Лесотехническият университет започва работа по тригодишен международен научен проект „Подкрепа за вземане на решения за политиката и управлението на опазване и възстановяване на горското биоразнообразие в Европа: компромиси и полезни взаимодействия във връзката между горите, биологичното разнообразие, климата и водите (BIOCONSENT)“, съобщават от висшето учебно заведение. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ по програма BiodivRestore на ERA-NET.
ЛТУ и партньорите по Проекта – университети и институти от Германия, Швеция, Австрия, Испания и Финландия, са провокирани да работят по темата, защото биологичното разнообразие е под нарастваща заплаха въпреки амбициозните политики и цели за опазване на природата на глобално равнище и на равнище ЕС. Намаляването на биологичното разнообразие и деградацията на екосистемите продължават с тревожни темпове, особено в горските екосистеми, които приютяват 80% от сухоземното биологично разнообразие по света.
Амбициозните цели за опазване и възстановяване не са достатъчни, за да променят настоящата тенденция. Съществуват силни социално-екологични и политически зависимости, отнасящи се до биологичното разнообразие, горите, климата и водите. Това предполага съгласувани действия и политики на международно, национално и местно ниво. Собствениците на гори, мениджърите, ползвателите и другите заинтересовани лица са под влияние на разнородни фактори и са принудени да правят компромиси между различните политически и управленски цели в условия на несигурност.
Основният принос на проекта BIOCONSENT е в подкрепа при вземане на решения за опазването и възстановяването на горското разнообразие в Европа под формата на знания, методи за прогнозиране ефекта от въвеждане на алтернативни политики, инструменти за моделиране на количествения израз на резултатите от прилагане на алтернативни управленски форми и препоръки за политики.
Целта, която екипът от ЛТУ под ръководството на проф. д-р Иван Палигиров и консорциумът от университети си поставят, е да се справят с тези пропуски чрез разработването и предоставянето на подкрепа за вземане на решения, която ще позволи постигането на целите на ЕС и Целите за устойчивото развитие по отношение на биоразнообразието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.