Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025

Над 230 директори обсъждат мисията на днешното образование

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
19-10-2025
в Новини 2025
A A
Снимки „Аз-буки“

Над 230 директори и заместник-директори от цялата страна участват в конференцията „Компетентности на бъдещето – мисия на днешното образование“, която се организира от Сдружението на директорите в средното образование в Република България и се провежда в Хисаря от 19 до 21 октомври.

Тридневният форум бе открит от председателя на Сдружението Асен Александров. Той представи  основните теми, които ще бъдат във фокуса на обсъжданията.

Сред тях са развитието на компетентностно ориентираното обучение и на уменията на XXI век, предстоящите образователни реформи и адаптирането на училищата и детските градини към нуждите на бъдещето.

Александров отбеляза, че образователната система се намира в динамична година, и очерта основни моменти от законопроекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование, който вече бе приет на първо четене от Народното събрание.

Тези и други актуални теми от сферата ще бъдат обсъдени и с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който ще бъде гост на втория ден на форума.

„Харесва ми, че имаме указания от страна на Министерството на образованието и науката за намаляване на формализма, като отделяме повече време за същинската си работа – педагогическата. Така ще можем да работим повече заедно и да си сътрудничим“, каза началникът на РУО – София-град, д-р Елеонора Лилова.

Тя открои и няколко управленски инструмента, които могат да бъдат от полза на директорите. Сред тях са вътрешна система за оценка на качеството, външно оценяване и инспектиране, годишен план за развитие и квалификация и професионално развитие.

„Само така ще бъдем по-уверени в това, което правим, и ще можем да надграждаме постигнатото“, каза още тя. По думите ѝ няма как да се постигат цели, без да има конкретни индикатори.

„Тези регулярни срещи са от изключително значение за нашата система. Важно е да можем да споделим опит и да си сверим часовниците“, каза началникът на Регионалното управление на образованието Ирена Радева.

Тя отбеляза, че ролята на директорските организации е да служат като мост между политиката на Министерството на образованието и науката, педагогическите специалисти и директорите на образователните институции.

Участие в откриването взе и началникът на РУО – Бургас, Валентина Камалиева. „В този състав бихме могли да обменим много ползотворни идеи“, каза тя. По думите ѝ заедно ще успеят да приложат образователни политики, които да бъдат от полза на всички.

Your Image Description

Свързани статии:

Над 200 директори, заместник-директори, учители и експерти в областта на образованието обменяха във Вършец иновативни практики и идеи за подобряване качеството на учебния процесНад 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес Поморие посреща директорите на центрове за подкрепа за личностно развитие Засилва се контролът при еднодневните ученически екскурзии Министър Красимир Вълчев: Предложенията на МОН не са нормативен акт

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Асен АлександровдиректориРепортерСдружение на директорите в средното образование

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Учат пътя на храната в кюстендилско школо

Последни публикации

  • Над 230 директори обсъждат мисията на днешното образование
  • Учат пътя на храната в кюстендилско школо
  • Проф. Румяна Стоилова, Институт по философия и социология при БАН: Едно общество напредва толкова бързо, колкото напредват последните
  • Кая и вълшебните обувки отведоха десетки деца от Пловдив на магично приключение
  • Сдружение на държавните висши училища у нас се учреди в Софийския университет
  • Птиците в природата и в сърцата на хората
  • Ученици създават брошури за възрастните срещу измами с еврото
  • Зам.-министър Лазарова участва в международна научна конференция във Великотърновския университет
  • Зам.-министър Михалевска участва в патронния празник на Минно-геоложкия университет
  • Над 12 000 родители са ангажирани по проект „Успех за теб“
  • 235 000 ученици с подкрепа за началото на учебната година
  • Благодаря ти, че усмихна деня ми!
  • Веселин Стефанов, директор на столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“: Искаме да развием дуална форма на обучение в професионалните ни паралелки
  • Правилата за командировки – дневни, пътни и квартирни
  • Министър Вълчев откри Център за високи постижения в Сандански
  • Нов център в Сандански дава възможности за спорт, изкуство и подкрепа за 450 младежи
  • Италианският футболен тим Каляри ще си партнира с две столични училища
  • 61 млн. лв. за зелени и цифрови партньорства между бизнеса и науката
  • Над половин милиард лева инвестиции в над 2200 STEM центъра в страната
  • В асеновградско училище възпитават ценности с „Азбука на добродетелите“
  • Ново помагало по български език като чужд
  • INSAIT и България с огромен успех на топ световен форум за изкуствен интелект в САЩ

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"