"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Facebook
Wikipedia
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Legal advice
  • Contact
  • Subscribe now
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Legal advice
  • Contact
  • Subscribe now
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2020 Брой 14, 2020

Попитай двама-трима

in Брой 14, 2020

Децата от плевенското НУ „Отец Паисий“ сами организират учебната среда, след това я налагат
и в училището, в което продължават своето образование

В плевенското училище „Отец Паисий“ е силно желанието за формиране на общност на класа

Слънчица срещу делфини, таралежи срещу тигри, динозаври срещу пчели… Ако вече виждате във въображението си битка между небето, земята и водата – не сте прави. Отделните „армии“ наистина се сражават, но не на бойното поле, а на територията на игрите и знанието.
Защото става дума за имената, които са измислили за своите класове децата от начално училище „Отец Паисий“ в Плевен. На стените до вратите на класните стаи всеки отбор е показан със снимки на участниците си – и всички фотографии са на усмихнати деца. Оказва се, че има защо – учениците тук активно участват в организацията на училищната среда, като част от стремежа да стоят в центъра на учебно-възпитателния процес. „При нас отдавна няма чинове. Целта е децата да бъдат в естествена среда и да работят по интереси“, обяснява директорът Иван Вълков. Вместо това в класните стаи има масички, които лесно се групират по основни дейности. Това е в тон и с прилагания тук интердисциплинарен подход.

„В I клас учениците идват в „гола“ класна стая. След това започват да я подреждат така, както искат да изглежда– с материали, изображения по стените, собствен „жив кът“, илюстрации и табла“, разказва Вълков. Освен любим герой за патрон децата избират знаме и химн на класа, които ги представляват до завършването на IV клас.

Тук учениците избират и какво да работят по тематични единици. Казано иначе, в зависимост от това кой предмет най-много ги влече, те могат да използват уменията си за извършване на разнообразни задачи. Така оформят „центрове“ по различни науки в класната стая. Например в час по български език център „Математика“ може да се занимава с преразказа,… изчислявайки броя на думите например. А център „Изобразително изкуство“ – да нарисуват главния герой на повестта. Ако се чудите каква е ползата от това, ще кажем, че за да преброят глаголите или да нарисуват правилно герой, децата неминуемо трябва да прочетат и разберат текста. Но го правят по забавен за тях начин.
Попадането в определен център не става случайно или по желание – зад това стои сериозна оценъчна работа. С помощта на психологически тестове за установяване на нагласи и множествени компетентности се определят заложбите на всеки от класа.

И периодично се препроверяват – все пак интересите се менят с времето. На тази база учениците се насочват към съответната група, за да работят заедно по определена тема. „Ако няма подобен подход, се получава ситуацията на група деца в пясъчник – всеки си играе, понякога дори се засипват едни други с кофичката, но не им идва наум, че ако се обединят, могат заедно да направят замък“, обясняват психолози.
Как обаче един учител успява да работи с няколко различни групи в час? Оказва се – лесно. Когато прекрачиш класната стая, виждаш няколко зони, обособени с помощта на многофункционални масички.
Групи от по 4 – 5 деца седят заедно и решават обща задача. Самите групи са определени предварително – и обозначени чрез „закачане“ на имената на членовете им на специални табла. Така учителят предварително знае предпочитанията на децата и е имал възможност да се подготви за часа – както със задачата за работа, така и за начина, по който ще става оценяването на всеки от отбора.
Друга интересна инициатива е наречена „Попитай двама-трима“. Идеята е при възникнал казус или затруднение децата първо да попитат съучениците си и заедно да обсъдят и да потърсят решение, вместо да тичат при преподавателя. Така се сформират групи, които излизат с общо решение, а след това някой от учениците обяснява резултата – в множествено число, от името на всички нейни членове.
Оказва се, това не са единствените „странности“ на учениците в „Отец Паисий“. Тук е много силно желанието за формиране на общност на класа. Всеки ден започва със среща – на нея децата споделят какво са правили вчера, или съобщават на останалите нещо, направило им впечатление. Винаги има любопитна тема – новина, разказ или занимателен елемент.

