"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2023 Брой 50, 14 - 20.12.2023

Учим, докато се забавляваме

Регионалният център в Ловеч откри библиотека за дидактични игри

Диляна Кочева by Диляна Кочева
13-12-2023
in Брой 50, 14 - 20.12.2023
A A
Коледното настроение е заразително за малки и големи

Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Ловеч откри библиотека за дидактични игри и материали. Родители, деца и специалисти ще могат да се възползват от богатия набор от дидактични ресурси и пособия. В новия отдел има над 90 разнообразни по вид игри и инструменти. Сред тях са дъски за вгнездяване, образователни карти, музикални инструменти, магнитни дъски и игри за развитие на фината моторика. Ползите от тях при работа с деца със специални образователни потребности са много големи и са се доказали във времето.

„Използването им ще бъде на принципа, по който функционират всички библиотеки. Новите пособия ще могат да се ползват както при нас, в Центъра, така и у дома. Надявам се от услугата да се възползват колкото се може повече семейства и специалисти“, разказа за в. „Аз-буки“ директорът на институцията Моника Дончева. Целта е да помогнат както на родителите да отделят още повече време вкъщи за образователни занимания с децата си, така и на учителите да използват наличните ресурси, за да разнообразяват дейностите си по време на заниманията с децата и учениците със специални образователни потребности. Част от дидактическите игри и материали са закупени със средствата от бюджета на Регионалния център, а други са дарение от сдруженията „Знание“ и „МИГ“ в Ловеч и от родители.

„Идеята за библиотека с дидактични материали имахме от няколко години. Искаше ни се да има място специално за децата и техните родители. Нещо като детски отдел към вече съществуващата ни библиотека за специализирана литература. А и всички материали, които закупихме, са от първа необходимост за всекидневната ни пряка работа с децата със специални потребности“, обяснява Дончева. Направена е по подобие на вече съществуващата „Библиотека на играчките“ в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към сдружението „Бъдеще за децата“ в Казанлък. И така дидактическата библиотека в Ловеч става първата в областта, насочена изцяло към нуждите на приобщаващото образование.

Регионалният център предлага и библиотека за специализирана литература. Книжният им фонд разполага с над 300 издания. Подробна библиотечна справка за всички налични издания може да бъде открита на сайта на институцията.

Откриването на новия отдел към библиотеката за дидактични игри е част от инициативите, свързани с отбелязването на 17-ата годишнина от създаването на Центъра. В началото на месеца по случай празника им родители и деца със специални потребности или в неравностойно положение имаха възможността напълно безплатно да се насладят на прожекцията на филма „Котки в музея“ в кино „Космос“ в града с подкрепата на режисьора и основател на киното Цветомир Матев.

Освен това заедно със сдружение „Знание“  Регионалният център в Ловеч проведе поредното екоприобщаващо забавление – нов живот за отпадъчните материали. Деца от групата „Златните ключета“ от ДГ „Радост“ в града, ученици на допълнителна подкрепа от ловешки училища и от ЦСОП „Васил Левски“ – Ловеч, претвориха ненужните отпадъци  в прекрасна коледна декорация и тематични сувенири за наближаващите най-светли празници. По традиция и тази година, като всяка друга, децата и младежите от Центъра украсиха елхата на областната администрация с изработените коледни играчки, рецитираха стихове, пяха песни и танцуваха народни танци.

За Коледа във фоайето на Центъра ще се подреди изложба „Корени от миналото“ на автентични носии и стари накити от Ловешко на повече от сто години, характерни за този край. Експозицията, организирана от регионалния клон „Васил Левски“ при Национално дружество „Традиция“, ще бъде съпроводена с интересни разкази и беседа за едно отминало и славно време. Групата по народни танци „Играй с мен“  сформирана към Регионалния център, пък ще представят хората, които са научили до момента от своите ръководители Юлиян Йорданов и Ирина Анатолиева, които работят и като ресурсни учители в институцията. Във формацията има включени 11 деца и младежи на различна възраст, с различни нарушения и от различни учебни заведения.

„Взаимодействието, което се получава между тях, е естествено и  пълноценно, а емоцията и вълнението от всяка репетиция – неописуеми“, казва моята събеседничка.

В Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Ловеч работят с около 230 деца от първа група в детската градина до XII клас. Педагогическият екип се състои от 26 човека – 19 ресурсни учители, четирима логопеди и трима психолози. Всички те работят с душа и сърце за каузата да приобщят към образователната система децата със специални образователни потребности. Дончева разказва, че понякога неминуемо в работата си срещат и трудности – било от страна на учители, родители или ученици. Тяхната роля в различните ситуации винаги е много деликатна, защото трябва да балансират  между всички заинтересовани страни и да намерят правилното и подходящо решение. „Най-важното е, че можем да помагаме на децата. А най-голямата награда за нас е благодарността в очите на родителя“, завършва директорката.

Your Image Description

Свързани статии:

Двоен празник за НУ „Станислав Доспевски“ За мечтите никога няма граници Разложката професионалната гимназия „Никола Стойчев“ отпразнува 55 години Парамедици влизат в бургаска детска градина

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Бургаски ученик е трети на световно състезание за заварчици

Next article

Двоен празник за НУ „Станислав Доспевски“

Next article
Двоен празник за НУ „Станислав Доспевски“

Двоен празник за НУ „Станислав Доспевски“

За мечтите никога няма граници

За мечтите никога няма граници

Разложката професионалната гимназия „Никола Стойчев“ отпразнува 55 години

Разложката професионалната гимназия „Никола Стойчев“ отпразнува 55 години

Последни публикации

  • Стенопис с пеперуди, птици и безкрайна дъга посреща първокласниците в СУ „Емилиян Станев“ във Велико Търново
  • Последният петък на септември – запазен за спорт
  • Как учениците в Първо СУ „Св. Седмочисленици“ в Търговище постигат високи резултати на матурата по математика
  • България с трима медалисти от Space Camp
  • Европейската седмица на спорта #BeActive провокира към активност за десета година
  • Олег Попов, член на журито на Националния фотоконкурс „В моето училище е най-хубаво“ : Нищо не е толкова лесно, колкото изглежда през обектива
  • Отличиха медалистите от международните олимпиади по природни науки за 2025 г.
  • Как да поискам извлечение от ведомост за заплата?
  • Модерно е да се рефлектира вместо да се размишлява
  • Русенският университет изпрати випуск 2025
  • Снимка на броя: На добър час, ученици!
  • По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна
  • Децата ще могат да подават сигнали за насилие около тях през мобилно приложение
  • Стъпки за развитие на качеството на висшето образование
  • Преводачът Иглика Василева: Преводът винаги е съавторство
  • „Аз-буки“ подари издания на помагалото по български език „Приятели“ на ученици в Албания
  • 35 млн. лв. за борбата с агресията в училище
  • В Министерския съвет
  • „Силен старт“ за още 58 детски градини
  • Задържаха ученик за стрелба с газов пистолет в Спортното училище в Хасково
  • Близо 700 проекта за училищни STEM центрове се финализират
  • УНСС откри 105-ата академична година

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"