„Кога Васил Левски отрязва косите си и се посвещава на революционното дело? – през 1862 г., когато се включва в Първата българска легия; през 1864 г. преди да замине за с. Войнягово и да стане учител; през 1867 г., когато участва като знаменосец в четата на Панайот Хитов.“ Това е първият от петте въпроса – по един за дните от 15 до 19 февруари. Онлайн играта е организирана във фейсбук страницата на Националния военноисторически музей. С тази нетрадиционна инициатива културната институция отбелязва 148-ата годишнина от гибелта на Апостола. Всеки ден отговорите се публикуват като коментар под публикацията.
А след крайния за деня срок петима от позналите верния отговор участници получават едногодишен безплатен семеен достъп до експозициите на Музея и неговите филиали – варненските парк-музей „Владислав Варненчик“ и Военноморския музей, както и Музея на авиацията в Крумово.
Целта е в седмицата, която свързваме с името на Васил Левски и гибелта му, да си припомним неговото дело и да почетем завета му. С обявяването на верните отговори екипът на Музея публикува и допълнителна информация, с която обогатява знанията ни за Апостола.
На самия 19 февруари всеки посетител с помощта на музеен експерт ще има възможността да се запознае отблизо и да научи историята на малкото запазени негови вещи, съхранявани в НВИМ – косите, запазени от майка му; кръстчето на Апостола, подарено от чичо му; тасчето за вода и личния му револвер, система „Гасер“ М1870.
Музеят е отворен за посетители при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Разрешени са индивидуални и семейни посещения с максимален брой до 4 човека. За съжаление, временно са отменени груповите посещения, провеждането на групови беседи и образователни програми, с които Музеят се гордее.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.