В общност, екипност и с позитивно начало – така уроците са много по-лесни и интересни. Всички от класа
имат и свое портфолио. Една папка „разказва“ за успехите им в задължителната подготовка, втора – за направената самооценка, интереси, допълнителни занимания, артистични заложби и придобити социални умения. Информацията е на разположение и на родителите, както и на бъдещите учители на детето.
Има ли полза от всичко това? Можете да си отговорите сами на базата на няколко факта.
В началното училище в момента учат 340 деца – и то при положение че са обхванати само в етапа от I до IV клас. От целия град – въпреки че „Отец Паисий“
се намира в покрайнините на Плевен. А след това, когато отидат в V клас в кварталното училище, правят всичко възможно да въведат доброто, научено досега, и в новата си паралелка. Като успяват да увлекат за идеята новите си учители, съученици и дори техните родители – заедно идват в НУ „Отец Паисий“, за да видят всички с очите си това, за което са чули, да намерят начин да създадат подобна позитивна среда и в новото школо.

Законът за предучилищното и училищното образование е добър. Не е формален, насочен е към практическото прилагане на правилата, смятат в плевенското училище. И се усъвършенства непрекъснато, включително взимайки предвид идеите и практическия опит на училищата. Изцяло позитивни са нагласите тук и към инициативата за обхващане и на четиригодишните в задължителния подготвителен етап. И виждат в идеята възможност както за социализация и приобщаване на малчуганите, така и за ранно включване в приобщаващото и гражданското образование.
Мисленето в определена социална среда е особено важна част от обучението на децата в плевенското училище. През последните години за целта е въведен инструментариум за оценка на тези умения. Вярването на екипа на „Отец Паисий“ е, че придобитото знание, ако е трайно, ще се изразява чрез уменията. „Всеки родител обича детето си, затова трябва да им покажем, че тук е най-добре за техните деца“, обясняват педагозите. Затова има и специална стая на родителя.
В нея всеки може да изчака своя ученик, да сподели, да говори с другите родители. По този начин се създава общност, готова да помага на класния ръководител или да се включи в училищните дейности.
А що се отнася до децата – те не само работят заедно по групи и интереси в клас или в часовете за самостоятелна подготовка след занятия. По-важното е, че са заедно и в игрите, и в преодоляването на предизвикателства. Изграждат отборен дух и умения да решават заедно всички възникнали казуси. Казано иначе – да се радват и истински да се забавляват във времето, прекарвано в контролираната училищна среда. За радост и удовлетворение на учителите, родителите и на самите себе си.

 

Важен е синхронът

„Нещата са успешни и работят добре. На децата им липсва общуването, но на преден план сега е здравето на учениците и учителите. Използваме електронните ресурси на издателствата и платформата, предоставена от МОН. Създали сме виртуални класни стаи, всички паралелки работят и с помощта на електронния дневник. Вървим по материала, постепенно включихме в процеса и възпитателите.“ Това обяснява директорът Иван Вълков за създадената организация за дистанционно обучение.
Според него особено важен е синхронът между преподавателите – да няма претоварване и на учениците, и на системата за дистанционно обучение. Чисто психологически, обстановката не предполага извършване на някои от дейностите. Децата обаче вече са си създали свои затворени групи, в които общуват, разменят игри и различни идеи.


Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:

СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);

ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;

БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.

Tags Иновации в действие
share46Tweetshare
Previous article

ЕС с решителни мерки за справянето с COVID

Next article

Възпитание в годините на началното

Next article
Възпитание в годините на началното

Възпитание в годините на началното

В ход е дигиталното обучение

Започна се от различни нива на подготовка

Всички училища в област Стара Загора вече са онлайн

Всички училища в област Стара Загора вече са онлайн

Последни публикации

  • Живите класни стаи
  • УниБИТ връчва „Ябълка на познанието“
  • Нови защитени специалности
  • Инвестиции в среда за електронно обучение
  • Ученици преписват „Под игото“
  • Държавни изпити онлайн
  • Защо Левски, а не Лъвски
  • Образование за климата
  • ЕС инвестира 11,5 млн. евро за суперкомпютър в България
  • Новият „Еразъм+“ ще стигне до 10 млн. европейци
  • Евролидерите се споразумяха за бюджета
  • 95,5 млрд. евро за „Хоризонт Европа“
  • Онлайн обучението е компенсаторна аварийна система
  • „Светлина“ дарява с усмивки медици
  • Да се присъединиш към първа линия
  • Най-важно е възпитанието в толерантност
  • Без пропуснат час
  • Пионерите на дуалното в селското стопанство
  • Очите на децата казват всичко
  • Златният Хипократ на Белене
  • Наученото на младини е за цял живот
  • Акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките: Предлагаме 25 продукта с висока степен за внедряване
  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2019 "Az-buki" National Publishing House

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Legal advice
  • Contact
  • Subscribe now

© 2019 "Az-buki" National Publishing House

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US