Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Вестник „Аз-буки”
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 49, 7 - 13.12.2023

Висшистите предпочитат България

Все повече студенти се обучават в професионални направления, от които пазарът на труда има необходимост

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
07-12-2023
в Брой 49, 7 - 13.12.2023
A A
Плевен (1 декември 2023) Медицинският университет в Плевен дипломира 44-ти випуск млади лекари на Факултет „Медицина“. Празникът започна с шествие от Ректората до Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, където се състоя церемонията по дипломиране. Приветствия към абсолвентите отправиха деканът на факултет „Медицина“ и ректорът. След полагане на Хипократовата клетва младите лекари получиха своите дипломи за образователно-квалификационна степен „Магистър“ и професионална квалификация „лекар“.
Снимка: Елина Кюркчиева/БТА (ЕК)

Все повече висшисти след завършването си намират реализация в България. Делът на завършилите висше образование у нас, които не се осигуряват в страната, спада до 14% през 2023 г. от близо 17% през миналата година и от над 25% през 2014 г. Това показва, че все повече хора, когато завършат, успяват да намерят достатъчно привлекателна работа в България, като това е процес, който се развива постепенно през последното десетилетие. Това стана ясно при представянето на новото издание на Рейтинговата система на висшите училища в България. Подобряване на реализацията на завършилите висши училища на пазара на труда, повишаване дела на чуждестранните студенти и увеличаване броя и влиянието на научните публикации на родни учени и преподаватели отчете още министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи различни аспекти на учебния процес, научната дейност, учебната среда, предлаганите социално-битови и административни услуги, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда.
„През тези години Рейтинговата система се разви на база диалога с висшите училища, академичната общност, Националната агенция за оценяване и акредитация и става все по-добра“, заяви проф. Цоков. А зам.-министърът на образованието и науката проф. Генка Петрова отбеляза, че през миналата година българската Рейтингова система на висшите училища е обявена за най-добрата в световна класация на рейтинговите система поради нейната изключителна детайлност и изчерпателност и заради възможността за множество вът-
решни класации.

Министър Цоков подчерта, че Рейтинговата система има много важна функция – данните от нея се използват за формиране на национални политики в сферата на висшето образование. „Тя стана значима част и от комплексната оценка на качеството на работата на висшите училища, която е много важна за тяхното финансиране. Това е сериозна крачка напред българското висше образование да се оценява на база конкретни данни и анализи, насочени към установяване на качеството.
И може би това е една от малкото сфери в нашата страна, в която финансирането е пряко обвързано с изследването на данни и оценка на качеството на постигнатите резултати. По този начин Рейтинговата система за висшите училища се превърна в инструмент за образователни политики“, заяви министър Цоков.

Министърът подчерта, че Рейтинговата система е много важна и за бъдещите кандидат-студенти и техните родители, защото показва, че висшето образование в България дава добавена стойност по отношение на професионалното развитие на българските студенти.
Проф. Цоков коментира в отговор на въпрос, че приемът в различните професионални направления за следващата академична година ще бъде обсъден с работодателските организации, за да се прецени в кои сектори и в какво време са необходими кадри за икономиката. В този диалог ще се уточни в кои професионални направления е нужно да се ограничи приемът. Той изрази надежда процесът да бъде завършен преди април 2024 г.

Подробности от тазгодишната Рейтингова система представи Георги Стойчев от консорциума „ИОО-С“ (Институт „Отворено общество“ – София, и „Сирма Солюшънс“). Според данните делът на регистрираните безработни, завършили висше образование в страната през предходните
5 години, се задържа близо до миналогодишните малко над 2% при нива от 3,5% през 2021 г.
Делът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до над 59% през 2023 г. при 54% през миналата година и при 46% през 2014 г. Средният облагаем доход на завършилите също нараства, достигайки до над 2200 лв. през 2023 г. при 1839 лева през миналата година и 980 лева през 2015 г.
„Наистина, имаме подобряване на реализацията на пазара на труда и това се дължи на две обстоятелства. От една страна, има пазар на труда, който предлага все повече качествени работни места, които имат нужда от хора с висше образование. И от друга – има значително подобряване на структурата на българското висше образование, тоест все повече студенти се обучават в професионални направления, от които пазарът на труда има необходимост. В последните години обучаваме повече учители, лекари и инженери за сметка на по-малко икономисти, прависти и хора, обучаващи се в администрация и управление“, коментира Стойчев.

