Калина МИЧЕВА-ПЕЙЧЕВА*
В заглавието има вметнат израз (според мен) и вметната дума (наистина), които обаче не трябва да се ограждат със запетаи. Защо е така и важи ли това правило и в други случаи? Вметнатите думи и изрази са специфичен елемент на изречението, който не е свързан синтактично с друга част и представлява коментар на автора на текста към казаното. Истината е, че вметнатите думи и изрази се делят на две големи групи. В първата група влизат такива, които могат да се употребяват и като други части на изречението, и като вметнати. Такива са: обратно, напротив, разбира се, да кажем, да речем, изглежда, честно казано, между другото, естествено, за съжаление, от една страна, от друга страна и др. (сравни: Надявам се, че ще дойдеш, Ще дойдеш, надявам се, навреме; Да кажем стихотворението, Ние, да кажем, ще чакаме търпеливо). Точно затова те се отделят със запетаи, така се подчертава тяхната роля на вметнати думи и изрази. В медиите се допускат много грешки, като се пропускат или и двете запетаи, или само едната: *За съжаление у нас често се омаловажава трудът на художника; *Има, разбира се роли, които не съм пял; *Най-важните хора, разбира се са хората от семейството ми.
Към втората група се отнасят думи и изрази, които винаги се употребяват като вметнати, те не могат да заемат позицията на друга част в рамките на простото изречение както тези от първата група. Такива са: всъщност, наистина, навярно, следователно, впрочем, може би, обаче, сякаш, например, според мене и др. Те не се отделят със запетаи.
Определено може да се каже, че разграничаването на тези два типа вметнати думи и изрази и тяхното различно пунктуационно оформяне не е последователно не само в медийни, но и в научни текстове. В медиите най-често се ограждат с излишни запетаи изрази със според: *Какво е нужно, според вас, за да постигнеш успех в дадена област?; *Но тогава по-скоро нещо се пропука, според мен, в отношенията ни с Дачев.
*Д-р Калина Мичева-Пейчева е доцент в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg