Председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски откри изложба, посветена на постиженията на научните звена на БАН, на Моста на НДК. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев награди ръководителите на най-успешните проекти по „Програма за подпомагане на млади учени и докторанти в БАН“.

работят с „Вход свободен“. Посетителите на Националния археологически му-
зей ще могат да видят най-известните съкровища, открити по нашите земи
„Радостен съм да споделя емоцията, съпътстваща награждаването на най-добрите постижения на млади учени, още повече че то съвпада със 150-годишнината на БАН. Годишнина, която ни кара да се върнем към историята на Третото българско царство и мястото на БАН в нея – каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. – Младите учени са източник на оптимизъм за бъдещето, защото човешкият капитал е най-важният ресурс на България. Затова трябва да има програми, насочени към младите хора не само в науката, но и във всички сектори на стопанството. Това ще ги мотивира да остават и да се реализират в родината си. Освен с финансови средства една подкрепа има и много други аспекти, което кара човек да се чувства пълноценен, а като специалист – уважаван.“ Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски бе лаконичен: „Награждаваме тези, които ще поемат щафетата от нас“.
Редица събития съпътстват юбилея на Академията. Сребърна възпоменателна монета „150 години Българска академия на науките“ пусна в обращение БНБ. Предстоят валидиране на марка и премиерата на документален филм за историята на БАН. Подготвени са и три книги – за сградата на БАН, която е паметник на българското културно наследство, кратка история на Академията и книга за дарителството и благодетелите, допринесли за създаването и развитието ѝ. Под егидата на ЮНЕСКО в БАН ще се проведе Международна научна конференция по проблемите в изучаването на нематериалното културно наследство и приноса на нашите учени.
Кулминацията на празника е тържественият концерт-спектакъл на 12 октомври в зала 1 на НДК. На тази дата през 1869 г. в румънския град Браила е учредено Българското книжовно дружество, чийто правоприемник е БАН.
Четете повече в бр. 40, 3 – 9 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.