Най-ниска безработица (под 1%) се наблюдава сред завършилите професионалните направления „Медицина“, „Фармация“, „Стоматология“, „Военно дело“ и „Математика“, а най-висока – сред завършилите „Социални дейности“ (3,4%).
Най-висок среден облагаем доход получават завършилите „Информатика и компютърни науки“ и „Военно дело“ (над 4000 лв.),
следвани от завършилите „Металургия“, „Математика“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Комуникационна и компютърна техника“ и „Национална сигурност“ (между 3000 и 4000 лв.). Най-висок среден облагаем доход имат завършилите „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – 6469 лв.
при 5592 лв. през 2022 г., следвани от завършилите същото направление в Нов български университет – 5767 лв. при 4333 лв.
преди година.

Трите професионални направления с най-много действащи студенти през 2023 г. са „Икономика“ с 24 906, „Педагогика“ (16 900) и „Медицина“ (12 660). Най-малко студенти се обучават в направление „Теория на изкуствата“ – 48.

Висшето училище с най-голям брой действащи студенти е СУ „Св. Климент Охридски“ – 19 167, следван от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ с 16 226 и УНСС с 14 358 обучаващи се. Две са висшите училища, които имат под 100 студенти – 85 студенти има в
Театралния колеж „Любен Гройс“, а 94 са студентите в Европейския политехнически университет в Перник.
Стойчев посочи още, че в рамките на последното десетилетие делът на чуждестранните студенти в България се удвоява – от около 4% през 2013 г. до над 8% от действащите студенти през 2023 г., което е средното равнище за ЕС. В последните години обаче този ръст се забавя, което, по думите му, налага промяна в модела на привличане на студенти. Досега това става основно в медицински специалности, като делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (над 57% от действащите студенти, което е рекорд в Европа), „Стоматология“ (над 45%) и „Ветеринарна медицина“ (повече от 30%). Освен това 90% от чуждестранните студенти са от европейски държави, докато в западните университети над 50 на сто имат обучаващи се от други региони по света. Стойчев отбеляза, че е необходимо разнообразяване на направленията за обучение, в които привличаме чужди студенти, както и регионите, от които идват те.

Данните показват още, че в страната има 128 съвместни програми, предлагани от български висши училища в партньорство с чуждестранни образователни институции. В подобни програми през 2023 г. са се обучавали 2,8% от действащите студенти в страната.
Прави впечатление, че намалява броят на студентите, обучавани в частни висши училища, като от близо 15% преди десетина години той пада до 11 на сто.

Рейтинговата система отчита и продължаваща тенденция за повишаване броя и влиянието на научните публикации на изследователи и преподаватели от българските висши училища, регистрирани в глобалните библиографски бази данни. Броят на научните публикации в Web of Science през петгодишния период 2018 – 2022 г. е над 24 000 и надхвърля с около 3500 тези през предходния изследван петгодишен период (2017 – 2021 г.).

Броят на публикациите в Scopus през периода 2018 – 2022 г. е малко над 27 000 и надхвърля с над 6000 публикациите през предходния изследван петгодишен период (2017 – 2021 г.). Отчита се и нарастване качеството на публикациите. Индексът на Хирш (H-index) за българските висши училища, като цяло, се увеличава при сравняване на двата изследвани периода: от 94 на 109 в Web of Science и от 98 на 111 в Scopus. Индексът на Хирш е число, чрез което едновременно се оценяват продуктивността и значимостта на публикациите на определен учен, научна организация или група от организации.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailШест „Златни Хипократа“ в Пловдивския медицински МУ – София посреща топ изследователи Как се прави иновативен шоколад Още работодатели ще имат право да сключват договори със студенти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Академична мрежа

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Училищни истории с Кристиана Чешмеджиева

Следваща статия

Тайните, които крият кометите

Следваща статия
Тайните, които крият кометите

Тайните, които крият кометите

От агент Ванилия до Шерлок Холмс

От агент Ванилия до Шерлок Холмс

Учител създаде виртуален музей за Костинброд

Учител създаде виртуален музей за Костинброд

Последни публикации

  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За вестника
  • Екип
  • Архив
  • Контакт
  • Реклама
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"