"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2019 Брой 50, 2019

Наука и иновации – едно цяло

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
11-12-2019
in Брой 50, 2019
A A

Зина СОКОЛОВА

„Науката и иновациите са неделимо цяло, а икономика, която се основава на знания, има влияние върху цялото общество. Инвестициите в научна инфраструктура и млади изследователи са основен стълб за създаването на глобални екосистеми. България има огромен потенциал и възможности, които трябва да развиваме. За нас е гордост да покажем как използваме структурните фондове, както и работата на нашите изследователи и водещи научни центрове“. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева при откриването на международната конференция Futuris 2019 на тема „Научноизследователски инфраструктури на бъдещето – синергия, устойчивост, интелигентен растеж и социално въздействие“.
„Правителството показва, че науката и иновациите са основен приоритет, като са инвестирани повече от 300 милиона лева по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в ключови за науката области. Осигурихме много възможности и за присъединяването на страната ни към повече международни проекти. Одобрени са и допълнителни 22 млн. лв. от държавния бюджет за изграждане на научна инфраструктура и участие в международни мрежи и партньорства“, посочи заместник-министърът. По думите ѝ провеждането на подобни форуми е изключително важно, защото дава възможност на младите изследователи да обменят опит. Според нея конференцията показва синергията в европейските фондове, тъй като инвестициите в научна инфраструктура имат въздействие върху всички региони. Заместник-министър Ангелиева допълни, че МОН полага усилия и за засилване на връзката между науката и бизнеса. Според нея развитието на центровете за върхови постижения е съществен компонент и за модернизацията на университетите и учебните им програми.
Организатори на събитието са Министерството на образованието и науката и Изпълнителната агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Идеята за него идва след успеха на водещото тематично събитие на Българското председателство през 2018 г. и Международната конференция за научноизследователски инфраструктури 2018 г., проведена във Виена.
Конференцията е насочена към синхронизирането на националните усилия и усилията на Европейския съюз в контекста на дългосрочната устойчивост на европейските инфраструктури за научни изследвания и иновации през следващия програмен период. В нея взеха участие над 200 участници и водещи лектори от Европейската комисия, водещи научноизследователски консорциуми, университети и научни организации. Първият панел от програмата е посветен на паневропейските изследователски инфраструктури и програма „Хоризонт Европа“, а вторият – на темата за научноизследователските инфраструктури в контекста на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).
Представена е и международната оценка на Пътната карта за научната инфраструктура на България.
С изложба, презентации и видеоматериали е отбелязана първата година от началото на изпълнението на проектите за центрове за върхови постижения и центрове по компетентност.

Your Image Description

Свързани статии:

БАНИмунната система открива и генетични промени Светлината в Космоса и в ядрото Default ThumbnailКъде се прави най-добрата наука България си върна съкровища

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Annual Contents of the Foreign Language Teaching Journal, 2019

Next article

60 000 българи са пътували по „Еразъм+“

Next article
ММС

60 000 българи са пътували по „Еразъм+“

Статукво или развитие

Рекордно ниска безработица сред висшистите

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността и духовността
  • Ученици изследваха историите на българите в Северна Америка от началото на XX век
  • МОН отличи четирима директори с наградата „Св. Иван Рилски“
  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"