"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2025 Брой 48, 04-10.12.2025 г.

Обмисля се възможност за оптимизация на учебниците

„Аз-буки“ by „Аз-буки“
04-12-2025
in Брой 48, 04-10.12.2025 г.
A A
Снимка БТА

„Имаме проблем с учебниците, но нямаме основания да ги променим. Може да открием процедура за тяхната оптимизация и за съобразяване на стила им с възрастовите особености на децата“, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия.

Той обясни, че в момента има процедура за писане на учебници, ако има нови учебни програми, но в

Закона за предучилищното и училищното образование няма основание за откриване на процедура за оптимизацията на вече създадените.

По думите му подобно предложение може да се направи от Комисията по приетите на първо четене промени в Просветния закон.

„Ще го подкрепя и ще поема отговорността да започнем веднага такава процедура, когато зависи от мен“, заяви министър Вълчев.

По думите, ако бъде открита процедура за оптимизация на учебниците, може да бъде направена и информационна платформа, чрез която да се съберат предложения, за да се види коя част от тях  трябва да бъде променена.

Министърът каза още, че трябва да бъдат променени и оценъчните карти, защото там са критериите и ясно трябва да се каже дали учебникът отговаря на тях.

Таксите на студентите в платена форма на обучение също бяха дискутираните по време на заседанието на Комисията.

Министърът увери, че няма основания да се говори за скокообразно увеличение на таксите през 2026 г., ако частта за висше образование в Закона за държавния бюджет бъде приета, както бе заложена в проекта, който бе оттеглен след първото четене.

„В него се предвиждаше субсидията за издръжка на обучението да нарасне с 10% или с до 10% трябва да се увеличат и таксите, ако се спазва ЗВО“, посочи Вълчев.

Той допълни, че няма висши училища, които заради по-нисък ръст на субсидията трябва да вдигат с по-висок процент таксите за обучение.

Той обясни, че за ръста на таксите има две концепции. Според едната трябва да има предвидимост и когато студентът започне с една такса, той трябва да завърши с нея или да знае колко ще бъде повишена. Според втората концепция висшите училища трябва да имат свободата сами да определят с колко да се увеличава таксата.

„В случая Законът за висшето образование по-скоро е стъпил на втората концепция и няма такава предвидимост. Ще предложим вариант и за това. Според нас разумното решение е да има формула“, заяви просветният министър.

По думите му срещу таксите на висшите училища стоят разходи, от които около 70% отиват за заплати и около 30% за издръжка.

„Възможна формула би била таксите да растат с процент, който да е не по-висок от изчислен процент от 70% ръст на средната брутна работна заплата и 30% инфлация. По този начин ще се формира коефициент, спрямо който таксите не могат да растат повече, и ще се даде предвидимост“, посочи Вълчев.

МОН вече работи по промени на Закона за висшето образование, но финализирането им ще се забави. Затова министърът предложи Министерството или народните представители да инициират допълнителна нормативна промяна, свързана с таксите, още през следващата година.

Your Image Description

Свързани статии:

МОН ще предложи промени в учебните планове в гимназиален етап Открий своята професия, избери своето бъдеще Министър Красимир Вълчев: Предложенията на МОН не са нормативен акт Парламентарната комисия по образованието и науката подкрепи проектобюджета, който предвижда 5,813 млрд. евро за сектораПарламентарната комисия по образованието и науката подкрепи проектобюджета, който предвижда 5,813 млрд. евро за сектора

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Министър Красимир ВълчевНовини 2025Парламентарна комисия по образованието и наукатаРепортерstudentsтаксиучебници

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

В Министерския съвет: Правителството определи 278 защитени и 946 средищни детски градини и училища

Next article

„Аз-буки“ с две премиери на Коледния панаир на книгата в НДК

Next article
„Аз-буки“ с две премиери на Коледния панаир на книгата в НДК

„Аз-буки“ с две премиери на Коледния панаир на книгата в НДК

Картографиране на родителските възприятия за дигиталната зрялост на училищата: емпирични данни от инструмента PULSE

Е-тестът – възможности, предимства и ограничения в контекста на дигитализацията на българското образование – през призмата на учителските практики

Последни публикации

  • „Аз-буки“ с две премиери на Коледния панаир на книгата в НДК
  • Обмисля се възможност за оптимизация на учебниците
  • В Министерския съвет: Правителството определи 278 защитени и 946 средищни детски градини и училища
  • Държавата продължава подкрепата за млади учени
  • Зам.-министър Михалевска участва в майсторски клас за повишаване на аналитичните умения на учениците
  • Нова програма задържа родните таланти
  • Национален форум събира в Бургас учители вдъхновители
  • Бизнесът дарява 1 млн.лв. за ново издание на програма на INSAIT
  • Нови училищни STEM центрове отвориха врати в Белица и Якоруда
  • В столичната Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ се проведе училищен практикум
  • Място, което дава думата на младите в Перник
  • Доверие не се купува – печели се
  • Бургаски ученици събраха над 4,5 тона отпадъци
  • Кюстендил се превърна в страна на справедливостта
  • Асистент с изкуствен интелект в помощ на директора
  • По стъпките на Уста Кольо Фичето
  • С дъх на море
  • Как да докажем трудовия си стаж от друга държава?
  • Възходът на духа
  • Министерствата на отбраните
  • УНСС отличи най-добрите си студенти
  • Вестникарска работилница на „Аз-буки“ в Разград

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"