"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Facebook
Wikipedia
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Subscribe now
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Subscribe now
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 23, 2021

Без драстични промени в резултатите

in Брой 23, 2021

По-малко слаби и отлични оценки на матурата по БЕЛ

Дванадесетокласниците се справят успешно с държавните зрелостни изпити въпреки дългите периоди на дистанционно обучение през последните две години. Матурите през тази година включват същия обем учебен материал със същата степен на сложност както през 2019 и 2020 г. Това посочват от МОН в анализ на резултатите от матурите през майската сесия на 2021 г.
От заявилите явяване на изпита по БЕЛ 49 381 са се явили 45 905 души, или 93%. Общо 36 054 пък декларират, че ще се явят на втора матура, като това правят 33 962 души, или 94 на сто. Най-много са явилите се на втори държавен зрелостен изпит по английски език – 12 332, следвани от тези по биология и здравно образование – 7584, и философски цикъл – 4432.
Средният резултат от изпита по БЕЛ е 52,44 точки, които са достатъчни за оценка от „4,14“. За сравнение, година по-рано резултатът е с по-малко от една точка по-висок. Тазгодишният резултат обаче е с близо две точки по-висок в сравнение с 2019 г., в която обучението беше изцяло присъствено.
Съизмерими с предходните години са и резултатите от изпитите по останалите учебни предмети. В сравнение с предходната година по-ниски са резултатите на матурите по БЕЛ, математика, история и цивилизации, физика и астрономия, английски, руски, немски и италиански език. Нарастват постигнатите точки по испански и френски език, по биология, химия, география и по философски цикъл, които са най-високите, откакто се провеждат матури.
Най-високи са средните резултати от изпита по испански език (78,1 т.), следван от химия и опазване на околната среда (77,54), италиански език (75,07), немски език (74,02), руски език (73), английски език (72,9), френски език (69,5), математика (65), физика и астрономия (62,8), философски цикъл (55,3), история и цивилизации (54,5), БЕЛ (52,44), биология и здравно образование (49) и география и икономика (44,5), за която се регистрира плавна тенденция към повишаване на броя точки.
От МОН отбелязват още, че се покачва процентът на зрелостниците с максимален брой точки на задачата за формулиране на собствена теза по конкретна тема – тази година те са 45,06% при 38,77% през миналата и 32,44 % през 2019 г.
Дванадесетокласниците обаче все още трудно извличат информация от непознат текст, като всеки пети не се е справил с тази задача.
Слабите оценки по български език и литература са по-малко, отколкото през предходните две години, но броят им продължава да бъде твърде висок – 3331. По-малко в сравнение с предходната година обаче са и отличниците по този предмет – 5732, което е спад спрямо 2020 г. (6283).
Пълни отличници от двата задължителни изпита са 39 зрелостници.
Скàлата за оценяване предвижда оценка „слаб 2“ при постигнати до 22,5 точки включително. За тройка са достатъчни от 23 до 40,5 т., за „добър 4“ – 41 до 58,5 т., за „много добър“ – 59 до 76,5 т., за „отличен“ – 77 до 94,5 т., и за „отличен 6“ – 95 до 100 т.
В първата петица на резултатите по региони традиционно са София-град, Смолян, Варна, Пловдив и Габрово. Положителна тенденция отбелязват Варна, Шумен, Кърджали, Търговище и Силистра.

 

ТОП 10

През тази година най-висок резултат на изпита по БЕЛ постигат дванадесетокласниците от столичната 164. ГПИЕ „Мигел де Сервантес“ (83,15 точки). След тях се нареждат 91. НЕГ „Проф. Константин Гълъбов“ (82,83), Първа езикова гимназия – Варна (82,05), 73. СУ с преподаване на чужди езици „Владислав Граматик“ – София (81,51), Американският колеж (80,28), СМГ „Паисий Хилендарски“ (78,04), варненските Гимназия с преподаване на чужди езици „Йоан Екзарх“ (77,34) и МГ „Д-р Петър Берон“ (76,79), НГДЕК „Константин-Кирил Философ“ (76,71) и софийската Първа АЕГ (76,5). В класацията не влизат училища, които имат под 20 зрелостници.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Tags Репортер
shareTweetshare
Previous article

Още за образуванията с компонент е- в българския език

Next article

Моят дом Европа

Next article
Моят дом Европа

Моят дом Европа

В ход е дигиталното обучение

Енергия и хъс за развитие

В ход е дигиталното обучение

Четвъртокласниците с „5“ на НВО

Последни публикации

  • 721 училища запазват медиаторите си
  • Феерията на празника
  • Испанската гимназия с нова сграда
  • Направи добро – дари надежда
  • Шанс за втора оценка от матурата
  • Награда за вестник „Аз-буки“
  • Търсят се педагози
  • Парен локомотив вместо коледна шейна
  • За две изключения при бройната форма
  • Очакват кандидати за „Нов европейски Баухаус“
  • България получи първите 1,4 млрд. евро
  • Проф. Сашо Пенов, министър на образованието и науката: Готови са проектите за промяна на учебните програми
  • Всяко дете тук се чувства обичано и ценено
  • В обувките на директора
  • Тайните на Ченгене скeле’
  • Доц. Петя Трифонова от Геомагнитната служба на НИГГГ – БАН: Небесни фойерверки по Коледа ще радват жителите на полярните о бласти
  • Работилници за сурвачки и коледни сладки
  • Най-големият подарък
  • Дядо Коледа и Житената питка
  • Роди се Божият син в… Кувейт
  • Из дебрите на природния парк „Рила“
  • Коледни картички за детската болница
  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 "Az-buki" National Publishing House

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Subscribe now

© 2019 "Az-buki" National Publishing House

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US