Ангел ДОБРИКОВ
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян показва в изложбата „Закъснялата свобода на Родопите“ две от своите най-големи ценности. Те са свързани с националноосвободителните борби и войни за освобождението и обединението на Средните Родопи през периода
ХІХ – ХХ век. Става дума за пушката на капитан Петко войвода и сабята на полков-
ник Владимир Серафимов.
Хладното оръжие на полковник Серафимов – командир на 21-ви пехотен средногорски полк, Освободител на Родопите, с което той не се разделя през цялата си кариера, е изложено в постоянната експозиция на Музея. Пушката на капитан Петко войвода обаче може да се види само във временната изложба. Всяка година тя се посвещава на 21 октомври – деня, в който през 1912 г. завършват победоносно тридневните боеве на Родопската Шипка. Това е и празникът на Смолян.
За оригиналната пушка на прославения капитан – модел „Уинчестър“, образец 1866 година, 11-ти калибър, се разказват легенди. Според едната тя е подарък на Войводата от Джузепе Гарибалди. Според друга той получава скъпоценното оръжие лично от ръцете на руския император Александър ІІ. В спомените си доброволецът в четата на Петко войвода Никола Капитанов от с. Широка лъка пише, че единствено Войводата е притежавал толкова модерно за времето си оръжие.
В началото на 1879 г. Петко войвода разпуска Родопската дружина и предава своята пушка на най-доверения си съратник – неговия секретар, свещеник Атанас Келпет-
ков. За да опази пушката, свещеникът я зазидва в дебелата каменна стена на къщата си. През 1923 г.
се налага да се разруши покривът на дома на свещеника. Майсторът дюлгерин от с. Райково – уста Петко Христов, открива пушката, обвита в маслено платно. Възрастният вече свещеник му я предава със заръката да я опази. През 1952 г. наследниците на майстора я предават на РИМ „Стою Шишков“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.