
България подкрепя удвояването на европейския бюджет за научни изследвания и иновации. Това стана ясно на заседанието на Съвета на ЕС по конкурентоспособност в областта на научните изследвания, в което участва и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, съобщава Пресцентърът на МОН.
Държавите членки на Европейския съюз изразиха готовността си за по-тясно сътрудничество в областта на научните изследвания, включително чрез споделяне на научноизследователски капацитет между страните.
Целта е изграждането на водещи в световен мащаб европейски научноизследователски центрове в стратегически области
като изкуствен интелект, квантови изчисления, биотехнологии и космически технологии.
По време на заседанието министър Красимир Вълчев подчерта необходимостта от изграждане на силни иновационни екосистеми около университетите. По думите му, това е ключово условие за привличане и задържане на млади таланти, както от страната, така и от чужбина.
Министър Вълчев посочи като добър национален пример Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Инициативата от създаването си през 2021 г. успява успешно да привлича водещи учени и млади изследователи от цял свят и същевременно да задържа в страната български таланти.
Министрите обмениха първоначални реакции по представената от комисар Екатерина Захариева нова рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации.
Основните предложения на Европейската комисия включват почти двойно увеличение на бюджета,
както и фокус върху научни постижения, иновации, конкурентоспособност, международно сътрудничество и засилена връзка между науката и обществото.
България приветства амбициозното финансиране и подчерта значението на опростяване на процедурите, по-широк достъп, приобщаване и създаване на добавена стойност за Съюза. Страната ще извърши задълбочен преглед на предвидените мерки, включително взаимодействието с Европейския фонд за конкурентоспособност, механизмите за разширяване на участието и цялостното управление и изпълнение на програмата.
В рамките на заседанието министър Красимир Вълчев проведе среща с Мартина Хираяма, държавен секретар по образование, научни изследвания и иновации на Швейцария. В хода на разговора бе потвърдено доброто двустранно сътрудничество и бяха обсъдени успешните проекти, реализирани в рамките на Втория швейцарски принос.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg