За да построи гнездото си, една птица няма да посегне към стара клонка. По някакъв начин птиците избират материал, който ще създаде уютно, здраво гнездо.
„Това е напълно мистериозно за мен“, казва физикът Хънтър Кинг от Университета на Акрон в Охайо. Птиците, изглежда, имат усет за това как свойствата на отделна пръчка ще отговарят на характеристиките на гнездото.
Птичето гнездо е специална версия на гранулиран материал: вещество, като пясък, съставено от много по-малки предмети.
Кинг и колегите му комбинират лабораторни експерименти и компютърни симулации, за да разберат по-добре особеностите на гранулирани материали, подобни на гнезда. В експериментите бутало многократно компресира 460 бамбукови пръта, пръснати в цилиндър. Симулациите позволяват анализ на точките, където пръчките се докосват, което е ключово за разбирането на материала.
Колкото по-голяма сила прилага буталото към купчината, толкова по-твърда става тя. Това означава, че ще издържи и на по-нататъшна деформация. При пробив на буталото пръчките се плъзгат една срещу друга и контактните точки между тях се пренареждат. Това втвърдява купчината, като позволява да се образуват допълнителни контактни точки между пръчките, което ще им попречи да се огъват допълнително, показват симулациите. Промените в твърдостта на купчината, изглежда, изос-
тават от движението на буталото. Този ефект е причината купчината да бъде по-твърда, когато буталото се натисне навътре, отколкото когато материалът отскочи обратно, когато буталото се прибира. Симулациите предполагат, че това явление възниква, защото първоначалното триене между пръчките е трябвало да бъде преодоляно, преди контактните точки да започнат да се пренареждат.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.