Необходимостта от учене през целия живот не е лозунг, заяви зам.-министър Таня Михайлова. „Това е изключително важна политика, която днес може да даде отговор на предизвикателствата на динамично променящите се изисквания на пазара на труда и към подготовката на кадрите.
Колкото и да е образован един човек, той трябва постоянно да продължава своята квалификация, за да бъде гъвкав и да се адаптира към новите условия на трудовия пазар“, коментира тя при откриването на петото издание на Националните дни за учене през целия живот във Велико Търново. И призова за по-активна роля на професионалните гимназии.
На форума бяха представени възможностите на Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE), която позволява на специалистите от европейските държави да обменят успешни модели за обучение. България е на 15-о място по образователна структура сред 28-е страни членки на Европейския съюз. „Значително подобряване на структурата се отчита сред ромското и турското население. Делът на хората с начално образование от 47,4 % през 2011 г. е намалял на 36 % през 2018 г. През същия период броят на хората с основно образование от 43,6 % се е увеличил на 50,4 % и само за една година ромите със средно образование са нараснали с 5 на сто и вече 13 % от ромската общност са с гимназиално образование, но висшистите остават около 1 %“. Данните бяха изнесени от Валентина Дейкова – национален координатор на Европейската програма за учене на възрастни. По думите й тези резултати показват, че приобщаващото образование си е свършило работата и провежданата политика е в правилната насока.
Изнесените данни за хората между 18 и 24 г., които преждевременно са напуснали образователната система, сочат, че при средноевропейско ниво от 10,6 %, България изостава с 2,1 %. За сметка на това страната ни е с 82% висшисти от трудоспособното население, докато по този показател средното ниво за ЕС е 78 %. „Практически в България няма безработица, защото нашият коефициент на заетост е 72,4 % при среден за ЕС от 72,1 %“, подчерта Валентина Дейкова.
Четете повече в бр. 42, 17 – 23 октомври 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg