Вестник „Аз-буки”
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 47, 2021

130 млн. евро получава България от REACT-EU

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
24/11/2021
в Брой 47, 2021
0
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации
0
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter

Антоанета
НАЙДЕНОВА

Европейската комисия публикува разпределението на средствата по линия на REACT-EU за 2022 г. Около 11 млрд. евро вече са на разположение за програмиране по политиката на сближаване във всичките 27 държави членки. Тези средства допълват предоставените през 2021 г. почти
40 млрд. евро.
С парите от REACT-EU държавите членки ще продължат да прилагат мерките за възстановяване, като подкрепят устойчивостта на здравните системи, предприятията и окажат финансова помощ за най-уязвимите групи.
„REACT-EU е доказал успеха си инструмент в подкрепа на възстановяването от кризата с коронавируса и за осъществяване на справедлив екологичен и цифров преход в ЕС. Страните от ЕС са програмирали почти всички средства по REACT-EU за 2021 г. Сега настойчиво призоваваме държавите членки да представят бързо на ЕК измененията на програмите си за транша за 2022 г. с цел своевременно усвояване на средствата.“ Това заяви комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра.
Според разпределението България ще получи
129 016 223 евро по линия на REACT-EU за 2022 г.
Средствата от REACT-EU се отпускат на два транша, за да се отчете изцяло променящото се икономическо и социално въздействие на пандемията. Разпределението е въз основа на данните за БВП, безработицата и младежката безработица в отделните държави. Взема се предвид и въздействието, оказано от пандемията върху икономиките на държавите членки, по статистически данни към 19 октомври 2021 г.
„От подкрепа за търсещите работа в Белгия до финансиране на грижите за възрастните хора в България — приносът на REACT-EU към живота на европейските граждани е осезаем още от самото начало на кризата. С предоставените на разположение за 2022 г. 1
1 милиарда евро държавите членки следва да продължат да използват максимално този допълнителен източник на финансиране.“ Това каза комисарят, отговарящ за работните места и социалните права Никола Шмит.
REACT-EU беше първият инструмент, предназначен за използване по линия на NextGenerationEU, като първото плащане в размер на
800 млн. евро е извършено в края на юни 2021 г. Бързото одобряване на мерките позволи на държавите членки да разпределят 37 млрд. евро, като общият размер на плащанията достигна
6,1 млрд. евро. В рамките на тези одобрени мерки 23,3 млрд. евро ще бъдат използвани чрез Европейския фонд за регионално развитие, 12,8 млрд. евро през Европейския социален фонд и 0,5 млрд. евро чрез Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица.
Чрез Европейския социален фонд (ЕСФ) например във всички държави членки на гражданите се предоставят обучения, напътствия и кариерни консултации, за да се увеличат шансовете им за запазване на работните места или за намиране на нови. В Белгия ЕСФ помогна на засегнатите от пандемията хора да развият уменията си в посока на по-екологична и цифрова икономика, да се засили дуалното обучение и да се предотврати отпадането от училище. В България персоналът, работещ на първа линия в борбата с коронавирусната пандемия, получи допълнително възнаграждение, а възрастните хора и хората с увреждания получават здравни и социални услуги у дома.
Наскоро ЕК започна преговорите с държавите членки за използването на отпуснатия за 2022 г. транш от средствата по линия на REACT-EU. Сега страните ще могат да изпращат на ЕК измененията на програмите си и след като бъдат одобрени, ще имат достъп до новите средства след 1 януари 2022 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Започва фестивалът „Нов европейски Баухаус“ Създават облак за културното наследство 105,4 млн. евро за девет водородни долини в Европа 26 млн. са работещите бедни в Европа

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Европа

Последвайте ни в социалните мрежи

Предишна статия

Борбата с пандемията е общо дело

Следваща статия

Нови 40 консорциума от университети

Следваща статия
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Нови 40 консорциума от университети

Последни публикации

  • Българска ученичка спечели Международната олимпиада по креативно програмиране
  • Нов STEАM център В 7. СУ „Кузман Шапкарев“ обединява наука и изкуство
  • Инж. Таня Михайлова в новия STEM център на СУ „Козма Тричков“: Важно е децата да имат умения за живота
  • Акад. Николай Витанов, зам.-министър на образованието и науката: Повече родни таланти избират българските висши училища
  • В Министерския съвет
  • Ръст на студентите в дефицитни специалности
  • 15% от възрастните в Eвропа участват в обучения и квалификации
  • Фантастичните умове на България
  • Младежки идеи за зеления преход
  • Обновяват столичното 35. СЕУ „Добри Войников“
  • Две столични училища са наградени със знак за качество от Националния инспекторат по образованието
  • Професионалната гимназия по транспорт в Бургас отново обучава водачи категория „C“
  • Антарктиците потеглят за Ледения континент за 34-ти път
  • Близо 579 млн. евро повече за образование в проектобюджета за догодина
  • Националният музей на образованието с изложба за българското светско училище
  • Заместник-министър Наталия Михалевска откри обучение за учители, свързано с темата за Холокоста
  • Заместник-министър Витанов представи пет ключови приоритета в образованието на Генералната конференция на ЮНЕСКО
  • Таня Михайлова и младите гвардейци на България представиха страната ни в Кипър и Италия
  • Училището в с. Търнава откри нов физкултурен салон, изграден с финансиране от МОН
  • Връчиха 4 първи награди в IX национално изложение „Младежко техническо творчество“
  • На 10 години ДВГ „Палави ноти“ има два албума, видеоканал и детско предаване
  • НПСС с плакет на МОН за своята 25-годишнина

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

bg_BG
en_US bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.