Отказът от имунизация трябва да води до глоби и за родителите, и за личните лекари, смятат учени.
В Националния имунизационен календар са включени 14 задължителни ваксинации от първите дни след раждането до 17-годишна възраст. Целта е превенция на тежки болести, като хепатит Б, туберкулоза, дифтерия, магарешка кашлица, морбили, детски паралич. Всички тези заболявания са довели до смъртта или инвалидността на милиони хора в цял свят.
„Българският имунизационен календар е съобразен с препоръките на Световната здравна организация. Това е практика в много страни. За изпълнението на Календара отговарят Министерството на здравеопазването и главният здравен инспектор, а контролът по безопасността се осъществява от Изпълнителната агенция по лекарствата“, коментира д-р Иван Вецев. Той е експерт от Националната пациентска организация, която от 10 години има за цел за защитава правата на пациентите. Тя е организатор на кампанията „Ваксинко“ за информиране на родителите за ваксинопрофилактиката.
„За предпазване от епидемия от тежко инфекциозно заболяване е необходимо над 92% от децата да бъдат ваксинирани. Така се създава колективен имунитет, който пази и неваксинираните“, подчертава д-р Вецев. Националният календар се обновява периодично, най-вече по отношение на прилагания брой от дозите на ваксините. Той зависи от обхвата на ваксинираните в страната. Например за имунизация срещу туберкулоза в много страни се прилагат една или две дози, а у нас заради ниския обхват се прилагат 4.
Четете повече в бр. 24,
15 – 21 юни 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.