О бщо 15 ученици с интереси към науката са отличени в 25-ото издание на конкурса на МОН „Млади таланти“. По време на церемонията зам.-министър проф. Албена Чавдарова им пожела още много успехи и да продължат образованието си в българските университети, а зам.-министър д-р Мария Гайдарова – да запазят вдъхновението си и когато поемат своя научен път, да не забравят да подават ръка на всички млади таланти.
Три разработки донесоха на авторите си голямото отличие и възможността да представят България в Европейския конкурс за млади учени през септември 2023 г. в Брюксел. С проект „Проучване качеството на водата и седиментите в Силистренския сектор на река Дунав“ награда спечели зрелостникът Мохаммад-Мурад Халвани, който се занимава с екологични проекти в ОДК – Силистра. В продължение на две години той взема и с помощта на учени от БАН анализира водни проби и проби от седимент, за да открие какви са тежките метали в тях. „Открих повишено съдържание на тежкия метал кадмий, което в момента не е в опасни концентрации, но трябва да се прави постоянно пробонабиране и да се вземат мерки, ако концентрацията му се повиши“, обясни Мохаммад-Мурад.
Награда в областта на информатиката получава Любомир Ненов от XI клас на 9. ФЕГ – София. Неговият проект „Изследване на метод за извършване на изчисления върху скрити данни в децентрализирана среда“ има за цел да се извикват различни заявки към блокчейн система и по този начин да се извеждат доказателства за данни в тях. Третият отличен с голяма награда проект е „Използване на k-свързаност в научаване на представяния на графи“ на Деян Хаджи-Манич (XI клас, МГ„Д-р Петър Берон“ – Варна).
Журито с председател проф. д-р Емил Колев присъжда и три поощрителни награди за първокурсника в пловдивския филиал на ТУ – София, Георги Ганушев, за Демира Недева (X клас, МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив) и за Ясен Пенчев (XI клас, ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово).
Три проекта са определени да представят страната ни на Световното научно младежко изложение в Мексико през октомври 2023 г. Това са „Изследване приложението на динамични агрифотоволтаици в екологичното производство на селскостопански култури и ролята им в оптимизиране на природните ресурси“ на Николета Стойнова (X клас, Американски колеж), „Анализ на заболявания с прототип на смарт устройство“ с автор Стоян Ганчев (X клас, МГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив) и „Влияние на различни антикоагуланти върху изолирането на геномна ДНК от кръвни проби“ на Александра Николова (X клас, ППМГ – Бургас).
Раздадени са и три допълнителни награди. За проекта си „Разпознаване на лице и пръстов отпечатък за стартиране на автомобил Данйъл Преслав Георгиев (IX клас, ПТГ „Д-р Никола Василиади“) и Бенислав Димитров (ТУ – Габрово) получават възможността да участват в лятната изследователска школа на УчИМИ – БАН.
„Сименс“ награждава Симеон Петков (XIII клас, „СофтУни Светлина“) с проект „Виртуална лаборатория“), а Българският антарктически институт – Благовеста Велчева и Богдан Богданов (XI клас, ППМГ – Разград) за проекта им „Антропогенно влияние на замърсителите в София върху живите организми и средата“.
Журито определи и българския представител в международния семинар Swiss Talent Forum, който ще се проведе в Нотвил, Швейцария, през февруари 2024 г. Това е Радостин Чолаков (МГ – Пловдив) с проект „RSTOD: Прилагане на допълнително обучение за ефективни и контролируеми разговорни системи, ориентирани към задачи“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg