"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 49, 2021

Да заложиш на новаторството

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-12-2021
in Брой 49, 2021
A A

Людмил Велинов – старши учител по теоретично обучение в Професионалната гимназия по икономика в Перник, получи тази година високата награда „Константин Величков“ в категорията „Работа с ученици с изявени дарби“. Отличието са връчва от Министерството на образованието и науката за проявено новаторство и постигнати високи резултати в професионалната дейност и принос за развитието на българското образование.

Възпитаниците на ПГ по икономика – Перник, са сред призьорите на Националната олимпиада по ИТ от 8 години

Зина СОКОЛОВА

Професионалната гимназия по икономика в Перник е създадена през 1962 г. и догодина ще отбележи своя 60-годишен юбилей. Сега нейните възпитаници се обучават в три професионални области – „Стопанско управление и администрация“, „Информатика“ и „Техника“. Профилът на гимназията се модернизира особено много през последните години в следване на европейската и националната образователна политика за преминаване към STEM специалности. В училището се предлагат специалности като „Икономическа информатика“, „Електронна търговия“, „Компютърни мрежи“ от професионална област „Техника“. В гимназията има 520 ученици – от тях 516 са в присъствена форма на обучение. От 4 години тук се предлага и дуална система на обучение по специалност „Търговия“. Възпитаници на гимназията практикуват в големите търговски вериги в града. През последните две години се увеличават специалностите в дуалната форма. Тази година за първи път ученици от специалността „Икономика и мениджмънт“ имат практика в реална работна среда в местни фирми партньори.
Училището участва редовно в олимпиади и състезания от календара на МОН, както и в Панаира на учебно-тренировъчните фирми. Обучението на учениците продължава чрез практики в чужбина по „Еразъм+“. Учителите също активно участват в тази европейска програма и непрекъснато повишават компетентността си. Училището има сериозни и устойчиви резултати в областта на информационните технологии. Тази година по предложение на РУО – Перник, Людмил Велинов – учител по теоретично обучение в професионално направление приложна информатика, е номиниран за наградата „Константин Величков“ и е удостоен с нея за работата си по подготовката на учениците им за олимпиади и състезания.
„Осем години сме сред призьорите на Националната олимпиада по информационни технологии – казва инж. Румяна Иванова, директор на гимназията. – В регламента на олимпиадата е записано, че проектите се защитават публично пред комисия, пред конкурентите. И трябва много добре да се познава продуктът, който се предлага. Винаги има нещо новаторско. Изисква се огромна креативност, и то от немалък брой ученици – обикновено от училището ни се класират по 10 – 12 за Националната олимпиада по ИТ. Проектите са по различни теми и не е достатъчно само програмирането. Трябва да има социален елемент и това, което правят учениците, да може се прилага. Дарихме на Регионалния исторически музей в Перник две приложения, свързани с историческото развитие на града, с крепостта Кракра, с минното дело. Ученици направиха и интернет страница и така допринесоха за обогатяване на туристическия продукт в нашия град.“
Миналата година ученици от гимназията работят и по екологична тема за качеството на въздуха. Те правят собствена станция, както и приложение за измерване на неговото замърсяване. Гимназистите са изобретили и олимпиометър, който показва как различните училища в страната са се представяли на националните олимпиади по всички предмети. Това дава реална представа за потенциала на едно или друго училище.
В гимназията се предлагат разнообразни извънкласни дейности и занимания по интереси. Работи се по много проекти на МОН – „Училищни практики“, „Твоят час“, „Подкрепа за успех“, както и по инициативи на Съюза на икономистите.
98% от възпитаниците на училището завършват висше образование, а 60% от тях избират да следват по специалността, която са изучавали в училище и по която са придобили III степен на професионална квалификация.
„Успехите на нашите възпитаници оказват силно влияние върху избора на родителите да запишат децата си при нас – казва директорката. – Привлича ги и изключително модерната материална база, която позволява образователният процес да се осъществява със съвременни методи.“
От 4 години ПГИ е иновативно училище, в което се въвеждат добри практики, насочени към дигитализацията на обучението. Във всяка класна стая има шкаф с лаптопи, всеки ученик може да ги ползва по време на учебния час. Във всяка стая има телевизор, wi-fi. Закупено е и SТEM оборудване – стереоскопични лаптопи за 3D визуализации на учебното съдържание. Интерактивните тъч скрийн дисплеи имат вграден компютър и дават големи възможности за пресъздаване на учебното съдържание по завладяващ и интересен начин.
„Основното предизвикателство днес е свързано с епидемичната обстановка и дистанционното обучение – казва инж. Иванова. – Но при нас предизвикателството не е как да обучаваме онлайн, а как да усъвършенстваме това обучение. Нашата иновация е за използване на онлайн ресурси. И когато през пролетта на 2020 г. трябваше да преминем към дистанционно обучение, до голяма степен бяхме подготвени. През миналата учебна година, когато учениците дълго време се обучаваха от разстояние в електронна среда, пред нас въпросът беше как да разширим ресурсите за онлайн обучение. Предизвикателството беше да се използват реално всички възможности на класната стая на „Майкрософт Тиймс“ и да въвеждаме обучение, което не е просто говорене през екрана, а е свързано с поставяне на задачи за определено време, работа по проекти, обратна връзка и оценяване. И всички задачи учениците трябваше да вършат по време на часа, за да се запази обективният характер на оценяването.“
Огромно предизвикателство пред педагогическия екип са и спечелените проекти по „Еразъм+“, които трябва да се реализират по време на епидемия. Миналата година група ученици и преподаватели посещават Лайпциг и успяват да работят с фирмата партньор от Германия в изпълнение на проект „Професионални умения за европейско бъдеще“. Тази година е реализиран още един проект по „Еразъм+“ с пътуване до Сицилия и отново до Лайпциг. ПГИ отново кандидатства с проекти и получава одобрение и в сектор професионално, и в сектор училищно образование. Това е добър атестат за гимназията, на чиито възпитаници предстои пътуване до Португалия.

Людмил Велинов, старши учител по теоретично обучение в Професионалната гимназия по икономика в Перник:

Наградата „Константин Величков“, която получих, е присъдена за всички постижения на мои ученици от 2013 г. насам. Всяка година имаме класирани участ-
ници на националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии – техният брой вече е над 50. Досега сме завоювали 6 първи, 3 втори и 2 трети места, имаме трима лауреати. Също така последните 3 – 4 г. печелим призови места от националния есенен турнир по ИТ „Джон Атанасов“, който си е като „малката“ олимпиада по ИТ, защото това състезание служи за „сверяване на часовниците“ за олимпиадата.
Децата се записват в гимназията, мотивирани да участват в Клуба по ИТ. Работим по проект на МОН „Ученически олимпиади и състезания“. Всяка събота се събираме, обсъждаме идеи и работим по проектите за олимпиадата. Последните две години всичко е онлайн, но за нас това не е проблем, защото естеството на работа го позволява.
Една от най-силните ни страни е екипната работа. Много ми помагат по-големите ученици, обясняват и споделят опит с по-малките – така има приемственост. Моята роля е не да бъда типичният учител, който да налива теоретични знания, а да бъда ментор. Да им показвам пътя и ако го следват, ще бъде за тяхно добро и успехът ще дойде неминуемо.
В своята професионална кариера съм удостояван с много награди. Радвам се на постиженията на учениците ми от национални състезания и олимпиади. Но най-голямата гордост и награда за мен е, когато веднага след училище започнат работа в престижни софтуерни фирми. Десетки примери мога да дам. Много от тях продължават да ми се обаждат. Даже понякога предлагат и помощта си. Това е истинското признание за труда и лишенията през годините.

Your Image Description

Свързани статии:

Не се отказвай Титли за края на годината Да даваш на учениците и късче от сърцето си Родители стават учители в ДГ „Надежда“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Титли за края на годината

Next article

Приобщаването работи

Next article
Приобщаването работи

Приобщаването работи

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

4 наши училища с награда за иновативно обучение

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Система за оценяване в образованието

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"