Да се увеличи броят на двустранните проекти за мобилност и за научноизследователска, и развойна дейност, да се подпомогнат сътрудничеството и директните контакти между научните фондове, академиите, научните и изследователските бази и инфраструктури, ключовите държавни лаборатории и центрове за високи постижения, и центрове за компетентност. За това се ангажираха заместник-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова-Ташкова и заместник-министърът на науката и технологиите Джан Юдон по време на 17-ата сесия на Българо-китайската комисия за научно и технологично сътрудничество в Пекин, съобщават от МОН.
Планира се в началото на 2024 г. да бъде обявена конкурсна сесия за двустранни проекти за мобилност, в рамките на която да бъдат финансирани 15 двугодишни проекта. България ще отпуска до 50 000 лв. за одобрен проект.
За втората половина на 2024 г. е предвидена конкурсна сесия за двустранни проекти за научноизследователска и развойна дейност, като ще се финансират общо три тригодишни двустранни проекта. Българската страна ще отпуска до 300 000 лв. за проект. Очаква се договорите да бъдат сключени в края на 2024 г., или в началото на 2025 г.
По време на визитата си в Пекин българската делегация посети китайския Национален център за нанотехнологии и Центъра за селскостопански науки към Китайската академия на науките, както и Университета за космически технологии в Пекин. Аз-буки
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg