"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 11, 2022

Не учим за училище, учим за живота

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
16-03-2022
in Брой 11, 2022
A A

МОН финансира за втора година Националната програма „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“. По модул „А“ на Програмата – „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език“, е одобрено изготвянето на 27 учебни помагала. 7 от тях създават автори от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – Ловеч, 6 – педагози от 164. гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ –
София, 4 – екипи от ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна,
3 – учители от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, по 2 – колективи от ПЕГ „Йоан Екзарх“ – Враца, от Първа езикова гимназия – Варна, и от ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали, и едно е дело на преподаватели от 2. АЕГ „Томас Джеферсън“ – София. Общият бюджет за модула е 725 хил. лв.
Национално издателство „Аз-буки“ отново се включи в работата по подготовката на учебните помагала и тяхното отпечатване.
В. „Аз-буки“ представя училищата, чиито педагогически екипи са разработили 27-те учебни помагала по общообразователни предмети на немски, английски, испански, италиански и френски език.
Новите помагала са достъпни на интернет сайта на МОН – https://www.mon.bg/bg/100940.

 

Госпожа Димова в час по философия

Зина СОКОЛОВА

Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали тази година отбелязва своя 100-годишен юбилей, като наследник на първото средно учебно заведение в Източните Родопи. То е официално открито на 23.09.1921 г. От 1983 г. е ЕСПУ с преподаване на руски и западни езици, а от 2017-а – Гимназия с преподаване на чужди езици „Христо Ботев“.
„Още миналата година бяхме започнали инициативи по повод на юбилея, но ковид мерките и ограниченията ни възпрепятстваха да ги осъществим изцяло – казва директорката Даниела Павлова. – Затова решихме патронният празник на 2 юни 2022 г. да бъде кулминацията на честванията с голям концерт. В момента пишем сценария, за да почнем подготовката.“
В гимназията се обучават 818 ученици в 32 паралелки. С успешна работа по различни европейски и национални проекти ръководството и колективът стимулират възпитаниците си да участват активно в свободния обмен на информация и идеи в днешния глобализиран свят.
„През 2017 г. гимназията получи статут на иновативно училище и оттогава качеството на образователния процес се повиши с реализиране на иновация под мото „Не учим за училище, учим за живота“ – казва директорката. – Това е годишно провеждана проектна седмица по образец, заимстван от немската образователна система. По време на тази седмица ученическите екипи представят своите проекти, което допринася за разкриване творческия потенциал и емоционалния свят на всеки ученик. Голяма част от проектите са демонстрирани на различни форуми за обмен на иновации на регионално и национално ниво. Реализирайки нетрадиционната си идея, успяхме да създадем стандарт за иновативна практика, възприет от МОН с решение проектната седмица да бъде заложена в учебните планове в начален етап. Горди сме, че замисълът на нашата иновация е оценен достойно и ще бъде разпространен и в други училища.“
Гимназията е извоювала признание на водещо учебно заведение не само в област Кърджали, но и в страната с постигнатите високи резултати в обучението. През настоящата учебна година обхватът на чуждоезиковото обучение се разширява, като се прибавят профилиращи предмети математика и информатика. Обучението тук е ориентирано към издигане ролята на ученика като субект в образователния процес. Това дава възможност на учениците да се представят отлично във всички области на науката, изкуството и спорта. Училището вече почти 20 години работи по програмата за придобиване на немска езикова диплома DSD II към немската служба за училища в чужбина. Получилите тази диплома успешно се реализират във водещи национални и международни компании. Стотици са възпитаниците на гимназията, които благодарение на този сертификат са следвали в немскоезични университети. От 10 години гимназията е и изпитен център за придобиване на Кеймбридж сертификат.
ЕГ „Христо Ботев“ е традиционен член на различни национални и международни организации (ЮНЕСКО, Асоциацията на Кеймбридж училищата, Средиземноморската фондация за междукултурен диалог „Анна Линд“, CISCO, Schulen – Partner der Zukunft, Училище посланик на Европейския парламент). Педагогическият колектив и ръководството целят да придобиват ценен опит в областта на междукултурното сътрудничество, да развият принципите на неформалното образование и да обменят добри практики в сферата на културата и иновациите, които рефлектират пряко върху всички ученици.
Всяка година ученици от гимназията се класират за участие в националните кръгове на олимпиади по чужди езици, български език и литература, история и цивилизации, философия, гражданско образование, астрономия. Многобройни са и участията им в редица национални и международни състезания и форуми. Благодарение на тези успехи често пъти Езиковата гимназия е желан партньор на МОН в организирането и провеждането на националните кръгове на олимпиади по чужди езици, философия и астрономия.
Поколения успешни ботевци са повод за гордост не само за гимназията. Те се реализират в престижни университети в България и чужбина. Мнозина се завръщат след години в родното училище, за да станат учители и да предават ботевския дух и на бъдещите поколения, заразявайки ги с чувство на принадлежност, конкурентоспособност и мотивация за успех. 26 – цял един клас, са възпитаниците на училището, които в момента работят като квалифицирани преподаватели по различни предмети.
„Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали е пространство на знанието, таланта и толерантността – казва Даниела Павлова. – Пъстър калейдоскоп от успехи и инициативи осмисля живота в училищната среда – Гвардейски отряд, фанфарен оркестър, 4 театрални студиа на български, английски, немски, френски език, танцови състави, вокални групи, занаятчийска работилница, 13 групи за работа с талантливи ученици, 22 групи за занимания по интереси, спортни отбори. Позитивната учебна среда възпитава самочувствие. Чувството за принадлежност към училището се изгражда от определени традиции – Ботева клетва в Калофер за новопостъпилите ученици, Коледни благотворителни концерти (включително проведени онлайн), годишно тържество с родителите за награждаване на изявили се през учебната година ученици. Всичко това ни отличава от останалите училища в региона и по традиция ЕГ „Христо Ботев“ е сред най-желаните учебни заведения на територията на област Кърджали.“

Подкрепа за качествено чуждоезиково обучение

„Традиционно изданията по предмети на чужд език са с ограничен тираж в България – разказва Марина Димова, старши учител по философия и съавтор на помагалата. – Учителите, които преподаваме предмет на немски език, сами търсим източници на информация, която адаптираме към общообразователната програма по предмета. Обезпечаването с учебни помагала е пречка, която ограничава качественото чуждоезиково обучение. Макар и подпомагани от представители на Немската служба за педагогически обмен и Консултантската служба по немски език в България, за нас остава труден моментът с преподаването на предмет, за който няма одобрен единен чуждоезиков модел.
В този контекст нашият екип пое отговорността за разрешаването на един проблем с национален обхват – нуждата от единен учебен стандарт по философия на немски език.
В него участвах заедно с доказани експерти във философските среди и моите колеги от училище: Нигяр Наим – преводач на помагалата и учител по немски език, и Радка Попгеоргиева – дългогодишен заместник-директор в гимназията. По проекта работихме цяло лято без почивка, но сега можем да споделим с удоволствие удовлетворението си от постигнатия резултат. Създадохме две помагала по философия на немски език за IX и X клас, като изцяло покрихме нуждата от задаване на единен стандарт за преподаване на предмета на чужд език. И когато има такива формати, оценени и одобрени от МОН, учителят е по-спокоен и по-уверен, че това, което прави в часовете, отговаря на изискванията и на българската програма по предмета. Много по-лесна и по-структурирана е работата ни.
Получихме отлична обратна връзка и от колеги от други училища, които вече използват помагалата в електронен вариант. Работя по международния проект Jugend debattiert international – MOSO, за дебати на немски език и помагалaтa са необходима помощ и в тази посока, особено в раздел „Тези и аргументация“. Разписаните понятия, точните формулировки и предложените от нас упражнения се отличават с практическа насоченост и яснота, което е следствие от опита ни в създаване на учебници и методически разработки. Помагалата са в помощ и на колегите, които работят по програмата за придобиване на немска езикова диплома.“

Учебни помагала за изучаване
на предмети на чужд език,
разработени от авторски екипи към Езикова гимназия
„Христо Ботев“ – Кърджали

„Философия“ за IX клас и „Философия“ за X клас на немски език – Румяна Тултукова, Марина Димова, Стефка Генчева (автори на текста), Нигяр Наим (преводач), Галя Герчева-Несторова (консултант), Даниела Димитрова (графичен дизайн и автор на корицата).

Your Image Description

Свързани статии:

Университетско лоби още от чина Кодово име „Живот“ Смисълът на оценките Излез от зоната си на комфорт

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Когато водеща е отговорността

Next article

Университетско лоби още от чина

Next article
Университетско лоби още от чина

Университетско лоби още от чина

В ход е дигиталното обучение

Кодово име „Живот“

В ход е дигиталното обучение

Смисълът на оценките

Последни публикации

  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък
  • Съветът на ректорите: Кадри на МВР да правят дискусии за зависимостите в университетите
  • Ученици от Търговище влязоха в ролята на зам.-министри на образованието
  • Вицепрезидентът Йотова стана „Доктор хонорис кауза“ на Великотърновския университет
  • Зам.-министър Лазарова: Новият образ на учителя тръгва от университета
  • Студентка от Военноморското училище ще представя България на международен конкурс в ЦЕРН
  • Министър Красимир Вълчев разговаря с над 750 гимназисти за вредите от наркотиците
  • Признание за най-добрите
  • Уроците на Клио
  • Морски приключения от Кранево до Атия

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"