Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 17-18, 2021

Бригаден генерал Иван Маламов – началник на Националния военен университет „Васил Левски“: Важно е пламъчето да не угасва

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-04-2021
в Брой 17-18, 2021
A A
Бригаден ген. Иван Маламов
е завършил Висшето военно училище за артилерия и противовъздушна отбрана „Панайот Волов“ – специалност „Артилерийско въоръжение“, и две специалности във ВА „Г. С. Раковски“ – „Организация и управление на логистичното осигуряване на оперативно-тактическите формирования“
и „Стратегическо ръководство
на отбраната и въоръжените сили“. От 1997 до 2000 г. служи в 3-та мотострелкова дивизия, от 2001 до 2019 г. – в 110 логистичен полк.

Интервюто взе Николай КЪНЧЕВ

Ген. Маламов, как определяте интереса днес към военната кариера?
– Интерес определено има – заради качеството на обучение, добрата професионална подготовка и сигурната реализация на пазара на труда. Сериозен стимул например е фактът, че курсантите получават диплома за завършени две специалности – военна и гражданска. В момента сме в процедура по оценяване и акредитиране на специалност „Геодезия“. Непрекъснато се стремим да утвърждаваме името на Националния военен университет като добро място за обучение във военни и цивилни специалности, но, разбира се, основна задача остава подготовката на кадри за Българската армия.

– Има ли интерес към обучение в НВУ?
– Интересът от страна на кандидатите остава висок. През 2021 г. тече и широка разяснителна кампания. Разказваме чрез различни комуникационни канали защо да изберат НВУ, какво могат да научат тук. В кампанията се включиха и курсантите – дори изработиха собствени видеоклипове, популяризиращи отделните специалности.
Миналата година си поставихме сериозно предизвикателство – как да привлечем по-осъзнати кандидати. Да покажем, че тук има възпитание и ред, визия какво ще получат обучаваните, и високо качество на преподаване. В тази връзка, бих искал да споделя за наша инициатива – каним всички наши високопоставени гости да споделят обяда с курсантите и студентите. Тя е интересна и за гостите – да поговорят с възпитаниците ни, да разберат какво ги е довело тук. Има младежи, които споделят, че са се записали в НВУ като част от семейство на потомствени военни. Има и такива, водени от професионално любопитство и интерес към предлаганите специалности.

– Смятате ли, че по-високите социални придобивки за военните са мотив за някои от кандидатите?
– Социалните придобивки и заплатата безспорно са добър мотив, но не и решаващ. Смятам, че водещи са мотивацията и убеждението в направения избор. Винаги се стремим да обясним – и непрекъснато показваме с действията си, че на първо място са сърцето и любовта към професията. Правим всичко възможно и обучаеми, и преподаватели да се чувстват добре тук. Заедно да развиват своите знания и възможности. Пример за това са клубовете по интереси по близо 20 различни тематики в момента. Те успяват да „запалят“ курсанти и студенти да работят заедно в области като фотография, дебати, четене… Клубовете по интереси са и ценен инкубатор на идеи.

– Какво е съотношението курсанти – студенти в момента?
– План-приемът за курсанти се определя от Министерството на отбраната на база на прогноза за необходимостта от военни специалисти след пет години. Това дава сигурност и гарантира в максимална степен тяхната възможност за ранен старт в кариерата. Към момента съотношението е 2/1 в полза на курсантите – това говори за доброто име на НВУ като качество на обучение. Не правим компромис или разлика между специалностите, за нас е важно качеството на образованието.
Много е интересно да видиш как редът и дисциплината не само не отблъскват младежите, напротив – увличат и тези от гражданските специалности. Постепенно всички се научават да харесват заедно да ходят на лекции, да спазват графиците и правилата на работа. Да бъдат стриктни и изключително отговорни както на лекции, така и в самостоятелната си подготовка.

– Вероятно има и отпадащи от обучението?
– За съжаление, около 10% от приетите не успяват да завършат по различни причини – да свикнат с военните порядки например. Но у тези, които остават, виждаме голяма промяна – като мотивация и осъзнатост.
Бих искал да обърна внимание обаче на един изключително притеснителен факт. През последните години около 30% от кандидатите отпадат по медицински причини. Лошото здравословно състояние на младите хора е голям проблем за държавата ни.

– Как се променят учебните планове и програми в НВУ съгласно стандартите на НАТО?
– Наясно сте, че да се променят учебни планове, е по-сложен процес, по-удачно е при необходимост да се правят промени в учебните програми. Разбира се, необходимо е да сме съвместими със стандартите на НАТО. Това винаги е било важна задача при изграждането и функционирането на подобен хибриден вариант на обучение между военни и граждански специалности.

– Дайте повече информация за възможностите по „Еразъм“.
– От 1999 г. НВУ е първият военен университет в Европа, партньор по програмата „Еразъм“. Това е отлична възможност за възпитаниците на НВУ да се обучават за определено време в друг университет. Също и за преподавателите ни – да изнасят лекции навън. Както и добра предпоставка за повишаване качеството на обучението. Допълнително предимство е, че курсантите имат възможност за мобилност както по военни, така и по граждански специалности.
Програма „Еразъм+“ дава възможност на нашия университет да участва в различни ключови дейности, както и да бъде част от Европейската инициатива за обмен на курсанти и млади офицери – така наречения военен „Еразъм“. През 2018 г., по време Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, Националният военен университет беше домакин на IV олимпиада по ОПСО (Обща политика за сигурност и отбрана) – част от инициативите към военния „Еразъм“. И в момента факултетът ни в Шумен е част от съвместен научноизследователски проект по договор между пет военни университета от България, Румъния, Полша, Гърция и Франция. В момента се осъществява първият етап – подготовката на съвместните учебни планове.

– Усилено работите и по проект „Квазар“?
– Да, става дума за работа по изграждане и развитие на Център за компетентност „Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска“. Водещ е Институтът по роботика при БАН, а освен нас партньори в проекта са Институтът по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика при БАН, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“,
ТУ – Габрово, Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, Геолого-географският факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ и сдружение „Съвременни летателни технологии“. Ще се работи в областта на квантовата комуникация, изкуствения интелект, сензориката и роботиката, предаване на информация по нетрадиционни канали и създаване на модели за представляващи риск събития, явления и процеси. Целта е – чрез интелигентните системи за сигурност и изкуствения интелект да се постигне възможност за предсказване на аварии, бедствия и предотвратяване на терористична заплаха.

– Част от НВУ е институтът „Научноизследователска и иновационна дейност“. Каква е задачата му?
– Институтът има за цел да организира и администрира дейностите по управление на различни проекти – както международни, така и вътрешни. Отделяме все повече средства от бюджета за реализиране на наши проекти, за стимулиране на дейности на преподаватели, курсанти и студенти.

– Споменахте, че работите добре с различни училища, може ли повече информация?
– Миналата година поканихме 20 средношколци на едноседмичен лагер при нас. Имахме и чисто практически занятия – стрелба, лагери в гората, изучаване на техники за оцеляване. Не очаквахме, че ще предизвикаме толкова голям интерес. В резултат на идеята беше създадена Национална програма „История и традиции на българската армия“, която реално надгражда обучението в училище. Вече имаме над 330 заявки на деца за участие в лагери, обаждат ни се и директори на училища с питане за възможности за формиране на групи. Това може само да ни радва – за приятните преживявания, които трупат децата, и за интереса към темата, като цяло.

– Цялата Ви професионална кариера е свързана с Българската армия. Какви са амбициите Ви в момента? И как си представяте НВУ по времето, когато вече няма да сте негов началник?
– Амбициите всеки ден се променят – и с всеки нов успех, който постигаме. Що се отнася до бъдещето на НВУ, и занапред го виждам като успяващ университет, който възпитава и дава сигурност за реализацията на обучаващите се в него.
Важно е да не се губи посоката, пламъчето да не угасва.

Your Image Description

Свързани статии:

Доц. Петя Трифонова от Геомагнитната служба на НИГГГ – БАН: Небесни фойерверки по Коледа ще радват жителите на полярните о бласти Мира Добрева, водеща на „Отблизо“ по БНТ: Днешните учители могат да откриват светове Проф. Радостина Александрова, Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей: „Ловци на вируси“ търсят срещи с непознати видове Проф. Мартин Вечев – научен директор на INSAIT: Целта ни е България да стане място, където се измислят технологиите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Интервю

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Още една крачка напред

Следваща статия

Пловдивският подкрепя гимназия

Следваща статия
В ход е дигиталното обучение

Пловдивският подкрепя гимназия

В ход е дигиталното обучение

СУ „Св. Климент Охридски“ с поредно признание

В ход е дигиталното обучение

Висшето и индустрията – ръка за ръка

Последни публикации

  • Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания
  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"