В Деня на народните будители тържествено бе открита изложбата „Фантастичните умове“ на Моста на влюбените при Националния дворец на културата.
Експозицията е посветена на
успехите на българските национални олимпийски отбори
по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и астрофизика и изкуствен интелект през 2024 г.
Само през тази година българските олимпийци, водени от своите ръководители, спечелиха на едни от най-престижните международни олимпиади 40 медала (2 златни, 14 сребърни и 24 бронзови).
Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади общо завоюваните отличия от националните отбори са 91 (11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови).
„Нека се обърнем назад и да видим какво са свършили за една година олимпийските ни отбори“, каза по време на откриването на изложбата служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Той посочи, че зад един медал не стоят само талант и дарба, а и много постоянство и работа. „Вие сте новите лидери, които увличат младите хора да се занимават с наука“, каза още министърът.
„Тази изложба ни показва фантастичните умове. Благодаря ви за всичко, което сте направили за България, и за това, че сте будители. Имаме нужда от добри примери, които да показваме и да се гордеем с тях“, сподели кметът на Столична община Васил Терзиев.
На събитието присъстваха и голяма част от учениците, спечелили медали за България. „Изложбата е умален вариант на усилията ни“, каза Здравко Иванов.
Той има два сребърни медала от международните олимпиади по биология 2018 и 2019 г., но се е класирал и е участвал и на 5 последователни международни олимпиади по лингвистика.
От тях грабва един бронзов и цели три златни медала (2015 – 2019).
Носителят на златни медали от Европейската математическа олимпиада за момичета Мария Дренчева пък се обърна към бъдещите олимпийци с думите:
„Респект за постоянството и завоюваните медали. Зад всеки медал стоят учителите. Те са съвременните будители“.
Тя каза още, че дори състезанията да свършат, любовта към природните науки ще бъде двигателят на мечтите им.
Мария е бивш възпитаник на програма STARS на INSAIT и е спечелила стипендията на Фондация „Миню Балкански“ с право да учи във Франция.
Медалистът ни по химия Явор Христов каза, че подкрепата към младите таланти е важна не само за тяхното развитие, но и за развитието на България. „Младите са бъдещето на страната ни“, добави още той.
Ръководителят на отбора ни по химия доц. Донка Ташева благодари на Министерството на образованието и науката и на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки за подкрепата.
„През изминалия сезон всички ние – и преподаватели, и ученици, си свършихме работата“, каза още тя.
В изложбата са представени
олимпийските отбори от 2024 г.,
техните изключителни ръководители, както и най-добрите постижения на българските ученици през годините в различните научни дисциплини.
Проектът съдържа информация за приноса на България към развитието на науката сред младите хора по света със създаването на част от олимпиадите, сред които Международната олимпиада по информатика (основана през 1989 г.) и Международната олимпиада по изкуствен интелект (основана през 2024 г.).
Жителите и гостите на София ще могат да разгледат експозицията до 15 ноември. След това проектът ще гостува на Летище София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в редица градове в страната.
Автор на снимките от изложбата е фотографът Костадин Кръстев-Коко.
Проектът се осъществява в партньорство със Столична община и Министерството на образованието и науката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg