"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2020 Брой 16, 2020

Медиатори ходят от къща на къща

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
15-04-2020
in Брой 16, 2020
A A

Образователните медиатори ще играят ключова роля в събирането на бъдещите първокласници в някои квартали. Това показва моментната ситуация в Пловдив. От 27 април започва подаването на документи за децата, които предстои да постъпят наесен в училище. В срок до 1 юни родителите трябва да внесат заявления за прием. Ако нямат достъп до интернет и се затрудняват с въвеждането на данните, те могат да подадат на хартиен носител своите заявления за кандидатстване до 29 май в училището, което им е първо желание. Двата варианта са равностойни, но при онлайн подаването родителите имат достъп до повече информация (в това число и до резултатите от класиранията). Което дава възможност за по-лесна промяна на желанията. От общинския просветен отдел уточняват важното изискване да се подава само едно заявление, тъй като системата няма да позволи въвеждането на повече за едно и също дете. Със старта на кампанията училищата ще публикуват свободните си места в електронната система. Първото класиране ще бъде проведено на 3 юни. Внеслите по-рано молби не ползват никакво предимство.
Каква е ситуацията в училищата с деца от уязвими групи?
Предвид извънредното положение и мерките срещу разпространение на коронавируса традиционните обходи на подлежащите на обхват на практика са невъзможни. Което крие риск да не бъдат обходени адресите на деца, които са се завърнали от чужбина. В този случай ще се разчита изключително много на образователните медиатори, които в момента са ангажирани да разнасят работни листове и материали на децата, които не разполагат с техника и интернет у дома.
„Медиаторите ще играят ключова роля, защото те следят движението на семействата. Могат да ходят по адреси и вечер, когато всички са се прибрали след работа. Което е невъзможно за един учител. Информацията от уста на уста също ще помогне да се разбере дали има завърнали се от гурбет“, коментира директорът на ОУ „Панайот Волов“ Цонка Жиговечка.
Училището се намира в центъра на Шекер махала. Точно преди началото на грипната ваканция учителите направили обход, придружавани от медиатора. Част от децата са вече в училище, защото са записани в подготвителните групи. Предварителните проверки са установили, че 50 от подлежащи за I клас са в чужбина. Обходени са и 5-годишните, които през септември ще постъпят в подготвителните групи.
В момента рамо на медиаторите дават и служителите от училищния помощен персонал, които не са ангажирани през целия ден с поддържането на хигиена в сградата. Освен че търсят децата, те обясняват на родителите за мерките, които трябва да спазват по време на пандемията. Всички са снабдени с предпазни маски и ръкавици, разполагат и с дезинфектанти.
Обходите на учителите ще продължат след възстановяване на присъствените учебни занятия. Тъй като посещението на детска градини и училище е обвързано с надбавките, директорите се надяват, че имат насреща си отговорни родители.

Your Image Description

Свързани статии:

Директорка обикаля учениците си в Бургаско Е-прием на първолаците във Велико Търново Съветът на децата чака млади родопчани Нов път си направи и пак тръгни: Няма непостижими неща за учениците от ПХГ „Дамян Дамянов“ в Сливен

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Директорка обикаля учениците си в Бургаско

Next article

Е-прием на първолаците във Велико Търново

Next article
Е-прием  на първолаците  във Велико Търново

Е-прием на първолаците във Велико Търново

В ход е дигиталното обучение

Съветът на децата чака млади родопчани

Кметът на Ловеч следи за вечерния час

Кметът на Ловеч следи за вечерния час

Последни публикации

  • С гимнастика и състезания развиват двигателните умения на децата в столичната 37. ДГ „Вълшебство“
  • „Ученически обектив“ търси киноталантите на България
  • Празникът на виното в багри
  • Призьорите във Фотоконкурса на „Аз-буки“ получиха своите отличия в МОН
  • Менторска програма за младежи – ученици и студенти могат да участват в бизнес симулации, тематични обучения и събития
  • Откриха вероятно най-ранната рисунка в света
  • Инж. Даниел Денев: Страстта да изобретяваш
  • Размяна на местата в ЦПЛР – ОДК в Перник – художници пропяват, балерини рисуват, от клуба по народни танци танцуват спортни
  • Карамфилка Патинова, носител на „Константин Величков“ за работа с ученици с изявени дарби: „Много е важна дисциплината в час!“
  • СУ „Васил Левски“ в Чирпан съчетава STEM среда и модерна спортна база
  • Мария Найденова: За да станеш професионален музикант, трябва да имаш талант и дисциплина
  • Как река е „прескочила“ 4-километрова планина
  • Посланици на здравето – започна кандидатстването за XVIII издание на едноименния национален ученически конкурс
  • „Аз-буки“ представи и в Бургас „Стопанска история на българите в Османската империя“
  • ПГ „Ген. Владимир Заимов“ в Сопот бе домакин на форум за споделяне на добри практики и нови образователни ресурси
  • Що е то краудфъндинг?
  • Мажоретните дисциплини привличат все повече млади хора, отчитат от Българския чирлидинг съюз
  • Децата в БНУ „Георги Капчев“ на Ботуша учат за героите ни по интересен начин
  • 134 млади русенски таланти получават признание и подкрепа от местната община
  • Последици от наложен запор върху възнаграждението
  • Военномедицинската академия отваря врати за бъдещи лекари с пагони
  • Разширяват столичното 134. СУ „Димчо Дебелянов“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"