"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2022 Брой 25, 2022

България има нужда от детски омбудсман

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
22-06-2022
in Брой 25, 2022
A A

От 2018 г. организираме Детски форум веднъж на две календарни години с деца от 11- до 15-годишна възраст. Целта е „да се засили пълноценното участие на децата в демократичния дискурс по въпроси, които ги вълнуват, и да се гарантира тяхното влияние върху политиката и вземането на решения.“ Това заяви при гостуването си в София по покана на Националната мрежа за децата (НМД) омбудсманът на детето на Исландия Салвьор Нордал. На последния форум, проведен през март тази година, се събират 120 деца от цялата страна. На срещата присъстват премиерът на Исландия заедно с министрите на екологията и околната среда и на образованието. Към Омбудсмана на детето има и консултативна група от 15 –20 деца на възраст от 12 до 17 години, които редовно посещават институцията, за да обсъждат въпроси като достъпа до здравеопазване в училище и извън него, замърсяването на околната среда, учебното съдържание.
Омбудсманът на детето на Исландия е специализиран едноличен национален държавен орган, установен през 1995 г., разказа Нордал. Формално е подчинен на премиера на Исландия, но е независим орган. Неговите приоритети са защита неприкосновеността на личния живот на децата от страна на родителите, настойниците и служителите в училищата; превенция на насилието и тормоза над деца във виртуална среда; застъпничество за правата на деца от бедни семейства и за запазване размерите на публичните инвестиции за деца; насърчаване на обществената осведоменост за равните права на деца мигранти и деца бежанци в Исландия.
„От много години насам се застъпваме да има Омбудсман на детето и в България – подчерта Георги Богданов, изп. директор на Националната мрежа на децата. – И причините за тази наша активност са много.“
Данните от годишния мониторингов доклад на НМД и от годишния доклад на Омбудсмана показват, че на практика у нас липсва система за закрила и всекидневно ставаме свидетели на нарушаване правата на децата. България е на едно от първите места по дял на децата в риск от бедност. В последните десет години над 400 000 деца в България живеят в риск от бедност и социално изключване и това е трайна тенденция. Липсва превенция на насилието в училище, на улицата, в семейството. Голяма част от децата са лишени от достъп до здравни услуги и равен достъп до качествено образование. Услугите по образованието и грижите в ранна детска възраст са остарели в сравнение с европейските практики. България е единствената страна в ЕС без Национална многопрофилна детска болница. У нас няма ефективна система за детско и младежко правосъдие. Не е развита допълнителна подкрепа за децата със специални образователни потребности и достъпна архитектурна среда.
Омбудсманът на детето е публичен орган, натоварен със защитата и утвърждаването на правата на децата и младите хора. Първият детски омбудсман е създаден в Норвегия през 1981 г. Обособяването на подобни институции се насърчава от Комитета на ООН по правата на детето, а от 1990 г. е активно подпомагано и от Съвета на Европа. Към 2021 г. Европейската мрежа на омбудсманите за деца обединява 43 детски омбудсмани в 34 държави в рамките на Съвета на Европа, 22 от които – страни от ЕС.

Your Image Description

Свързани статии:

Лятото – време за игри и за ремонти Експерти в приобщаващото образование споделят опит Default ThumbnailРейтингът – инструмент за провеждане на политики Повече от 400 фирми в дуалното обучение

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Ученици искат униформи

Next article

Лятото – време за игри и за ремонти

Next article
Лятото – време за игри и за ремонти

Лятото – време за игри и за ремонти

В ход е дигиталното обучение

Експерти в приобщаващото образование споделят опит

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Създават облак за културното наследство

Последни публикации

  • Как празнуват Нова година по света
  • В Министерския съвет: Образователната система се подготвя за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.
  • Андон Атанасов – студентът на 50 +
  • 9. Френска езикова гимназия: Втори дом на три поколения семейства
  • Професионална гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ във Велинград: 50 години с пулса на времето
  • Медалистът Борис Донков и неговият треньор Василка Йорданова: Успешният тандем учител-ученик се гради върху взаимно уважение и доверие
  • Споделена обич между деца, родители и учители
  • Учениците от столичното 107. ОУ „Хан Крум“ с коледен базар в подкрепа на болно дете
  • „Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил
  • Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора
  • БУ „Дора Габе“ в Мюнхен с благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“
  • В Министерския съвет: 84,614 млн. евро за подготовка на образователната система за извънредни ситуации и кризи
  • Над 150 творби участваха в конкурса за детско творчество на ОДК – Кюстендил
  • Месец на светлина и общност в БУ „Св. св. Кирил и Методий във Виена
  • Вкусът на Коледа
  • Български коледни традиции оживяват в Испания
  • Езиковата гимназия в Кюстендил строи бъдеще в образованието
  • Ученичка от Българското училище в Прага е победителят в конкурса на АБУЧ „Моята българска коледна картичка“
  • INSAIT изпревари университети в Оксфорд, Лондон и Берлин
  • Чл.-кор. Иван Д. Русев, научен редактор на колективната монография „Стопанска история на българите в Османската империя“: Издирването и представянето на нови исторически извори носи удовлетворение
  • Кюстендилско момче прелетя до световния елит на батута
  • Време за споделеност и българска реч

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"