
Рекорден брой участници – 100, се включват в XXVII издание на националния конкурс „Млади таланти“, организиран от Министерството на образованието и науката. Те представят 62 проекта, като най-много те са от София, Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново, Русе и Плевен. До финалния етап са допуснати 36 от тях, а награди получават – 13.
„Целта на Конкурса е да дава стимул на младите хора с интерес към науката и технологиите да развиват и да изявяват своите знания и умения“, заяви при откриването на церемонията в МОН заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов.
Той отбеляза, че през годините отличените от Конкурса младежи са завоювали редица награди на международни форуми. Сред тях е и Европейският конкурс за млади учени (EUCYS), на който победителите от „Млади таланти“ представят България.
„Участието на младите хора в подобен формат изяви вдъхва увереност у всички нас, че Конкурсът е форум, който ще продължава да привлича младите таланти на България, готови да поемат по пътя на неизвестното и на вдъхновяващото“, отбеляза още акад. Витанов.
И допълни, че подобен формат състезания дава начало на нови творчески колективи, каквито примери имаме и тази година, зараждат се нови идеи и предложения за съвместни научни проекти и работа.
Заместник-министърът изказа благодарност и към научните ръководители на талантливите младежи, техните учители и родители за подкрепата, която са им оказали, и че са провокирали у тях интерес към науката.
Акад. Витанов отличи учениците, класирани на първите три места в тазгодишното издание на „Млади таланти“.
Те ще представят България на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS), който ще проведе през септември в латвийската столица Рига. За отличното си представяне тримата младежи получават и парична награда в размер на 2000 лв., осигурена от Министерството на образованието и науката
Първият награден проект е „Biologically Inspired Hierarchical Vision-Language-Action System for Robotics“ на Стоян Ганчев от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Той се стреми да създаде роботизирана система, която имитира начина, по който живите организми възприемат света, обработват информацията и реагират на околната среда.
Проектът „Инхибиране на слюнчена α-амилаза с хидроалкохолни екстракти от Bistorta major като терапевтична стратегия за борба със захарен диабет”
на Александра Николова от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас, също бе отличен. С научния си труд ученичката изследва възможността за използване на растителни екстракти като средство за терапия в борбата срещу захарния диабет.
В Рига ще ни представлява и Елена Йорданова
от Математическата гимназия „Баба Тонка“ – Русе, с проект „Изчисляване на константата на Хъбъл посредством фотометрия на свръхнови от тип 1А“. Изследването ѝ допринася за по-точното разбиране на разширяването на Вселената и космологичните модели.
Заместник-министър Витанов отличи и два проекта, с които
България ще бъде представена на Световния младежки научен панаир (EXPO Science International 2025 г.),
който ще се проведе през септември в Абу Даби, Обединените арабски емирства. Първият е „Musica Manus“ (музикални ръце) и е дело на Александр Рожков и Александър Миланов от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна. В Абу Даби ще ни представи и Владислав Начев от Американския колеж в София с проекта си „Аполониева сфера и колинеарност при стереографска проекция“.
Три поощрителни награди връчи директорът на Дирекция „Наука“
към Министерството на образованието и науката д-р Милена Дамянова. Първата е за Елица Декова и Яна Йорданова от Американския колеж в София за изследването им в сферата на дискретната математика – „Алгебрично изследване на забранена структура в интервални графи“.
Поощрителна награда получават и Симона Гагарова от Софийската математическа гимназия за проекта „Exploring the multi-robber damage number of a graph“, който помага за създаването на по-устойчиви мрежи и защитни системи за киберсигурност и защита от компютърни заплахи, и Никола Великов от МГ „Баба Тонка“ – Русе, за проект „PureMedia“, който подкрепя борбата срещу фалшивите новини и дезинформацията в онлайн пространството. И тримата получават и парична награда в размер на 1500 лв.
Директорът на Института по математика и информатика
към Българската академия за науките чл. кор. Петър Бойваленков връчи наградата на Института на проект „Q-bit“, дело на Дарий Топузов от Технологичното училище „Електронни системи“ към Техническия университет – София.
С проект „Симбиоза между растения, микоризни гъби и цианобактерии“ Виктория Спасова от Софийския университет „Свети Климент Охридски“ ще представи страната ни на The International Swiss Talent Forum. Тя получи наградата си от председателя на научното жури проф. Емил Колев.
„Всички проекти, с които се запознахме, бяха наистина на изключително високо ниво“, заяви проф. Емил Колев.
Той отбеляза, че младежите са направили добро впечатление и с отличното владеене на английски език.
Специалната награда от Ученическия институт при Българската академия на науките,
която се връчва с помощта на Национална програма „Образование с наука“, получи и Виктор Стоянов от ОУ „Васил Филов“ – Велико Търново, за проекта си „Влияние на температурата върху процентното съдържание на витамин В1 в маята за хляб (жива и суха форма)“.
Две специални награди по Национална програма „Образование с наука“
връчи и Университетът по хранителни технологии в Пловдив. Те са за проектите „Изследване на промените в свойствата на различни видове месо, зависейки от времето на мариноване и химичния състав на маринатите“ на Емил Мирчев и „Изследване на ензимното „покафеняване“ в плодове и зеленчуци“ на Калина Колева и Екатерина Колева. И тримата се обучават в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ в София.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg