаг в историята на България, награден с орден „За храброст“, краси сградата на бургаското ОУ „Любен Каравелов“.
Две момичета – Милена Бъркачева и Гюлчин Мехмедова от VIIБ клас, членове на клуб „Историк“, под ръководството на Димитър Митев – преподавател по история, и Тодор Жеков – учител по изобразително изкуство, изработват копие на Самарското знаме. То е подарък за училището във връзка с отбелязването на 145 години от Освобождението на България.

„Идеята за създаване на копие на националната светиня бе зародена от желанието на учениците да се припомни приносът на Българското опълчение за Освобождението на България. Момичетата се потрудиха всеотдайно и постигнаха забележителен резултат, на който се възхищават учители, ученици и родители“, коментира директорът на училището Пепа Марчева.

С голям ентусиазъм и желание ученичките, вещо ръководени от учителя по история, проучват подробно историята на създаване на знамето и личностите, свързани с него. Запознавайки се с редица исторически източници, те намират отговори на въпроси, свързани с цветовете и изобразените икони на св. Кирил, св. Методий и пресвета Богородица. След задълбочената проучвателна дейност флагът е изработен за два месеца. Отдадени на идеята за възкресяване на славното минало, Милена и Гюлчин полагат много старание и себераздаване при ушиването и прерисуването на иконите, където неоценима помощ оказва Тодор Жеков. Освен преподавател той е иконописец и реставратор.

На възпитаниците на ОУ „Любен Каравелов“ прави силно впечатление фактът, че знамето е изработено и подарено от жителите на руския град Самара на Българското опълчение. Това е било основното бойно знаме в боевете при Стара Загора и Шипка през Руско-турската освободителна война.
Знамето вече е част от училище „Любен Каравелов“ и пази спомена за героизма на Българското опълчение и отвоюваната свобода. То е и доказателство, че младото поколение се прекланя пред подвига и носи родолюбието в сърцето си.

Още една иновативна идея, реализирана в града, е инициирана от основното училище. За първи път е проведен съвместен урок по литература между ученици от VII клас от ОУ „Любен Каравелов“ и зрелостници от Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника. Той е осъществен по идея на директора на ОУ „Любен Каравелов“ Пепа Марчева, а методическата разработка и провеждането на нестандартния час по литература са дело на преподавателите Диана Дойнова от ОУ „Л. Каравелов“ и Десислава Бъчварова от ПГМЕЕ.

Темата „Бай Ганьо – смешен и/или страшен“ не е случайно избрана. Свързана е с навършването на 128 години от създаването на едно от най-значимите произведения в българската литература, в което Алеко Константинов осмива негативните прояви на своята действителност с надеждата те да бъдат изкоренени. Нетрадиционният час по литература има за идея да се проследи как Бай Ганьо от комичен образ в първата част на книгата се превръща в обществена заплаха във втората част, когато вече се е насочил към върха на обществената стълба.

Интересен старт на урока дават снимки от живота на Алеко Константинов и артистично претворено интервю с него. Интервюиращият и интервюираният са от VII и от XII клас.
В хода на урока учениците от VII клас припомнят на дванайсетокласниците разказа „Бай Ганьо пътува“, както и други комични моменти от първата част на творбата. Те демонстрират завидни знания както за самото произведение, така и за автора. Зрелостниците не им отстъпват, като описват литературния герой от „Бай Ганьо журналист“ не само като смешен, но и като страшен след проявленията му на родна земя.
След като детайлно е разгледан образът на Бай Ганьо, участниците в урока стигат до извода, че байганьовщината е придобила заплашителни измерения. Но на фона на това е откроено, че за да се справим с негативните прояви и качества, първо трябва да ги идентифицираме. Понякога това не е лесна задача, защото те са прикрити зад фалшив патриотизъм, манипулации и користни намерения, както при самия Бай Ганьо.

По време на часа не липсват екипни задачи между класовете. Учениците правят съпоставка между двете части на Алековата творба по отношение на разказвачи, прототипи, външен вид и реч на героя. Направените изводи са илюстрирани с презентация.
Чрез обща задача дванайсетокласниците влизат в ролята на ментори, за да характеризират седмокласниците героя от втората част на книгата чрез действия и реч. Зрелостниците са подбрали цитати от „Бай Ганьо журналист“, а седмокласниците разсъждават върху тях. Докато екипите работят, гостите и останалите ученици се забавляват с откъси от филма „Бай Ганьо“.

Във финалната част на урока учениците споделят примери от съвременността за байганьовщината и собствената си непримиримост към такива прояви. След това два смесени екипа изписват негативните качества, които не искат да виждат в обществото, върху черни балони и символично ги спукват. А онези ценности и добродетели, които за тях са важни и за които считат, че ще осигурят по-добро бъдеще, са изписани върху бели балони, които след приключването на урока, също символично, са пуснати от седмокласниците да полетят в небето, за да разпространяват посланието на добротата и справедливостта.
Учениците от XII клас благодариха на седмокласниците за това, че в техния последен час по литература ги върнаха назад във времето. От своя страна, учениците от VII клас също изказаха своите благодарности за възможността да обогатят знанията си за героя и творбата.

Гости на събитието бяха Веселина Таралова – директор „Образование и демографски въпроси“ към Община Бургас, Слава Гиздова – старши експерт по БЕЛ към РУО, Бургас, представители от Свищовската професионална гимназия „Алеко Константинов“ и от Професионалната гимназия по транспорт – Русе. На урока присъстваха и директорите на двете училища партньори в реализирането на тази инициатива: Роза Желева – директор на ПГМЕЕ, Бургас, и Пепа Марчева – директор на ОУ „Любен Каравелов“, както и учители и ученици от двете училища.

Your Image Description

Свързани статии:

STEM променя обучението Уроците по родолюбие в село Антон Ученическите съвети – генератор на идеи Деца показват как да живеем по-здравословно

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Кадри на бъдещето

Next article

Ученическите съвети – генератор на идеи

Next article
Ученическите съвети – генератор на идеи

Ученическите съвети – генератор на идеи

Обмен на добри практики

Обмен на добри практики

Шампионите в XXVI национална олимпиада по астрономия

Шампионите в XXVI национална олимпиада по астрономия

Последни публикации

  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"