Няколко открити урока с деца от различни класове, кръгла маса и обмяна на добри практики по Национална програма „Иновации в действие“ на Министерството на образованието и науката се проведоха в рамките на 4 дни с подкрепата на РУО – Сливен. Участие във форума взеха 88 учители и ученици от 11 училища от област Сливен и 3 училища от страната. Домакин на събитието е СУ „Йордан Йовков“ – Сливен.
Училищата представиха своите нововъведения в организацията и съдържанието на обучението. Ученици и учители споделиха опита си по време на кръгла маса, която се проведе под мотото „Иновации – образователни процеси – модерност“. Зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова се включи чрез видеоконферентна връзка. На форума гостуваха също зам.-областният управител на Сливен Димитринка Петкова, началникът на РУО – Сливен, Милена Чолакова и други.
„Форумът съдейства не само за утвърждаване ролята на иновативните училища и изграждането на мрежа от образователни институции и партньорства, но също популяризира добрия педагогически опит и успехите на педагогическите специалисти – коментира за „Аз-буки“ директорът на училището домакин Диана Кънева. – През първите два дни бяха междуучилищните партньорства със СУ „Йордан Йовков“ – Тутракан, и СУ „Христо Ботев“ – Нова Загора. Колегите видяха три открити урока по нашия нов учебен иновативен предмет в I и II клас „Въведение във визуалното програмиране“, а в III и IV клас е „Визуално програмиране“. Трета година реализираме иновацията. В откритите уроци се включиха и децата от училищата партньори, работиха по различни задачи по визуално програмиране и им беше много интересно.“
На форума учителите представят иновациите си и споделят някои проблеми,
които училището домакин ще обобщи като предложение за промени в НП „Иновации в действие“ до МОН. Едно от тях е да се обогати с по-подробна и актуална информация създадената по Програмата платформа, за да се улесни изборът на подходящи партньори и да се разширят контактите между иновативните училища. Друго се отнася за финансирането и заплащането на колегите, които реализират иновациите и полагат допълнителен труд. „Ще предложим мобилностите между училищата да бъдат на малко по-различен принцип – да има обмен само между учениците, придружени от ръководител, и отделно да има обмен на педагогически специалисти. Сега такава мобилност на учители е възможна само когато се осъществяват иновации в управлението. Но на кръглата маса колегите споделиха, че имат нужда да обменят специфичен опит, свързан с прилагането на иновации по отношение на нови учебни предмети и ново учебно съдържание“, обяснява Диана Кънева.
Тя добави, че заради пандемията всяко училище се затваря и работи, но постиженията му не достигат до училищната общност. Форумът е възможност да се запознаят с опита на другите и с много идеи, от които всеки може да вземе по нещо, което да приложи в работата си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg