Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2020 Брой 11 2020

Нова агенция ще стимулира иновациите

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
11-03-2020
в Брой 11 2020
A A
По време на форума са отличени организациите с най-съществен принос по „Хоризонт 2020“ през 2019-а

Нова държавна агенция към Министерския съвет ще стимулира научните изследвания и иновациите в страната.“ Това каза ръководителят на проекта по формирането на звеното Мартин Дановски по време на конференцията „Хоризонт Европа – образование, иновации, научни изследвания“, която се проведе във Варна.
В нея участват еврокомисарят Мария Габриел, вицепремиерът Томислав Дончев, зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева и други.
В рамките на ЕС България все още е в групата на скромните иноватори, което води до изоставане в конкурентоспособ­ността ѝ, посочи още Дановски. Освен това преразпределението на разходите за научноизследователска и развойна дейност между публичния и частния сектор не води до нужните положителни резултати и до изваждането на нови продукти на пазара и регистриране на патенти. Затова е необходима държавна подкрепа за преодоляването на тези проблеми. Задачата на новото звено ще бъде да подпомага участниците в системата за развитието на научните изследвания и иновациите не само финансово, а и методически.
В новата агенция първоначално ще работят около 40 души, които ще бъдат преназначени от други ведомства, обясни Мартин Дановски. Те ще правят предложения за промени в законодателството и ще прилагат подзаконовата база в сектора.
„Програмата „Хоризонт Европа“ задава по-различен и фокусиран подход по отношение на глобалните и социалните предизвикателства, като едновременно с това запазва устойчивостта на водещите научноизследователски направления – енергетика, храни, околна среда, здравеопазване. Има един основен принцип, който е в центъра на развитието на България по отношение на участието ѝ в европейските програми, и той е, че колкото повече инвестиции в образование и научни изследвания се правят на национално ниво, толкова по-голям ще е успехът ни в тези програми – каза зам.-министър Ангелиева. – Научноизследователската инфраструктура е бъдещата валута на всяка държава, затова трябва да е стратегически приоритет на тези, които искат да имат знаещи и можещи високотехнологични кадри“, допълни Ангелиева.
Тя посочи, че българските изследователи се нуждаят от качествена и модерна база, за да правят нови открития и да имат самочувствието да участват в европейски консорциуми. По думите на заместник-министъра българското правителство инвестира много публични средства в секторите, в които България е най-силна и които имат връзка с европейските програми. Ангелиева припомни, че общият бюджет, който се очакваше да получи страната ни за научни изследвания до края на този програмен период, е на път да се увеличи от 114 млн. евро до сумата от 150 млн. евро. И посочи, че за да се увеличават средствата, е необходимо да има повече информираност относно добрите практики и успешните български проекти в европейските програми. Ангелиева допълни, че целта на МОН е за новия програмен период средствата да станат 1 милиард евро.
По думите на българския комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел в рамките на „Хоризонт 2020“ има 900 млн. евро, насочени към 13-те „нови“ държави членки, докато по нейния наследник „Хоризонт Европа“ те ще бъдат 3,3 млрд. евро.
„От нас зависи какви нови механизми ще въведем, за да може да има по-голямо участие в консорциуми, партньорства и проекти“, каза Мария Габриел. Тя добави, че ще продължат всички добри практики за създаване на центрове за върхови научни постижения.
„Основен фокус за България през следващите години ще бъдат иновациите, образованието и зелената трансформация“, каза вицепремиерът Томислав Дончев. Според него няма как да се откажем и от инвестиции в пътна инфраструктура или екологична инфраструктура, защото има да бъдат оправяни още железници и пречиствателни съоръжения.
По време на форума във Варненския икономически университет, който през 2020 г. ще отбележи 100-годишен юбилей от своето създаване, са отличени и организациите с най-съществен принос в програмата „Хоризонт 2020“ през 2019 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Инженер не се става без практика Откриха странно органично съединение на Титан Ваксина срещу коронавирус с 90% ефективност Пазителят на пътя Виена – Истанбул

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Споделяне6Tweet
Предишна статия

В Дъблин създават усмивки

Следваща статия

Проф. д-р Димитър Димитров – ректор на Университета за национално и световно стопанство, пред в. „Аз-буки“: Европейските мрежи са еърбъс в образованието

Следваща статия
Проф. д-р Димитър Димитров – ректор на Университета за национално и световно стопанство, пред в. „Аз-буки“: Европейските мрежи  са еърбъс в образованието

Проф. д-р Димитър Димитров – ректор на Университета за национално и световно стопанство, пред в. „Аз-буки“: Европейските мрежи са еърбъс в образованието

Опитът на „Здравец” показва ползата от предучилищната подготовка

Опитът на „Здравец” показва ползата от предучилищната подготовка

Бъдещето е в дуалната форма на обучение

Бъдещето е в дуалната форма на обучение

Последни публикации

  • Окисляването на океана уврежда зъбите на акулите
  • Красимир Вълчев: Иновациите променят училището и заменят формализма с креативност
  • Майсторски клас: изкуствен интелект в подкрепа на четивната грамотност и критическото мислене
  • Първият етап на Национално състезание по изкуствен интелект ще се проведе онлайн
  • Малките бозайници свиват мозъка си, за да оцелеят в студа
  • Учени откриват ДНК на изчезнал носорог в стомаха на мумията на малко вълче
  • Всички искат да видят мажоретките
  • Приятел за изслушване в столичното 23. СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ ученици помагат на връстници
  • Министър Красимир Вълчев в Студио „Аз-буки“: Можем да просперираме като общество, ако заложим трайно на образованието и на науката (ВИДЕО)
  • Мадлен Алгафари, психотерапевт: Важно е детето да бъде чуто, но без да му е дадена пълната власт (ВИДЕО)
  • ДГ „Мечта“ в Белене изгражда позитивна образователна среда
  • Партньорствата с бизнеса са сърцето на Химията в Разград
  • Над 115 млн. евро за 24 национални програми за развитие на образованието
  • Новите професии диктуват промяна в преподаването
  • Прекратяване на работа поради болест: кога и как се изплаща обезщетение
  • Какво е краудсорсинг?
  • От печки до модерна среда в училището в с. Раждавица
  • Няма общини без читалища
  • Министър Красимир Вълчев: След STEM кабинетите е важно да се продължи с изграждане на хуманитарни центрове в училищата
  • 40 меморандума за сътрудничество бяха подписани на Първия българо-унгарски ректорски форум
  • Организират безплатни пробни уроци по роботика за деца във Варна
  • Фондация „Шанс за живот“ дари дефибрилатор на видинско училище

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"