Румънски учени представят съвременни техники в земеделието в ПГ по механизация на селското стопанство в с. Средище, Силистренско
Зина СОКОЛОВА
Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Н. Й. Вапцаров“ в
с. Средище, Силистренска област, тези дни се прочу с две неща – тя е първото училище, което притежава собствен селскостопански дрон, и може да стане първото, построило си самó физкултурен салон. Как се случват подобни чудеса? Оказва се, че идеята за учебен земеделски дрон и за построяването физкултурен салон е част от плана на директора от над пет години и времето за нейната реализация е настъпило.
„През декември участвах в работата на българо-румънска земеделска комисия, организирана от областните управи на Русе, Гюргево и Силистра, за развитие на аграрния сектор – разказва директорът на гимназията Камен Неделчев. – Моята презентация беше за развитието на земеделското образование в област Силистра и в частност за гимназията в с. Средище. Румънските партньори останаха очаровани от видяното в гимназията. Договорено бе научни работници от румънския национален институт по земеделие „Фундуля“ да се включат в обучението на ученици от България и да представят някои от най-съвременните техники в земеделието. Пилотно проектът ще стартира в ПГ по механизация на селското стопанство „Н. Й. Вапцаров“, в село Средище, Силистренско. На срещата бяха договорени и партньорски срещи между преподаватели и ученици за обмяна на опит в земеделски сектор между гимназиите в Средище и в Калугерене, Гюргево.“
След срещата на междудържавната комисия директорът на гимназията в интервю за регионалния център на една от националните телевизии обяви, че ще закупи първия земеделски дрон за обучение на ученици в България. Към днешна дата инвестицията е факт.
Директорът подчертава, че земеделският дрон не е за снимане. Той е високотехнологична летяща пръскачка. Може да повдигне 20 л товар, има пръскащи дюзи и в земеделието се използва за обработка на ниви с препарати – инсектициди, фунгициди, листни торове за борба с плевели, с вредители. Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство „Н. Й. Вапцаров“ в с. Средище е първото училище в България, което притежава такъв дрон за учебни цели и стопанска дейност. Дронът е професионален и струва 25 900 лв.
Вече има учебни часове, в които се използва. От фирмата производител подготвят тримата агрономи от гимназията да го управляват. Зимният сезон дава възможност да бъдат обучени и учениците да работят с него. След проведените пробни полети предстои през март да бъдат направени първите полети с дрона в реални работни условия на училищните ниви. В гимназията вече има постъпили искания от земеделски фирми в района, които желаят да бъдат напръскани овощните дървета, които отглеждат.
Любопитното в историята е, че дронът е купен със собствени средства на училището. Това е възможно, защото гимназията има над 800 000 лв. нецелеви преходен остатък, натрупан през последните 8 години. Добрата новина е, че с решение на Министерския съвет преходните остатъци на училища и детски градини остават на тяхно разположение. Солидният преходен остатък е формиран основно от земеделски дейности при практическото обучение – обработка на училищните ниви и продажба на земеделската продукция от тях. Всичко това е възможно благодарение на усилията и труда на педагозите, учениците и икономистите на гимназията. С тези средства всяка година се купува земеделска техника и се ремонтира материалната база на гимназията. Към нея има учебно-производствен комплекс, който е осигурен със собствени средства и работа по проекти през последните 10 години. Училището разполага с 5 съвременни трактора с навигация и автопилоти, много сеялки, обръщателни плугове, култиватори, дискови брани, валяци, нови ремаркета и цистерни, две прикачни пръскачки, високотехнологичен комбайн.
Учебната работилница и кабинетът по трактори и автомобили са оборудвани с най-модерните тренажори и стендове за обучение, като: реални самозадвижващи се макети на двигатели, скоростни кутии, ходова част на МПС, стенд за работа и тестване на електрониката на автомобила, стенд за тестване и работа на климатична система на трактори и автомобили, пълен електрически задвижван разрез на автомобил и други.
Тези успехи нямаше да са факт, ако преди 20 години не е поправено едно крайно негативно решение – през 1995 г. гимназията е закрита за няколко месеца от тогавашния министър на земеделието. После е възстановена и днес разполага с една от най-добрите бази в направление селско стопанство и автотранспорт.
„В момента ръководството изготвя проект за физкултурен салон с помощта на кмета на общината Любен Сивев. Ще кандидатстваме пред МОН – казва Камен Неделчев. – Ако той не отговаря на критериите за брой ученици или на други изисквания, с наличния преходен остатък ще опитаме да сме и първото училище в страната, което самó ще изгради физкултурен салон.“
Днес педагогическият екип се грижи за около 240 ученици в дневна форма и 27 в самостоятелна. Те се обучават за секторите селско стопанство и автотранспортна техника. Има и една паралелка фризьорство, която завършва тази година. План-приемът се изпълнява всяка година – обикновено в един випуск има две или три паралелки. В гимназията се учат деца от над 30 населени места, за които има ежедневен транспорт с 6 автобуса и
2 микробуса. 6 от автомобилите също са закупени със собствени приходи на училището. За учениците са осигурени безплатно общежитие, храна, учебници и помагала.
Ученици от гимназията редовно участват в състезанията „Млад фермер“ и печелят призови места. Макар и малко, има деца, които продължават да следват в университет. Останалите се реализират в земеделските фирми в региона или в земеделския сектор в чужбина, за съжаление, споделя директорът.
По проекти на програма „Еразъм+“ всяка година преподаватели водят групи ученици за практикуване на реални работни места в Турция, Полша, Италия. Там учениците се запознават със земеделски практики и придобиват знания и умения, които в България не могат да получат поради слабата мотивация на бизнеса да участва в професионалното обучение на учениците и поради сезонния характер на селскостопанския труд, казва Камен Неделчев.
Директорът е много благодарен на екипа си от висококвалифицирани учители, счетоводители и непедагогически персонал. Без техните усилия през последните 10 години гимназията днес нямаше да бъде земеделското училище с една от най добрите обучителни бази в страната и с реален принос в подготовката на качествени земеделски кадри в областите Силистра и Добрич.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg