Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 5, 2021

Деца с мечти

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-02-2021
в Брой 5, 2021
A A
При срещата си с началника на РУО – Сливен, Милена Чолакова преди дни първокласниците
от училището Ӝ споделят за плановете си, свързани с бъдещите им професии

В редакцията ни пристигна писмо от директора на едно малко българско училище – училище като всички други, но и не съвсем. Учителите, които работят там, се сблъскват с проблеми, които много техни колеги нямат. Директорът на ОУ „Черноризец Храбър“ в село Крушаре, община Сливен, Пеню Дичев се свърза с нас, за да ни съобщи, че от следващата учебна година ръководеното от него училище от основно става обединено. Това ще разреши проблема с преждевременното отпадане и ще осигури по-добро бъдеще за учениците.
„Много от родителите на момичетата в селото не искат децата им да учат в града, защото се притесняват, че могат да бъдат откраднати“, разказва Дичев. По думите му, от учебната 2021/2022 г. ще могат да обхванат по-голям брой ученици, а образованието си ще продължат и децата от съседните села – Самуилово, Камен и Гергевец.
В ОУ „Черноризец Храбър“ през тази учебна година се обучават 171 ученици в 10 паралелки от I до VII клас. С преобразуването му в обединено на този етап се предвижда разкриване на една професионална паралелка от 26 ученици по специалност „Текстилно производство“, професия „Работник в текстилното производство“. „Ако има голям интерес, ще направим още паралелки“, казва директорът. Посочва, че от настоящите седмо-
класници, които са 35 на брой, се очаква най-малко 25 да продължат обучението си. По този начин завършилите Х клас ученици ще придобият I степен на професионална квалификация. Обучението ще се провежда съвместно между учителите от училището в с. Крушаре и колегите им от Професионалната гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен. Предвижда се учебните практики да се провеждат в работилницата на гимназията, като за целта ще бъде сключен договор между двете училища. Транспортът на учениците от с. Крушаре до Сливен и обратно ще се поеме от бюджета на училището чрез осигуряване на ученически карти за пътуване по транспортната схема на „Пътнически превози“ ЕООД – Сливен. В училището е изработена и стратегия за преодоляване на вторичната сегрегация.
В ОУ „Черноризец Храбър“ е осигурена целодневна организация за учениците от I до VI клас включително. Преди Пеню Дичев да стане директор през 2017 г., тя е била само за децата от начален етап на обучение. Осигуряват им освен безплатна закуска вече и обяд, с минимално доплащане.
Училището разполага с добра учебна база. Имат дори и работилница, която предстои да бъде освежена. Училището е със съвременен облик и е в процес на непрекъснати подобрения. Класните стаи също са ремонтирани. Остават само две, които се нуждаят от смяна на дограмата.
Но учителите в ОУ „Черноризец Храбър“ са постигнали най-важното – дали са криле на децата да мечтаят. А сега, с преобразуването му от основно в обединено, ще им се осигури възможност за професионална реализация. Доказват го най-малките. Първокласниците с ентусиазъм разказват на познати и непознати какви искат да станат. Мечтаят да станат фризьори, учители, медиатори…
А Пеню Дичев не пропусна да отбележи, че всичко сторено досега се дължи и на изключителната подкрепа на кмета на село Крушаре Димо Станков, който помага да се реализират плановете за обновяване на образователната институция.

Your Image Description

Свързани статии:

Школо за отличници Щастливи в училище Стъпка по стъпка към по-високи постижения Напред към следващата мисия

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Школо за отличници

Следваща статия

Димитър Асенов – директор на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти: Кризата е възможност и за развитие

Следваща статия
Димитър Асенов – директор на Националния център за повишаване  на квалификацията на педагогическите специалисти: Кризата е възможност и за развитие

Димитър Асенов – директор на Националния център за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти: Кризата е възможност и за развитие

Учител по руски печели международен конкурс за Достоевски

Учител по руски печели международен конкурс за Достоевски

Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език

Платформата „АзБуки.ML“ разбира български език

Последни публикации

  • Софийският университет събира българисти и слависти
  • „Летен университет“ през август в Китен
  • Министър Красимир Вълчев се включи в училищна инициатива за популяризиране на спорта сред децата
  • Как се създават хотели за насекоми
  • Специалност „Право“ отново е най-предпочитана в Софийския университет
  • Форум събира млади учители в Арбанаси
  • Обезщетение при недопускане на работа
  • Проф. Елиза Стефанова, председател на НАОА: В България няма толкова студенти, за да има такова огромно ветрило от специалности в университетите
  • Нетрадиционен фест събира млади таланти във Варна
  • Снимка на броя: Цветя за Вазов
  • Да преосмислим заедно Европа
  • Ревнива диня, разговорна чорбица или тъжен сладкиш
  • Проф. Мирослав Карабалиев е новият ректор на Тракийски университет
  • Уточнение за обяви на конкурси за директори в областите Шумен и Разград
  • Поморие посреща директорите на центрове за подкрепа за личностно развитие
  • Правителството одобри промени в Просветния закон
  • Отбелязваме 175 години рождението на Иван Вазов
  • Стипендии и за студенти в платена форма
  • Министър Вълчев и ректори обсъждат таксата за платено висше образование
  • Български ученици спечелиха отборни бронзови медали от Международния турнир на младите физици (IYPT)
  • Министър Красимир Вълчев: Повече практически задачи ще има в изпитите след 7-ми клас
  • Кът с историята на Никопол

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"