Над 140 участници от регионални центрове в страната, училища и детски градини от област Бургас се включват в кръгла маса на тема „Подкрепяща среда за деца и ученици със зрителни затруднения“, организирана от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – Бургас. Форумът в Несебър е посветен на 15-годишнината от създаването на регионалните центрове за подкрепа на приобщаващото образование в страната. На него участниците обменят опит, добри практики и примери за партньорства между учебните заведения за осигуряване на качествено образование и достъпна среда за всички зрително затруднени деца и ученици.
Преди официалната част от срещата деца от подготвителна група „Звездички“ на ДГ „Мечо Пух“ – с. Равда, с ресурсен учител Венета Черноморска от РЦПППО – Бургас, представят танца „Ангели“. В него заедно със своите връстници участват и децата със специални потребности от групата.
Специалният гост на конференцията проф. д.п.н. Владимир Радулов изнесе доклад на тема „Бариери пред съучениците на зрително затруднените в приобщаващото образование“. Презентации и доклади по темата на форума представят 8 регионални центъра. Домакините от Регионален център – Бургас, представят филм на тема „Стъпка по стъпка, ръка за ръка“.
През втория ден на конференцията гостите присъстват на открито занятие на тема „Приложение на технологиите в образователния процес и ежедневието на зрително затруднените“ с незряща ученичка в IX клас от СУ „Н.Й. Вапцаров“ – Приморско. Татяна Янакиева, педагог на зрително затруднени деца към РЦПППО – Бургас, използва заедно с детето устройство за изкуствено зрение Or Cam 2.0 за прочитане на ре цепта, която заедно да приготвят в кабинета по полезни умения. Благодарение на придобитите знания да прилага съвременните технологии, ученичката съставя списък с необходимите съставки, който изпраща в Messenger и търси в мрежата информация за непознати за нея продукти.
Антоанета Стоянова, директор на РЦПППО – Бургас, отличава с грамоти участниците. А самата тя е изненадана от колегите си от Регионалния център, които ѝ връчват почетен плакет и номинация за висок професионализъм и за големия ѝ принос в иновациите на приобщаващото образование.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.