Гимназията влиза в топ 5 на Морската столица още с първия си обявен прием
Уникална за училищната мрежа във Варна образователна институция – Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, отваря врати на
15 септември 2020 г.
„225 деца прекрачват прага на новото училище, създадено със заповед на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Резултат е от успешното сътрудничество между Техническия университет и Икономическия университет в града – съобщава за в. „Аз-буки“ директорът му Вяра Дукова. – Планираме празник при откриването, тъй като от много години във Варна не е откривано ново държавно училище.“
Сградата на гимназията е разположена в Учебния корпус на Технически университет – Варна. Учебните предмети от специфичната професионална подготовка ще се водят от преподаватели от двата университета, а за част от изучаваните дисциплини на разположение на ученици и учители ще бъдат предоставени и лабораториите на двете висши училища.
„Още при първия прием регистрирахме изключително голям интерес към нашата гимназия. Наредихме се сред петте най-елитни училища в Морската столица. Балът за прием в най-търсената специалност – „Системно програмиране“, конкурира този за Математическата гимназия“, коментира Вяра Дукова. За учебната 2020/2021 г.
учениците ще се подготвят в
4 специалности. Другата паралелка в компютърната гимназия е по специалност „Икономическа информатика“ за професия „Икономист-информатик“, с 5-годишен срок на обучение. Също толкова е обучението за професия „Техник на електронна техника“, специалност „Микропроцесорна техника“.
Сред специалностите има една нова, която е изобщо нова за 49-те училища във Варненска област с държавен план-прием. Това е „Възобновяеми енергийни източници“ към професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“.
Освен новоприетите ученици, които ще бъдат VII клас и са над 100,
в гимназията са обособени специализирани паралелки в IX и X клас, които са прехвърлени от частната гимназия по компютърно обучение и от други училища.
„Едно от основните ни предимства е фактът, че се намираме на територията на ТУ, което улеснява участието на преподавателите в учебния процес. Събрали сме млад екип от творчески личности. Идеята е да предложим едно различно ниво на обучение. Щастливи сме, че кандидатствахме, бяхме одоб-
рени и още на старта започваме работа със статут на иновативно училище“, допълва Вяра Дукова за в. „Аз-буки“. Създаването на гимназията е факт от декември 2019 г. на базата на заповед № РД-14-70 от 29 ноември 2019 г. на министъра на образованието и науката, обнародвана в „Държавен вестник“, брой 97
от 10.XII.2019 г.
Инициаторите за създаването на гимназията от Техническия и Икономическия университет във Варна припомнят, че световна тенденция е да се търси интеграция между средното образование и университетите, а последните актуализации в Закона за просветата разрешават това и у нас. Амбицията на ръководствата на двата университета е да мотивират децата със съвсем различно от традиционното обучение. Така че образованието, получено в училището, да е адекватно на изискванията на висшето образование, да подготви бъдещи грамотни студенти и да излизат средни специалисти, готови да отговорят на нуждите на бизнеса и икономиката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.