„Проектът за промени на минималните изисквания за придобиване на научни степени и заемане на длъжности във висшите училища е подложен на обществено обсъждане до 30 май и лично поемам ангажимента да работя с колегите, за да се постигне консенсус.“ Това увери депутатите от Парламентарната комисия по образование и наука министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. Той бе категоричен, че подходът трябва да е единен, но критериите с наукометрични показатели ще бъдат диференцирани за различните професионални направления с техни експерти. Министър Денков ще участва в заседанието на Съвета на ректорите на 13 май, където отново ще се дискутира темата. Той обясни, че подходящата форма на атестиране на академичния състав е единственият начин за постигане на ефективност и качество в системата на висшето образование.
Държавата предлага възможност за задържане на студентите в България, след като завършат, и тя е, че от 2021 г. има възможност за сключване на договор между държавата, съответното висше училище и компания работодател. За 2021 г. от нея са се възползвали само 8 човека, които ще останат да работят 5 години при избрания работодател, каза министър Денков. И добави, че според него това е по-добрата възможност за задържане на завършилите, отколкото да се налагат по-силови методи и ограничения, които могат да доведат до това най-добрите ни студенти да отидат да учат зад граница. Според него трайно решение на проблема ще има, когато заплатите в България станат конкурентни на тези в чужбина.
МОН е пратило писма до всички училища да качат на сайтовете си предстоящите планове за повишаване квалификацията на учителите и предвижда да прави внезапни проверки по време на обученията на случаен принцип, както и да изпраща анкетни въпроси до участниците, за да провери какво са научили и дали са доволни от проведеното обучение. Предвиждат се и проверки на обучаващите институции, като може да се стигне до отнемане на лицензи за тези от тях, които не провеждат практически насочени обучения на педагозите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.