"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2016 Брой 49, 2016

Нова платформа за дуалното

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
08-12-2016
in Брой 49, 2016
A A

Платформа, на която бизнесът да обявява свободни стажантски и работни позиции, както и обучение за кариерното израстване на учителите, ще бъде изградена от Столичната агенция за инвестиции и приватизация. Това стана ясно по време на форума „Бизнесът и образованието – инвестиция за бъдещето на София“. На събитието присъстваха представители на български и чужди компании, базирани в столицата, както и директори на професионални училища.
„Платформата ще стартира през следващата година и чрез нея гимназиите ще могат да откриват своите бизнес партньори“, каза Владимир Данаилов – директор на Агенцията. „Най-добрата инвестиция в бъдещето е тази в образованието, защото тя се връща многократно. Моделът на партньорството между образователните институции, местната власт и бизнеса е в основата на създадената и приета за първи път Стратегия за интелигентна специализация на София. Тя представлява програма за икономическото развитие, основана върху силните страни на столицата“, коментира кметът на града Йорданка Фандъкова.
Има законодателни решения за подобряване връзката между образование и бизнес, припомни Милена Дамянова – председател на Комисията по образованието и науката в 43-то НС. Ключът към решаване на проблемите с кадрите е в кариерното ориентиране, което е едно от предизвикателствата, заложени в Закона за предучилищното и училищното образование, допълни тя. „След VII клас много малко от учениците избират професионалното образование. Затова учителите имат нужда от вас – обърна се Милена Дамянова към бизнеса, – хората от практиката могат да бъдат най-убедителни в мотивирането на младите хора да изберат една или друга професия.“ И препоръча бизнесът да направи своята заявка за план-приема в училищата чрез Агенцията за инвестиции и Столичната община.
„Една от най-трудните задачи е да докажем на родителите необходимостта децата им да получат и професия заедно с образованието“, подчерта Диян Стаматов – заместник-министър на образованието и науката. По време на кръгла маса във В. Търново той апелира за промяна на учебните планове на професионалните гимназии, която да позволи на учениците да имат повече часове за усвояване на професия чрез практика в работна среда. И призова директорите да бъдат по-активни в рекламирането на училищата, които ръководят.

Четете повече в бр. 49, 8 – 14 декември 2016 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Дисциплината започва от… кмета Електронното обучение предлага гъвкавост Шоколадова феерия в Своге Красивото респектира

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

2016 г. – успешна за Оперативната програма

Next article

Годишно съдържание на сп. „Професионално образование“, 2016 г.

Next article

Годишно съдържание на сп. „Професионално образование“, 2016 г.

Годишно съдържание на сп. „Стратегии на образователната и научната политика“ 2016

По-различните родителски срещи

По-различните родителски срещи

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев в Студио „Аз-буки“: Можем да просперираме като общество, ако заложим трайно на образованието и на науката (ВИДЕО)
  • Мадлен Алгафари, психотерапевт: Важно е детето да бъде чуто, но без да му е дадена пълната власт (ВИДЕО)
  • ДГ „Мечта“ в Белене изгражда позитивна образователна среда
  • Партньорствата с бизнеса са сърцето на Химията в Разград
  • Над 115 млн. евро за 24 национални програми за развитие на образованието
  • Новите професии диктуват промяна в преподаването
  • Прекратяване на работа поради болест: кога и как се изплаща обезщетение
  • Какво е краудсорсинг?
  • От печки до модерна среда в училището в с. Раждавица
  • Няма общини без читалища
  • Министър Красимир Вълчев: След STEM кабинетите е важно да се продължи с изграждане на хуманитарни центрове в училищата
  • 40 меморандума за сътрудничество бяха подписани на Първия българо-унгарски ректорски форум
  • Организират безплатни пробни уроци по роботика за деца във Варна
  • Фондация „Шанс за живот“ дари дефибрилатор на видинско училище
  • Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“: Благодарение на мащабните инвестиции в образованието ще видим подобряване на резултатите
  • В Министерския съвет: Над 26 млн. евро за научни изследвания през 2026 г.
  • Министър Красимир Вълчев на живо в Студио „Аз-буки“
  • 21 медала за учениците ни от Жаутиковската олимпиада
  • Учители от Ловеч обменят опит във формиращото оценяване
  • Центърът за славяно-византийски проучвания към Софийския университет съхранява сбирка от 800 средновековни ръкописа
  • Учителските заплати с 5% по-високи от 1 януари 2026 г.
  • Катя Тричкова, продуцент: Ако имаш желание, намираш и начин

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"