Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите, които министърът на образованието и науката Красимир Вълчев постави пред началниците на регионалните управления на образованието в цялата страна, съобщи Пресцентърът на МОН.
По думите му една от приоритетните дейности през следващите месеци ще бъде и
изготвянето на визия за промени в учебното съдържание,
като се очаква регионалните управления на образованието да организират обсъждания във всички области на страната.
Веднага след встъпването си в длъжност министър Вълчев инициира онлайн среща с ръководителите на РУО, които провеждат националните политики на регионално ниво, за да се набележат оперативни мерки за подобряване на работата в системата на предучилищното и училищното образование.
Приоритет ще бъде също насърчаването на културата на иновации в образователните институции.
„Най-ценният ресурс в системата е креативният учител“, каза министър Вълчев.
Той съобщи, че ще се работи за подготовката на нормативни промени, чиято цел е да се освободи повече време за учениците, учителите и директорите, за да се изпълняват същинските задачи и да се разтоварят от излишна административна тежест.
Същевременно Красимир Вълчев отправи апел към началниците за професионализъм, отдаденост към работата и безкомпромисност при порочни практики и нарушения в системата.
Във връзка с подготвения план-прием в училищата през следващата година, министърът призова за насочване на младите хора към професионалното образование, техническите специалности, софтуерните науки и математиката и повече комуникация с училищата и родителите в този процес.
„Интересът на обществото е да подготвим кадри с технически знания, които могат да бъдат успешни в променящия се свят“, каза просветният министър
Ще бъде изготвен
списък от мерки за насърчаване изучаването на математика и в това число промени в учебните програми.
Друг фокус на срещата бе и необходимостта от повече работа на терен по Механизма за обхват.
Министър Вълчев акцентира и върху необходимостта от включването в задължителна предучилищна подготовка от 4-годишна възраст, защото тя е ключова за езиковата интеграция на децата, чийто майчин език не е българският.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg