От 2 години в СУ „Вичо Грънчаров“ е въведена практиката да се работи активно за осигуряване на приемственост между начален и прогимназиален етап в училище, казва директорката Нели Атанасова.
Много специалисти подчертават колко труден в психологически аспект е преходът от начален към прогимназиален етап. Екипът на училището в Горна Оряховица има решение за справяне с този проблем.
„Преподаватели по български език и литература и математика, а от тази година и по „Човекът и обществото“ и „Човекът и природата“ провеждат уроци в четвърти клас – подчертава директорката, – при това не инцидентно, а цяла поредица. Мога да кажа, че това има невероятен ефект. Преходът за децата става вече плавен, те свикват с учителите, които ще им преподават в V клас. Показателно е, че четвъртокласниците дори и през лятната ваканция идваха на училище специално за тези уроци. Започнахме работа в тази насока още преди да излязат проектите за националните програми, в които се говори за подобна съвместна работа. В тях е предвидено тези уроци да се провеждат от началния учител съвместно с учителите от прогимназиален етап. При нас преподавателите от прогимназиален етап сами провеждат уроците в IV клас. Очевидно е, че и те самите имат нужда от подготовка за тези уроци, тъй като стилът им на преподаване е по-академичен. Те посещават четвъртокласниците, за да се запознаят с тях, за да наблюдават как работят техните колеги и заимстват някои от методите им. Наистина това беше много смело и иновативно решение, още повече че на тези уроци присъстват и родителите. Но ако нямах насреща си учители, които да го осъществят, това нямаше как да се случи. За да предприеме такава стъпка – да изнесе такъв урок, този колега трябва да „гори“ в работата си. Ако не е учител по призвание, няма как да го направи. Подобни съвместни уроци направихме и в училище в съседен град.“
Четете повече в бр. 37, 12 –18 септември 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg