"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2020 Брой 27, 2020

Успехът идва при готовите за него

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-07-2020
in Брой 27, 2020
A A

Развитие на интердисциплинарни учебни планове и на хибридни специалности, комбиниращи дисциплини от две и повече научни и професионални направления, които се осъществяват от две и повече висши училища – това предвижда Стратегията за развитие на висшето образование с хоризонт 2030 г. В момента документът е публикуван за обсъждане, но четири български висши училища вече подписаха меморандум за партньорство. Те са от различни научни направления – трите медицински университета във Варна, Плевен и Пловдив, а партньор им е Висшето училище по телекомуникации и пощи в София. Идеята за тази колаборация е на не повече от месец, а с подписите си ректорите поставиха началото на нещо ново за системата на българското висше образование – подготовката на инженерни кадри за медицината и лекари, които да използват постиженията на телекомуникациите, за да лекуват и държат под постоянно наблюдение пациентите си, особено тези в риск и живеещи в трудно достъпни райони.
По думите на проф. Миглена Темелкова – ректор на ВУТП, домакин на срещата и инициатор на идеята, става дума за иженерно-медицински клъстер за уникални специалности, в които ще се подготвят конкурентоспособни кадри за световния пазар.
За какви специалности става дума. С МУ – Пловдив, ще се подготвят специалисти в областта на софтуерното програмиране в медицината. С МУ – Варна, това е „Компютърно администриране на медицинска техника и апаратура“. С флагмана на инвазивната хирургия у нас – Медицинския в Плевен, ще се подготвят лични лекари, които да са на „ти“ с телемедицината.
Изключителна подкрепа висшите училища получават от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той искрено поздрави академичните общности и лично ректорите, че пристъпват към осъществяването на една негова отколешна идея за съвместно хибридно партньорство и създаване на междууниверситетски мрежи. „Вие показвате как трябва да се случват нещата в сътрудничество и взаимодействие. Това е бъдещето! Ако погледнем историята на човечеството, общностите са се развивали и оцелявали, когато са си взаимодействали. Мрежите са тези, на които ще разчитаме в системата на висшето образование както в страната, така и в световен мащаб. Всяко едно висше училище няма да бъде достатъчно голямо, за да има преподаватели във всички профили, да поддържа интердисциплинарни специалности. Начинът да се случва това, е да бъдете свързани, да обедините капацитета си. Днес казвате „Ние не сме самодостатъчни, ние искаме да работим заедно, защото знаем, че времето, което предстои, времето, за което подготвяме днешните студенти, изисква много по-комплексни умения“, категоричен бе министър Вълчев.
„Създаването на обща програма с участието на експерти от двете висши училища ще ни помогне да затвърдим позицията на съвременните технологии и тяхното обслужване и прилагане в медицината“, коментира ректорът на МУ – Пловдив, проф. д-р Мариана Мурджева.
„В пълна готовност сме да придвижим идеята още по-далече, да бъдем приятели в този общ път и да вървим рамо до рамо към общата цел, която сме си поставили“, сподели пълномощникът на ректора на МУ – Варна, проф. Тодорка Костадинова.
„Нашият медицински университет е най-малкият и като капацитет, и като академичен съвет, както и ВУТП. Но „малките“ са много по-адаптивни и много бързо и лесно отговарят на динамично променящата се академична ситуация в света, в Европа и в страната – коментира ректорът на МУ – Плевен, проф. Славчо Томов. – Може би това трябваше да се случи по-рано, но знаете, че образователната система е малко консервативна, и трябваше да се положат много усилия, за да се положи нормативната база, за да стартират всички тези процеси.“
Четирите висши училища имат една академична година, за да подготвят учебните планове, новите специалности, да получат „благословията“ на НАОА и през академичната 2022/2023 г. да приемат първите студенти.
А на въпроса случайно ли този ход съвпада с новите идеи за развитие на българското висше образование с хоризонт 2030 г., проф. Мариана Мурджева отговаря с думите на Луи Пастьор „Успехът идва при този, който е готов за него“. И добавя, че добрите идеи идват само в подготвените умове.

Your Image Description

Свързани статии:

Висшите училища – двигател за регионите Столичните педагози с още 10 дни отпуск Още инвестици в научен потенциал Иновативните проекти под лупа

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Нов план за цифрово образование

Next article

Висшите училища – двигател за регионите

Next article
В ход е дигиталното обучение

Висшите училища – двигател за регионите

Защо „мекането“ е толкова заразно?

За една диалектна особеност в речта ни

В ход е дигиталното обучение

Столичните педагози с още 10 дни отпуск

Последни публикации

  • Обезщетение при недопускане на работа
  • Проф. Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация: В България няма толкова студенти, за да има такова огромно ветрило от специалности в университетите
  • Нетрадиционен фест събира млади таланти във Варна
  • Снимка на броя: Цветя за Вазов
  • Да преосмислим заедно Европа
  • Ревнива диня, разговорна чорбица или тъжен сладкиш
  • Проф. Мирослав Карабалиев е новият ректор на Тракийски университет
  • Уточнение за обяви на конкурси за директори в областите Шумен и Разград
  • Поморие посреща директорите на центрове за подкрепа за личностно развитие
  • Правителството одобри промени в Просветния закон
  • Отбелязваме 175 години рождението на Иван Вазов
  • Стипендии и за студенти в платена форма
  • Министър Вълчев и ректори обсъждат таксата за платено висше образование
  • Български ученици спечелиха отборни бронзови медали от Международния турнир на младите физици (IYPT)
  • Министър Красимир Вълчев: Повече практически задачи ще има в изпитите след 7-ми клас
  • Кът с историята на Никопол
  • По пътя към българските корени
  • Наши учени създават заместители на пестициди
  • Амбицията да си върнеш статута на гимназия
  • Кофеинът забавя стареенето
  • 320 седмокласници със 100 точки на НВО по матeматика
  • Над 2500 ръководители на образователни институции ще се учат да управляват европроекти

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Български език и литература
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"