Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2026

Премиерът Румен Радев връчи трибагреника на националните отбори по природни науки

Стела Маринова от Стела Маринова
23-06-2026
в Новини 2026
A A
Снимки Правителствена информационна служба

Министър-председателят Румен Радев връчи трибагреника на националните олимпийски отбори по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия, география и изкуствен интелект на церемония в Министерския съвет. Той пожела успех на българските ученици и техните ръководители на предстоящите международни състезания.

На церемонията присъстваха и вицепремиерът Иво Христов, министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев и заместник-председателят на Управителния съвет на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Елена Маринова.

„Потенциалът на всяка държава вече се измерва с наличието на млади, умни и устремени хора като вас. Успехите ви са доказателство, че талантът, трудът и постоянството могат да превърнат мечтата в истински достижения“, обърна се премиерът към олимпийските отбори по природни науки на България за 2026 г.

Той посочи, че

на церемонията са събрани най-блестящите умове на България – хората, които ще създават нови знания, нови технологии, ще дават нови решения за страната и за света.

Румен Радев изрази признателност към ръководителите на отборите за това, че влагат своята енергия и време в най-важната инвестиция – бъдещето на България. „Медалите са важни, но още по-важно е, че вашите възпитаници ни дават надежда за модерното бъдеще на България“, посочи той. Министър-председателят пожела на младите хора да бъдат все така устремени и да не забравят, че имат родина, за която си струва да работят, да творят и да се борят.

„Поемайки националния флаг, знайте, че с вас ще бъде част от България. Забравете за медалите, концентрирайте се върху знанията и успехите ще дойдат“, обърна се към олимпийските отбори министър Георги Вълчев.

Той им пожела, пътувайки по света, да имат самочувствието на горди и достойни българи. „Надявам се, че срещите с различни държави ще ви помогнат още по-силно да осъзнаете какво означава да имаш родина, и каква привилегия е да се съревноваваш с най-добрите в света като българин“, каза още проф. Вълчев.

Министърът посочи, че след по-малко от две седмици започват новите предизвикателства и вълнения пред националните ни отбори с Международната олимпиада по физика, която тази година ще се проведе в Колумбия. „Веднага след това ще последват други състезания, а вие ще стъпите в различни държави на няколко континента“, каза той и изрази увереност, че отборите ни отново ще успеят да разгърнат своя потенциал.

Заместник-председателят на Управителния съвет на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Елена Маринова посочи, че с церемонията по връчването на националния флаг сезон 2026 на олимпийското лято е тържествено открит. „Сезон, в който българските ученици ще пътуват по целия свят на международните олимпиади по науки, за да представят и прославят България“, заяви тя.

По думите ѝ

българското знаме е символ на доверие, на гордост, на увереност.

„Носете го в сърцата си и го вдигайте гордо, когато стъпвате на голямата международна сцена. На добър път и нека да се върнете с много нови приятелства, знания и медали за България“, обърна се Маринова към олимпийците.

Тя посочи, че България е от най-успешните олимпийски нации в света.

„Страната ни е номер едно в Европейския съюз по концентрация на златни медали, спечелени от международните олимпиади за всички времена. Това постижение е резултат от традиции, от поколения ученици, учители и ръководители на националните отбори. Ние се целим по-високо и действаме“, подчерта Елена Маринова.

Само през миналата година от международни олимпиади отборите ни успяха да спечелят 39 медала, а от всички състезания – международни, европейски, младежки и балкански олимпиади, се завърнаха с общо 97 медала.

Маринова припомни, че в резултат на инициативата „Участвай! Олимпиадата е за всички“ на Сдружението на олимпийските отбори и Министерството на образованието участниците в първи кръг на национални олимпиади са се увеличили с 10%. „Това означава, че все повече млади хора се докосват в ранна възраст до красотата на науката и до магията на знанието“, каза тя.

Международните олимпиади, в които ще участват българските национални отбори през 2026 г., са девет на брой.

Международната олимпиада по физика (IPhO) ще се проведе от 4 до 12 юли 2026 г. в Букараманга, Колумбия. Българският отбор е в състав Светослав Арабов, Йордан Петков, Александър Николов, Мирослав Драганов и Петър Попов. Ръководители на тима са проф. д.ф.н. Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров. През 2025 г. отборът спечели 4 бронзови медала.

Международната олимпиада по химия (IChO) ще се проведе от 10 до 19 юли 2026 г. в Ташкент, Узбекистан. Българският отбор е в състав Дамян Иванов, Стоян Милев, Борислав Христов и Денислав Стоянов. Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и гл. ас. д-р Светослав Аначков. През 2025 г. отборът спечели 4 медала – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови.

Международната олимпиада по математика (IMO) ще се проведе от 10 до 21 юли 2026 г. в Шанхай, Китай. Българският отбор е в състав Андрей Стефанов, Александър Бангачев, Георги Николов, Кирил Зулямски, Добромир Добрев и Божидар Сакарев. Ръководители са д-р Стоян Боев и Кристиян Василев. През 2025 г. отборът спечели 6 медала – 3 сребърни и 3 бронзови.

Международната олимпиада по биология (IBO) ще се проведе от 12 до 19 юли 2026 г. във Вилнюс, Литва. Българският отбор е в състав Боян Ценов, Димитър Оронов, Андрей Дичев и Теодор Петров. Техни ръководители са проф. д-р Албена Йорданова, доц. д-р Илияна Саздова и Теодор Трифонов. През 2025 г. отборът спечели 4 медала – 2 сребърни и 2 бронзови.

Международната олимпиада по лингвистика (IOL) ще се проведе от 26 юли до 2 август 2026 г. в Букурещ, Румъния. Българският отбор е в състав Сияна Павлова, Калина Иванова, Венелин Ценков, Дамян Дочев, Михаил Бошов, Радослав Стефанов, Петър Велев и Георги Илиев. Михаил Пасков и Рами Хенауи са ръководители на тима. През 2025 г. отборът спечели 6 медала – 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови.

Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) ще се проведе от 2 до 8 август 2026 г. в Астана, Казахстан. Българският отбор е в състав Божидара Пухалева, Мартин Недев, Раян Камаринчев, Калоян Иванов, Спас Стоименов, Пресиян Георгиев, Марио Петков и Александър Славов. Техни ръководители са Мелания Бербатова и Алексис Датсерис. През 2025 г. българските участници спечелиха 3 бронзови медала.

Международната олимпиада по информатика (IOI) ще се проведе от 9 до 16 август 2026 г. в Ташкент, Узбекистан. Българският отбор е в състав Андрей Стефанов, Сава Делев, Кирил Зулямски и Александър Пендов. Ръководители на тима са Енчо Мишинев и Румен Михов. През 2025 г. отборът спечели 4 медала – 2 златни и 2 сребърни.

Международната олимпиада по география (iGeo) ще се проведе от 11 до 17 август 2026 г. в Истанбул, Турция. Българският отбор е в състав Борис Донков, Лъчезар Митев, Звездемир Пенев и Кристиан Станишев. Ръководители са доц. д-р Димитър Желев и доц. д-р Калоян Цветков. През 2025 г. отборът спечели 4 медала – 3 сребърни и 1 бронзов.

Международната олимпиада по астрономия и астрофизика (IOAA) ще се проведе от 25 септември до 5 октомври 2026 г. в Ханой, Виетнам. Българският отбор е в състав Мартин Недев, Светослав Арабов, Красимир Станков, Мирослав Драганов и Антон Стоянов. Ръководители на тима са Никола Каравасилев и Мирослав Радомиров. През 2025 г. отборът спечели 4 медала – 3 златни и 1 сребърен.

Your Image Description

Свързани статии:

2 златни и 2 сребърни медала за България от Европейската олимпиада по физика (EuPhO) в Швеция 3 златни и 3 сребърни медала за България от Младежката балканска олимпиада по математика (JBMO) Ученици от 166. спортно училище „Васил Левски“ с 64 медала от световни, европейски и балкански първенства Доц. д-р Ася Панджерова става зам.-министър на образованието и науката

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: български национален флагДенятЕлена Мариновамедалимеждународни олимпиадиолимпийциРумен Радев

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Университетите във Варна: между знанието и практиката

Последни публикации

  • Премиерът Румен Радев връчи трибагреника на националните отбори по природни науки
  • Университетите във Варна: между знанието и практиката
  • Варна събира ученици от 13 държави на Европейска олимпиада по география
  • Над 120 участници в XXIII научна постерна сесия за млади учени, докторанти и студенти на ХТМУ
  • Българското училище в Берлин отбеляза 60 години
  • Отворената наука обедини десетки докторанти и млади учени
  • 3 златни и 3 сребърни медала за България от Младежката балканска олимпиада по математика (JBMO)
  • Удължават сроковете за отчитане на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост
  • В образователна симулация ученици влизат в ролята на депутати, министри, президент и журналисти
  • Инж. Петко Динев: Учителят е важен, той запалва искрата у децата
  • Библиотека „Зора“ в Сливен става сцена
  • Как говорят умните пари? Второкласниците от 128. СУ „Алберт Айнщайн“ в София знаят отговора
  • Невидимите роднини на туберкулозата
  • Ученици от Кюстендил със собствена изложба
  • Над 31 000 ученици вече са част от инициативата „Светилник“
  • Да научим „дигиталните деца“ да използват технологиите правилно
  • Загадката в центъра на Млечния път
  • „Студио „Аз-буки“: Науката може да бъде разбираема
  • Учителка от Свищов спечели престижна награда
  • Разработка на докторант от INSAIT с отличие на една от най-престижните световни конференции за изкуствен интелект
  • Министър Вълчев: Ще се сътрудничим с общините за преодоляване на неравенствата в образованието
  • 8500 статии с отворен достъп в новия сайт на научните списания на Издателство „Аз-буки“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"