Европейската комисия даде начало на нова стратегия за превръщане на Европа в най-привлекателното място в света за науките за живота до 2030 г. Тя е подкрепена с над 10 милиарда евро годишно от настоящия бюджет на ЕС, като определя координиран подход по цялата верига за създаване на стойност в областта на науките за живота. Целта е да ускори иновациите, да улесни достъпа до пазара и да изгради обществено доверие в новите технологии, като гарантира, че те са от полза за хората и планетата.
Науките за живота – изучаването на живите системи, от клетките до екосистемите, са от основно значение за нашето здраве, околна среда и икономика. Те стимулират иновациите в медицината, храните и устойчивото производство, като добавят стойност от близо 1,5 трилиона евро към икономиката на ЕС и подкрепят 29 милиона работни места в целия Съюз.
Стратегията предлага няколко действия.
Една от тях е оптимизиране на екосистемата за научни изследвания и иновации. В тази връзка, ЕК ще разработи инвестиционен план на ЕС за улесняване на финансирането на многонационални клинични изпитвания и за укрепване на европейските инфраструктури за клинични изследвания. Тази стратегия също така ще насърчи подхода „Едно здраве“ към научните изследвания и иновациите и ще мобилизира до 100 милиона евро в рамките на работните програми на „Хоризонт Европа“ за периода 2026 – 2027 г. за разработване и внедряване на решения, основани на микробиома.
Освен това 250 милиона евро ще бъдат мобилизирани за междусекторни технологии в областта на науките за живота в подкрепа на разработването на нови продукти, които стимулират промишлените иновации и устойчивостта, включително методологии за нов подход, нови молекули, авангардни материали и по-ефективно биопроизводство.
Друго направление е осигуряване на бърз достъп до пазара за иновации в областта на науките за живота.
По него, за да се ускори достъпът до пазара за иновации в областта на науките за живота, Комисията ще предложи законодателен акт на ЕС за биотехнологиите, който ще създаде по-благоприятна за иновациите рамка в биотехнологичните сектори. Комисията също така ще започне интерфейс за намиране на партньори, за да свърже стартиращите предприятия, промишлеността и инвеститорите, като използва портфейла на Европейския съвет по иновациите и неговата мрежа от доверени инвеститори.
На трето място е повишаване на доверието, възприемане и използване на иновациите. В тази насока ЕК ще мобилизира 300 милиона евро за стимулиране възлагането на обществени поръчки за иновации в областта на науките за живота в области като адаптирането към изменението на климата, ваксините от следващо поколение и достъпните решения за борба с рака. Комисията също така ще създаде Координационна група по въпросите на науките за живота, за да съгласува политиките и финансирането в различните сектори и да подкрепи ангажираността с ключови заинтересовани страни, включително промишлеността и гражданите.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg