Зина СОКОЛОВА
Как да се запалят любопитството на едно дете, искрата на познанието, желанието да научава нови и нови неща? Тези въпроси стоят пред всеки учител. Най-важното е да не се пропусне точният момент. И още в началото на дадена учебна програма да се формира интерес у учениците към съответната дисциплина. Учителят трябва да прояви креативност, за да спечели децата на своя страна. В противен случай усилията му да ги научи на нещо, биха се обезсмислили.
С още по-голяма сила това важи за сферата на природните науки. Много деца губят интерес към тях още в училище, приемайки ги за прекалено сложни. Така зейва пропаст между младите хора и заниманията с наука. Затова все по-популярна в днешно време става темата за научната комуникация. Или с други думи, как да се говори за постиженията на изследователите на достъпен за младите език.
И това говорене трябва не само да е разбираемо. То трябва да е и много атрактивно и завладяващо, за да постигне целта си – да разкрие пред аудиторията необятната красота на изследователската работа. На учителите и учените ще им трябват огромна доза артистичност и сладкодумие, за да успеят в тази просветителска мисия.
Увеличават се и форумите, на които се дискутират тези проблеми. Учители, университетски преподаватели и учени все повече си дават сметка, че трябва да намерят път към младите. Неслучайно се организират и различни формати за привличане на техния интерес – фестивали на науката, състезания, конкурси, Европейска нощ на учените и други. Защото, до колкото повече деца достига информация за различни научни постижения, толкова по-големи са шансовете част от тях да се посветят на изследователска кариера.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.